Jump to content



επιλογη τηλεφακου


Recommended Posts

μιας και ερχεται το πασχα και εχω καποια χρηματα σκεφτομαι να προβω στην αγορα ενος τηλεφακου καθως μου αρεσει πιο πολυ αυτου του ειδους η φωτογραφια. εχω την nikon d3000 και τωρα εναν 18-55

καθως εψαχνα ειδα δυο κατηγοριες που ειναι καλες οικονομικα. 70-300(καθαρος τηλεφακος) και 18-200( all range). απο τι σκεφτομαι λεω να παω σε 70-300 που ειναι πιο ισχυρος τηλεφακος αλλα θελω να κρατησω και την 18-55.

τελος ειδα δυο μαρκες . τον sigma στα 130 ευρω και τον tamron στα 150ευρω.

τι λετε να επιλεξω?

Link to comment
Share on other sites

αμα ειχες canon ..θα σου ελεγα να μην παρεις τιποτα απο οσα βρηκες..

Με ενα απλο adaptoraki και αυτον Meyer-optik Orestegor 200mm f/4 Lens M42 Screw Mount | eBay θα ηταν καλυτερη επιλογη..

Μερικες εικονες..

2835_Meyer_200F4 | Flickr - Photo Sharing!

Aν σε ενοχλει το manual focus ..βεβαιωσου οτι οι φακοι που κοιτας (που δεν αξιζουν:p) μπορουν να εστιασουν αυτοματα στη μηχανη σου.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις λεγοντας πιο ισχυρος τηλεφακος ;

εγω θα σου λεγα να παρεις 55-200 VR που πιστευω ποιοτικοτερος θα ειναι απο τους 70-300 σιγμα και ταμρον

ο 18-200 nikon (δε θελω να φανταστω για αλλες εταιριες)οσο πρακτικος ειναι αλλο τοσο δε βλεπετε.

τα 300μμ σε crop ειναι παρα πολλα

Link to comment
Share on other sites

αν θες ντε και καλα ζουμ φακο , για το ευρος και μονο παρε τον πιο φθηνο.

αν σε νοιαζει η ποιοτητα μη παρεις κανεναν απο αυτους.

αν ομως ΝΤΕ και καλα πρεπει να παρεις και θες το καλυτερο δυνατον , ο 55-200 για μενα ειναι καλυτερη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα 70-300 tamron, για τα λεφτά του είναι αρκετά καλός κ μερικές φορές στα χρώματα πολύ καλύτερος από τον 18-55 της Nikon. Θα σου πρότεινα όμως να πάρεις τον 55-200 Vr γιατί αλλιώς θα βαρεθεις να αλλάζεις φακούς! Επίσης ο tamron δεν είναι vr και σε μεγάλα ζουν πρέπει να είσαι πολυ σταθερός!

Amstrad 6128

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.