Jump to content



Ιστοσελίδα - Blogspot


THANOSJ3

Recommended Posts

Καλησπέρα :)

Ειμαστε μια 5αδα άτομα θέλουμε να κάνουμε μια σελίδα κυριως για ειδήσεις νέα κτλ..

Δηλαδη να μπαινει ο καθενας και να ποσταρει στην κεντρική νεα-ειδησεις αθλητικα κτλ..

Έχω κοιτάξει αρκετά site με έτοιμα αλλα και custom panels...

Τα πρώτα που είδα ειναι τα :

Explore Beautiful HTML5 Websites Created by Wix Users | WIX

http://www.blogger.com/home

Δυστηχως κανένα απο τα δύο δεν μας ενθουσίασε σαν στυλ...

Μετα απο αρκετό ψάξιμο στο γοογλη αλλα και youtube ειδα και κάποια βιντεο για custom server με wamp η σε free server αλλα δεν θέλω να παω σε εκείνη την κατεύθυνση γιατι θέλει ψάξιμο αρκετο μεχρι να βγει σωστος σχεδιασμός..

Υ.Γ : Με λίγα λόγια ψάχνουμε κάποιο site στυλ blogspot-blogger για να κανουμε drag and drop ειδησεις ;)

Καμιά ιδεα? :innocent::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα αυτό 1ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Σμύρνης Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων πριν από λίγο καιρό για το σχολείου που πάνε οι γιοί μου.

Τσάμπα, με αρκετές δυνατότητες και σχετικά απλοϊκό στη χρήση αφού όσοι το συντηρούν είναι κυρίως μαμάδες που έχουν «ελαφριά» σχέση με τα πισί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα ή στο blogger.com ή στο wordpress.org, μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικό σου domain name και στις δύο περιπτώσεις και στο wordpress θα βρεις χιλιάδες themes.

Αν θέλεις βέβαια να "λερώσεις" τα χέρια σου θα πρότεινα να πας σε κάποιο CMS (Drupal,Joomla,wordpress) όπου οι δυνατότητες είναι απεριόριστες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες για τις ιδέες αλλα τελικά έγινε το σχέδιο σε blogger...

Βρηκαμε ενα καλο θεμα και το μονο που μένει ειναι να βαλουμε καποια πραγματάκια και θα ειναι μπόμπα :)

Δεν υπάρχει χρόνος για να γινει κατι σε wordpress και επίσης δεν θελαμε να το σηκωσουμε σε καποιο hosting..μιας και ειναι αρχη ακομα ειπαμε να το παμε ετσι και αν παει καλα βλέπουμε για αλλαγη σελίδας και όλου του πλάνου ;)

p.s : απορίες τώρα...

Στο blogger πως βάζουμε μπάρα μενου βρηκα για κατηγοριες στο site?

Βρηκα και εβαλα μπάρα μενου πειράζοντας τον κώδικα html του site..απλα μπορω να βαλω μονο συνδέσμους σελιδων και να με παραπέμπει εκέι..

Εγώ θέλω να κανω κατηγοριες του foroum..

Και δεύτερον ξέρεις κάποιος πως μπορουμε στα κειμενα που γινονται ανάρτηση μετά απο κάποιους συγκεκριμένους χαρακτήρες να βγάζει αυτόματα την επιλογή read more?

^^ Και για τα δυο παραπανω googlαρα πριν βρηκα κατι το οποίο όμως δεν δούλεψε καθόλου..

Καποιος να έχει καποιον τροπο δοκιμασμένο?

Ευχαριστώ Θάνος

Link to comment
Share on other sites

Για τις κατηγορίες που θέλεις εγώ έβαλα τις Θεματικές Ενότητες (δεξιά στήλη).

Όσο ανοίγουμε θέματα τα κατατάσσουμε σε κατηγορίες οι οποίες αυτόματα ενημερώνουν την λίστα στην αρχική σελίδα χωρίς καμμία παρέμβαση από τους χρήστες.

Όταν κάποιος κλικάρει πάνω σε μία ενότητα βλέπει τα θέματα που την αφορούν και μόνο. Κάτι σαν φίλτρο.

Εγώ την έβλα στα δεξιά αλλά νομίζω ότι μπαίνει και σε άλλα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως χρειάζεται να να γράψεις Html να κάνεις μενού. Κάνεις μια νέα σελίδα και στο tab με τις σελίδες σου έχει επιλογή που θέλεις να εμφανίζονται, αν θέλεις επάνω επιλέγεις "Καρτέλες άνω τμήματος" και δημιουργεί την μπάρα αυτόματα.

Και για το read more την ώρα που γράφεις στον editor έχει μια επιλογή που λέει "page break" δεν ξέρω πως το έχουν μεταφράσει στα ελληνικά είναι ένα εικονίδιο που δείχνει μια σελίδα κομμένη στην μέση, το χρησιμοποιείς εκεί που θέλεις να μπει το read more.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και με αυτό γιατι φάνηκε το ποιο λογικό αλλα δεν λειτουργεί..

Δοκιμασα να βαλω μεγαλο κειμενο παλι δεν πετυχε..το εβαλα στα 3/4σχεδον..

edit : Δούλεψε...

Στην προεπισκόπηση δεν το έβγαλε..και είχα ξεχάσει ενα script μεσα για τα Images και το read more στον αρχικο συνδεσμο της σελιδας και λογικα δεν αναγνώριζε κανένα απο τα δύο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..επιτέλους βρίσκεται σε τελικο στάδιο...

Ολα δουλευουν κανονικά...τελικά με λίγο ψάξιμο σε themes - λιγες αλλαγες στον html αρχικο κωδικα για παραπάνω gadgets..κάνεις παπάδες..

Να ρωτήσω..έχει ασχοληθεί κανείς με τις διαφημίσεις ( AdSense ) να πει την αποψη μου τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.