Jump to content



Magento Ugrade


filippos13

Recommended Posts

Γεια σας! Είμαι νέος στο φόρουμ και γενικά στην πληροφορική! Έχω φτιάξει αυτό το site www.smart-power-design.com σε Magento CMS. Παρόλα αυτά όταν ξεκίνησα ήταν στην έκδοση 1.4.2 και τώρα έχει φτάσει στην 1.7 και δεν υπάρχει στο admin panel κανένα κουμπί για update. Μιας και από ότι κατάλαβα κάποιοι από εδώ θα ξέρετε κάτι παραπάνω, ξέρει κανείς πως να το αναβαθμίσω χωρίς όμως να χάσω τις σελίδες και γενικά όλα τα customizations που έχω κάνει? Παρακαλώ το χρειάζομαι γιατί στην νέα έκδοση έχουν βγει κάτι πρόσθετα plugins-extensions που είναι τέλεια αλλά και αναγκαία!!! Ευχαριστώ πολύ!!!! :thank_you2:

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Την φιλοξενία του site σου την κάνεις που?Σε κάποιο hosting server ή σε κάποιο δικό σου μηχάνημα?Σε τι λειτουργικό windows ή linux?

Magento upgrade guide: Magento 1.3.x, 1.4.x, 1.5.x, 1.6.x and 1.7.x upgrade process.

Εφόσον αναφέρεις ότι έχεις την έκδοση 1.4.2 διαβάζεις το μέρος με τίτλο

Upgrade from Magento 1.4.x, 1.5.x, 1.6.x to Magento 1.7.x και κάτω.

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ BACKUP KAI THN ΒΑΣΗ KAI TO ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ SITE ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

Επίσης καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις πρώτα σε κάποιο test μηχάνημα και αφού βεβαιωθείς ότι δουλεύει οκ το site μετά το upgrade και τα νέα extensions που θέλεις να βάλεις να το κάνεις και στο κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

Τα customizations που λες είναι πάνω στον κώδικα ή επιλογές μέσω του magento?

Αν έχεις αλλάξει κώδικα, ελπίζω να έχεις κρατήσει τις αλλαγές, γιατί θα πρέπει να τις περάσεις στο χέρι μετά.

Σε κάθε περίπτωση, κάνε ένα πλήρες backup και πάρε τα σε ένα wamp/xampp στο PC σου και κάνε δοκιμή εκεί.

Ότι άλλο θες εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.