Jump to content



Χρονος load εφαρμογης. Απο που το βλεπω?


Ioanna

Recommended Posts

Γεια σας

Εδω και καιρο αναρωτιεμαι κατι, αλλα τωρα μου χρειαζεται να το δω, οποτε σας ρωταω:

- Υπαρχει τροπος στα Windows 7 να δω ποσο χρονο παιρνει σε μια εφαρμογη να ξεκινησει?

Δηλαδη, κανω διπλο κλικ στο Photoshop, για παραδειγμα. Κανει καποιο χρονο απο το διπλο κλικ μεχρι να ανοιξει στο desktop. Αυτον τον συνολικο χρονο στα Windows 7 (64bit) απο που τον βλεπω? Φαινεται μηπως καπου στον Event Viewer ή στο Resource Monitor, και αν ναι, που? Αν δεν φαινεται εκει, υπαρχει καποια τριτη εφαρμογη που να μου το δειχνει?

Ευχαριστω.

Καποιος, βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

PassMark AppTimer - Measure application startup time

Δυστυχώς τα windows από μόνα τους νομίζω ότι κρατάνε τα load times των εφαρμογών μόνο για τις εφαρμογές,οδηγούς ή οτιδήποτε άλλο φορτώνουν όταν ξεκινάνε.

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις κάνοντας μια συντόμευση του photoshop στον φάκελο Startup στο Start Menu,επανεκκίνηση των windows και μετά ακολουθώντας την διαδικασία που περιγράφει εδώ Use Windows 7 Event Viewer to track down issues that cause slower boot times | TechRepublic

να προσπαθήσεις να δεις πόση ώρα του πήρε να ξεκινήσει ή αν είναι αξιόπιστος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

PassMark AppTimer - Measure application startup time

Δυστυχώς τα windows από μόνα τους νομίζω ότι κρατάνε τα load times των εφαρμογών μόνο για τις εφαρμογές,οδηγούς ή οτιδήποτε άλλο φορτώνουν όταν ξεκινάνε.

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις κάνοντας μια συντόμευση του photoshop στον φάκελο Startup στο Start Menu,επανεκκίνηση των windows και μετά ακολουθώντας την διαδικασία που περογράφει εδώ Use Windows 7 Event Viewer to track down issues that cause slower boot times | TechRepublic

να προσπαθήσεις να δεις πόση ώρα του πήρε να ξεκινήσει ή αν είναι αξιόπιστος τρόπος.

Ευχαριστω πολυ! Φαινεται εξαιρετικο app, δεν ξερω ακομη ποσο αξιοπιστο ειναι...

Οριστε τι αποτελεσματα μου δινει οταν τρεχω το Photoshop CS6 64bit, μετα απο boot και 5 λεπτα καταστασης idle:

C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS6 (64 Bit)\Photoshop.exe - 5 executions

0.6932 (seconds)

0.0096 <--- :unsure:

0.0658

0.0659

0.0659

Το προγραμμα οντως ανοιγει και κλεινει μπροστα μου, αστραπιαια! Μετα απο τα παραπανω το ανοιξα και εγω απο το desktop. Δεν ανοιξε τοσο αστραπιαια αλλα ΔΕΝ προλαβα να μετρησω πανω απο 2 δευτερολεπτα.

Οριστε και τα ιδια απο το Word 2010 (32bit), αλλα αυτο το ειχα ανοιξει μια φορα πιο πριν:

C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office14\WINWORD.EXE - 5 executions

0.3196 (seconds)

0.3208

0.3183

0.3172

0.3084

Αυτο που μου προτεινες με το shortcut στο StartUp μενου δεν το εκανα, αλλα εκανα κατι αλλο. Ορισα στο Adobe Bridge 64bit να φορτωνει μαζι με τα windows. Μετα τσεκαρα το boot time μου στον Event Viewer και ειχε αυξηθει κατα περιπου 1,4 seconds. {Boot duration: 25365ms - 23691ms = 1404ms = 1,404 seconds}.

Οταν ετρεξα, μετα απο reboot, το Bridge διαμεσου του application που μου εδωσες εδειξε (την πρωτη φορα) τον ιδιο περιπου χρονο ή ελαφρως λιγοτερο.

Παντως μου φαινεται απιστευτο ο event viewer με τα τοσα logs του να μην διατηρει και τετοιο log

Εσενα πως σου φαινονται ολα αυτα (και κυριως τα loading times που μου δινει)?

Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να κρατάει log πόσο γρήγορα ανοίγει μια εφαρμογή αν δεν έχει οριστεί να ξεκινάει μαζί με τα windows.Τα Log για ότι φορτώνουν το κρατάει για την επίπτωση που έχει στον χρόνο εκκίνησης των windows.

Εκτός το ότι δεν υπάρχει σκοπιμότητα σκέψου και πόσο μεγάλο θα ήταν ένα τέτοιο log μετά από μερικές μέρες αν ανοιγοκλείνεις αρκετές αφαρμογές.

Τα loading times μια χαρά μου φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να κρατάει log πόσο γρήγορα ανοίγει μια εφαρμογή αν δεν έχει οριστεί να ξεκινάει μαζί με τα windows.Τα Log για ότι φορτώνουν το κρατάει για την επίπτωση που έχει στον χρόνο εκκίνησης των windows.

Εκτός το ότι δεν υπάρχει σκοπιμότητα σκέψου και πόσο μεγάλο θα ήταν ένα τέτοιο log μετά από μερικές μέρες αν ανοιγοκλείνεις αρκετές αφαρμογές.

Τα loading times μια χαρά μου φαίνονται

Δικιο εχεις για το μεγεθος τετοιων log αρχειων, αναρωτιεμαι ομως: το προγραμματακι που μου εδωσες απο που παιρνει τις τιμες που δειχνει? Μηπως τις αντλει απο κανενα log βαθια μεσα στα Windows...?

Τελος, χαιρομαι που σου φαινονται ενταξει οι τιμες που παρεθεσα, απλα εμενα η τιμη...0.0096 sec (!) που εχει και το smiley διπλα, μου εκανε μεγαλη εντυπωση (και μου κανει και για λαθος)

Εσενα τι τιμες σου δινει για το ανοιγμα του Word πχ? Θελεις να πεις? :)

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το πρόγραμμα δεν παίρνει τις τιμές από κάποιο log αρχείο απλώς μετράει τον χρόνο από την στιγμή που πατάς το κουμπί RunApp μέχρι να κλείσει το παράθυρο της εφαρμογής που έχεις επιλέξει.

Το πως θα κλείσει η εφαρμογή το επιλέγεις από τις 3 επιλογές Window Close Method

Για το word 2007

C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office12\WINWORD.EXE - 5 executions

0.8422

0.8107

0.8576

0.7795

0.8109

Αυτά είναι από μηχανικό δίσκο

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το πρόγραμμα δεν παίρνει τις τιμές από κάποιο log αρχείο απλώς μετράει τον χρόνο από την στιγμή που πατάς το κουμπί RunApp μέχρι να κλείσει το παράθυρο της εφαρμογής που έχεις επιλέξει.

Το πως θα κλείσει η εφαρμογή το επιλέγεις από τις 3 επιλογές Window Close Method

Για το word 2007

C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office12\WINWORD.EXE - 5 executions

0.8422

0.8107

0.8576

0.7795

0.8109

Αυτά είναι από μηχανικό δίσκο

Okay, ευχαριστω φιλε!

Οι χρονοι στα Word και των δυο μας σωστοι μου φαινονται! Στο Photoshop ομως δεν ξερω ΑΝ πρεπει να πιστεψω τους χρονους που μου δινει... Ειναι δυνατον στο PC μου να ανοιγει το Photoshop πιο γρηγορα απο το Word, μετα το πρωτο execution?

Τεσπα, θα το ξαναδω.

Και βασικα, επειδη μπορει να αναρωτιεστε γιατι το ψαχνω, να πω οτι επανενεργοποιησα τα SuperFetch και Prefetch, χθες, και προσπαθω τωρα να καταλαβω ΑΝ εχουν καποια επιδραση στις εφαρμογες που φορτωνουν απο SSD (δηλ. τον OCZ της υπογραφης μου). Στους boot και reboot χρονους παντως δεν εχω δει διαφορα μεχρι τωρα.

update:τελικα, οι χρονοι για το Photoshop παραπανω πρεπει να ειναι λαθος... Ιδου τι μου εδωσε μολις τωρα για Premiere CS6, που δεν το ειχα ξανανοιξει σημερα:

C:\Program Files\Adobe\Adobe Premiere Pro CS6\Adobe Premiere Pro.exe - 5 executions

6.8242 seconds

2.4533

2.4086

2.4146

2.4168

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.