Jump to content



IP camera


crmaris

Recommended Posts

Παιδιά ψάχνομαι lately για μια καλή outdoor IP camera.

Με ενδιαφέρει να "βλέπει" καλά και νύχτα. Τώρα σταθερή ή με δυνατότητα pan/tilt θα παιχτεί ανάλογα με την τιμή.

Από ότι βλέπω συνήθως αγοράζεις το dome για τις δεύτερες και απλά βάζεις μια κανονική indoor μέσα.

Το έχει ψάξει κανείς το θέμα για να προτείνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Για τι ύψος εγκατάστασης μιλάμε και τι απόσταση να καλύπτει τη νύχτα;

Εκεί είναι λίγο τα ζόρια, γιατί στην ουσία παίζουν ρόλο οι υπέρυθρες που έχει η κάμερα, οπότε λογικά θέλεις μία με πολλά/δυνατά IR leds.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω 2 μέσα στο σπίτι και 2 έξω. Οι έξω το πολύ 10-15 μέτρα να βλέπουν, δε με νοιάζει για περισσότερο. Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε foscam 8104 για έξω και 8910 ή 9821 για εντός.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά οι foscam δεν υπάρχει τρόπο να βλεπεις 2 3 μαζί. Κάθε κάμερα θέλει ξεχωριστό browser tab.

Επίσης πάρε κ sd card γιατί χωρίς δεν κάνει record ούτε σε ftp.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βάλεις 4 κάμερες, πήγαινε σε λύση DVR.

Μπορείς να βρείς αξιόλογα μηχανήματα με λίγα λεφτά πλέον (από 130-150€+HDD).

Κάμερες με 700TVL και αξιοπρεπή φακό βρίσκεις με 150-170€, κάπου εκεί μου κόστισαν κ μένα.

Οι ΙP κάμερες ειναι καλή λύση μόνο αν έχεις μία άντε δυο στο χώρο σου imo.

Αν κατάλαβα καλά δεν τις θες ασύρματες οπωσδήποτε ε? Απλά IP, καλωδιακές.

Έβαλα πέρυσι περιμετρικά του σπιτιού 8 κάμερες γιατί ο πατέρας μου έχει αποκτήσει νέο χόμπι και ασχολείται μέρα νύχτα με αυτά :p

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά οι foscam δεν υπάρχει τρόπο να βλεπεις 2 3 μαζί. Κάθε κάμερα θέλει ξεχωριστό browser tab.

Επίσης πάρε κ sd card γιατί χωρίς δεν κάνει record ούτε σε ftp.

*GNex*

Περίεργο που δεν βλέπουν όλες μαζί όπως λες. Με το πρόγραμμα της foscam εννοείς, γιατί είδα πολλά screenshots με τις κάμερες να δείχνουν όλες μαζί σε ειδικά προγράμματα.

Για την SD δεν το γνώριζα. Οπότε οι εξωτερικές κάμερες που δεν έχουν SD κάρτα δε θα καταγράφονται? Πώς και κανείς δεν αναφέρει τίποτα περί αυτού. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα καταγραφής τότε προς τι η χρήση τους.

Link to comment
Share on other sites

Είχα στα χέρια μου μια 8χχχ κάτι. Σε ftp για να γράψει ήθελε sd card αλλιώς δεν. Από τον εισαγωγέα μου λέγανε δεν γίνεται 3 μαζί. Δεν ρώτησα για άλλο μοντέλο γιατί πήγαινε 100+

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.