Jump to content



Περίεργη συμπεριφορά μετά από καθάρισμα.


dpolal

Recommended Posts

Φύσηξα με blower ένα μηχάνημα που είχε μαζέψει την μάνα του και τον πατέρα του αφού λειτουργούσε αδιάκοπα για πάνω από 2 χρόνια. :-O

Το άνοιξα, το φύσηξα και το έκλεισα.

Μόλις σύνδεσα το καλώδιο του ρεύματος άκουσα ένα ελαφρύ/σιγανό σφύριγμα από το τροφοδοτικό (HEC 350Watt Windmill) και το μηχάνημα δεν άνοιγε με τίποτα.

Αν έβγαζα το καλώδιο του ρεύματος μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταματούσε ο ήχος.

Έβγαλα από άλλο πισί το τροφοδοτικό, 450Watt μάρκα μέκαψες και το σύνδεσα.

Μόλις σύνδεσα το ρεύμα, πάλι άκουσα τον ίδιο ήχο από το νέο τροφοδοτικό αλλά τώρα το πισί άνοιξε και μπούταρε κανονικά.

Το μόνο περίεργο είναι πως δεν κλείνει πλέον :suicide2: , δηλαδή μόλις κάνεις shutdown κλείνει και αμέσως ανοίγει πάλι.

Το ποιό περίεργο είναι ότι το παλιό τροφοδοτικό (HEC) το έβαλα στο 2ο πισί και λειτούργησε κανονικότατα...

To board δεν έχει φουσκωμένους πυκνωτές και κοίταξα καλά τα καλώδια του, αλλά αφενώς δεν παρατήρησα κάτι αφετέρου δεν πείραξα και κάτι, απλά το καθάρισα...

Έχει αντιμετωπίσει κανένας πρόμοιο πρόβλημα ;;;; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να λυσεις ολα τα εξαρτηματα και να καθαρισεις σχολαστικα μητρικη κλπ κλπ οπου υπαρχει σκονη και μετα να το ξαναδεσεις...επεξεργαστη και ψυκτρα θεωρω πως δεν χρεαζεται να λυσεις...μου εχει τυχει να εχει μπει σκονη μεσα στο σοκετ της μνημης (δεν ξερω πως) και να μην αναβει καν το πισι! μολις το φυσηξα δουλεψε!!!

Link to comment
Share on other sites

To μηχάνημα υποστηρίζει αρκετά user files σε ένα μικρό δίκτυο γραφείου και είναι η μόνη δουλειά που κάνει.

Λειτουργεί 24/7, είναι ήδη παλιό και δεν θέλω να το πειράξω μιας και δεν υπάρχουν λεφτά για να αντικατασταθεί.

Κάποια στιγμή θα του περάσω ένα lubuntu για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο και τελείωσε. :computer:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.