Jump to content



Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή , αλλά λόγο της πληθώρας των επιλογών που υπάρχουν θα ήθελα την βοήθειά σας.

Καταρχάς να σας πω οτι εργάζομαι στον χώρο του 3d Design και αυτό που με ενδιαφέρει ειναι μια φωτογραφική μηχανή για να μπορώ να φωτογραφίζω υλικά (μάρμαρα , άσφαλτο, τοίχους , δέντρα κλπ ) από κοντινή απόσταση σε όσο το δυνατό μεγαλύτερη ανάλυση χωρίς φλας.

Αυτές οι φωτογραφίες θα λαμβάνονται σε εξωτερικό χώρο και όχι με ελεγχόμενο φωτισμό (το αναφέρω αν εχει κάποια σημασία για την επιλογή της μηχανής )

Μερικά πράγματα που με ενδιαφέρουν σίγουρα να εχει η φωτογραφική μηχανή είναι:

1.Να βγάζει καλά κοντινές φωτογραφίες χωρίς φλας

2.Να είναι compact για να μπορώ να την έχω μαζί μου και να μην χρειάζεται να αλλάζω φακούς ή να ασχολούμαι με focus κλπ.

3.Να μπορεί να βγάζει φωτογραφίες καθαρές (όχι κουνημένες και σε μεγάλες αποστάσεις ) γιατί πολλές φορές χρειάζεται να φωτογραφίσω ενα μεγάλο θέμα από το οποίο κρατάω μόνο ενα μικρό μέρος του (που μπορεί να ειναι το 1/10 από την συνολική φωτογραφία ). Θα ήθελα λοιπόν αυτό το κομμάτι να ειναι όσο πιο καθαρό γίνεται.

4. Να έχει όσο το δυνατό περισσότερο αναλογικό zoom.

(Επειδή το 3 και το 4 αφορούν σε μακρινές λήψεις, να υπενθυμίσω οτι το κυριότερο ειναι οι κοντινές λήψεις ακόμη και εις βάρος των μακρινών)

5. Να έχει καλό σύστημα σταθεροποίησης εικόνας

6.Για την μπαταρία τώρα , δεν ειμαι σίγουρος αν ειναι καλύτερα να ειναι επαναφορτιζόμενη ή με κανονικές αλκαλικες μπαταρίες. Δεν ειναι κάτι βεβαια που με απασχολεί και ιδιαίτερα.

Το να εχει λογική τιμή, ειναι ευπρόσδεκτο .. :)

Όπως καταλαβαίνετε δεν θέλω κάτι πολύ ιδιαίτερο. Όλα τα παραπάνω τα έχουν σχεδόν όλες οι compact φωτογραφικές μηχανές με αποτέλεσμα να πρέπει να διαλέξω σχεδόν στην τύχη.

Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω.

Αυτό που θα ήθελα είναι αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες αξιόλογες φωτογραφικές μηχανές με τα παραπάνω στοιχεία και σε λογική τιμή.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μανώλης.

Link to comment
Share on other sites

λεφτα δεν ειπες..

ΠΑντως τα οσα ζητας..τα βρισκεις σε φωτογραφο ..και οχι στη μηχανη του.

(κοινως απο σενα εξαρταται..)

Πες λεφτα...δε ξερω τι απαιτησεις εχεις..αλλα απο compact..χλωμο να παρεις κατι που θα ευχαριστηθεις.

(εκτος αν μιλαμε για hiend compact.)

ΔΕς olympus epm1 που εχουν τιμη χωμα πλεον...samsung nx1000....

Link to comment
Share on other sites

Άμα κατάλαβα καλά τις θες για textures. Εκτός της περίπτωσης που θες να κάνεις μια ακριβής 3d αναπαραγωγή, δεν αξίζει να το προσπαθήσεις σε "ερασιτεχνικό επίπεδο".

Τη κάθε φωτογραφία ξεχωριστά θα πρέπει να την επεξεργαστείς στο ps ώστε να βγάλεις την κατευθυνότητα/ανομοιογένεια του φωτισμού, να φτιάξεις το γ, να διορθώσεις το distortion από το φακό, θα πρέπει να είναι τελείως κάθετη προς το "θέμα" (οποιαδήποτε κλίση θα φαίνεται) και και και...

Εδώ έχει ένα κάρο tex, καλής ποιότητας και μεγέθους.

Άμα παρ'αυτά θες να το κάνεις, τυπικές compact p&s δε θα σε βολέψουν. Θα θες RAW για να μπορείς αφού βγάλεις τις φωτό να κάνεις διορθώσεις σε EV κτλ για να μη τρέχεις στους δρόμους να ξανα-βγάζεις φωτός άμα κάνεις λάθη.

Άμα εξακολουθείς να θες p&s πες το budget σου.

Link to comment
Share on other sites

NTG, σχετικά με το κόστος δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 300-350 ευρώ. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει high end compact ή όχι.

Ευχαριστώ παντως για τα δύο μοντέλα που ανέφερες. Θα τα κοιτάξω.

-----

Volrath, καλά κατάλαβες, για textures τη θέλω. Δεν πρόκειται για ερασιτεχνικό επίπεδο , ούτε βέβαια για υπερπαραγωγή hollywood.

Το cgtextures είναι πράγματι εξαιρετικό site , αλλά την διαδικασία που αναφέρεις στο photoshop την κάνω πολύ συχνά ,μιας και από το cgtextures ( και από αλλα sites βέβαια ) , πολλά από τα textures που δίνουν είναι κλασσικές φωτογραφίες και δεν ειναι διορθωμένα και tiled textures.

Ασε που πολλά πράγματα ειναι αδύνατο να τα βρώ. Θα σου πω για παράδειγμα οτι χρειάστηκα textures από φύλλα διαφορετικών δέντρων σε φόρματ με transparency και ήταν αδύνατο να βρώ αυτά που ήθελα.

Mια παλία nikon coolpix που έχω 7Μ δίνει αρχείο jpg 2000χ2300 pixels περίπου , το οποίο ειναι αρκετά μεγάλο αν περιέχει όλο το θέμα.Οχι όσο θα ήθελα βέβαια για αυτό ψάχνω κάτι με μεγαλύτερη ανάλυση)

Οπότε αν τα 7Μ είναι καλά, υποψιάζομαι οτι με μια καινουρια φωτογραφική μηχανή δεν θα έχω παράπονο. Η ποιότητα της φωτογραφίας με απασχολεί περισσότερο παρά το μεγεθος του αρχείου.

Το budget όπως προανέφερα ειναι 300-350 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

NTG, σχετικά με το κόστος δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 300-350 ευρώ. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει high end compact ή όχι.

Ευχαριστώ παντως για τα δύο μοντέλα που ανέφερες. Θα τα κοιτάξω.

-----

Volrath, καλά κατάλαβες, για textures τη θέλω. Δεν πρόκειται για ερασιτεχνικό επίπεδο , ούτε βέβαια για υπερπαραγωγή hollywood.

Το cgtextures είναι πράγματι εξαιρετικό site , αλλά την διαδικασία που αναφέρεις στο photoshop την κάνω πολύ συχνά ,μιας και από το cgtextures ( και από αλλα sites βέβαια ) , πολλά από τα textures που δίνουν είναι κλασσικές φωτογραφίες και δεν ειναι διορθωμένα και tiled textures.

Ασε που πολλά πράγματα ειναι αδύνατο να τα βρώ. Θα σου πω για παράδειγμα οτι χρειάστηκα textures από φύλλα διαφορετικών δέντρων σε φόρματ με transparency και ήταν αδύνατο να βρώ αυτά που ήθελα.

Mια παλία nikon coolpix που έχω 7Μ δίνει αρχείο jpg 2000χ2300 pixels περίπου , το οποίο ειναι αρκετά μεγάλο αν περιέχει όλο το θέμα.Οχι όσο θα ήθελα βέβαια για αυτό ψάχνω κάτι με μεγαλύτερη ανάλυση)

Οπότε αν τα 7Μ είναι καλά, υποψιάζομαι οτι με μια καινουρια φωτογραφική μηχανή δεν θα έχω παράπονο. Η ποιότητα της φωτογραφίας με απασχολεί περισσότερο παρά το μεγεθος του αρχείου.

Το budget όπως προανέφερα ειναι 300-350 ευρώ.

Φύλλα κτλ αδερφέ με scanner. Πας το σκύλο βόλτα, καβατζώνεις φύλλα στη τσέπη και τα scannaρεις. Πίστεψε με, θα βγει ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ καλύτερο από φωτό. To ίδιο και με τα άνθη (σκανάρεις μερικά πέταλα) και γενικά σε οτιδήποτε μπορείς να το ανάγεις σε μικρή επίπεδη επιφάνεια που μπορεί να χωρέσει σε scanner.

Για τις φωτό, έχεις καλό budget για p&s.

Canon Powershot S95-S100 / Panasonic Lumix DMC-LX5 (από καλές p&s) (review 1,2)

Μπορείς να πας όπως είπε και ο NTG σε entry mirrorless. Olympus Pen E-PM1 / Samsung nx1000 (ή nikon 1 άμα θες κάτι πιο budget). Απλά να έχεις το νου σου ότι αυτές αλλάζουν φακούς αλλά μπορεί να τις χρησιμοποιήσεις σαν point and shoot με μόνιμο το φακό που έχουν στο κιτ. Απλά θα έχουν μικρότερο zoom από τις προαναφερθέν compact με αυτό τον φακό. Βέβαια για τη δουλειά που τη θες τη μηχανη, το ζοομ δε σου χρειάζεται ιδιαίτερα.

Βέβαια με αυτά τα χρήματα μπορείς να πας και σε DSLR αλλά δε ξέρω άμα σε βολεύει το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Volrath, σχετικά με τα φύλλα ήταν ενα παράδειγμα σχετικά με το site cgtextures , μακάρι να γίνονταν όλα 2D και να τα έβαζα στον scanner :)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα ρίξω μια ματιά στις φωτογραφικές μηχανές που αναφέρεις. Αρχίζει και μου αρέσει η ιδέα με τον fix φακό και την δυνατότητα για άλλο φακό αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που υπαρχει η epm1 και η nx1000 δε βρισκω το λογο να παει καποιος σε οποιαδηποτε compact..

Ακομα και αυτες που ανεφερες μπορει να ειναι οκ για την κατηγορια τους..αλλα περα του οτι ειναι ακριβοτερες ειναι και σαφως χειροτερες απο θεμα τελικης εικονας(σε σχεση με την epm1/nx1000).

To oτι αλλαζουν φακους δεν ειναι προβλημα...Η μενει(ς) με τον υπαρχον..ή μετα απο καιρο πας σε κατι καλυτερο.(που δε βρισκω το λογο για τη δουλεια που θελει).

(hiend compact εννοουσα αλλες μηχανες..οχι τις s100/lx5..Πχ rx100 και πανω..)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.