Jump to content



*Προβλημα. Τροφοδοτικο η μητρικη ?


ngt

Recommended Posts

Εχω ενα CORSAIR AX650, και αυτο που μου κανει το τελευταιο μηνα ειναι το εξης.

Οταν ειναι κλειστος ο υπολογιστης, και παταω το κουμπι να ανοιξει, δεν κανει τιποτα.

Το μονο που κανει ειναι (αν δεν δινει ηδη παροχη ρευματος σε καποια USB απο πριν απο τη στιγμη που κλεινω το pc)

το μονο που κανει ειναι να αναβει το λαμπακι της usb συσκευης και το PC εξακολουθει να μην μπουταρει. Αυτο που κανω εγω ειναι να παταω 10 δευτερα το κουμπι, να κλεινει ολο το τροφοδοτικο (το βλεπω απο τη παροχη στη USB), και μετα ξαναπαταω το κουμπι και τοτε ανοιγει κανονικα.

Τι φταιει ? Οεο ?

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν κανεις δοκιμες δεν γινεται.βαλε ενα αλλο τροφοδοτικο και δεν τι γινεται.αν και με αλλο τροφοδοτικο κανει το ιδιο μαλλον πας για μητρικη.

δοκιμασε να το αναψεις με ολα εκτος να δεις τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τσαμπα αγορασαμε καλο τροφοδοτικο φαινεται....

Χειροτερεψε και πρεπει να καθομαι 5 λεπτα και να κανω κολπα με το κουμπι power για να το πεισω να κανει κανονικα boot....

Τροφοδοτικα με ημερομηνια ληξης αποτι φαινεται !

Και 7 χρονια εγγυηση λενε, αν σου τυχαινει καθε εναμιση χρονο να αλλαζεις τροφοδοτικο, και να πληρωνεις στην UPS τα 30ευρα, εχουμε 7/1,5 = 4,66 Χ 30 = 139 ευρω σε RMA.

Οσο πηρα το τροφοδοτικο δλδ. Μετα σας πειραζουν τα no name τροφοδοτικα....

Αρκετοι αποτι φαινεται οι παθοντες, για να μην λεμε ---->

Corsair AX650 Gold | The pc does not start after being turned off - The Corsair Support Forums

μαλλον καποιο τσιπακι εχει διαρκεια ζωης 18μηνες (το αγορασα Νοεμβριο του 2011, χαλασε το μαιο του 2013)

Μεχρι και τον ιδιο μηνα "ετυχε" το προβλημα σε αλλον χρηστη(ες?) εκτος Ελλαδος.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λιγο υπερβολικος. Ολες οι συσκευες μπορουν να χαλασουν. Το συγκεκριμενο φανταζομαι εχει πουλησει αρκετα κομματια σε... ενθουσιωδες χρηστες οποτε το γεγονος οτι βρισκεις αναφορες και απο αλλους δεν σημαινει οτι ειναι προβληματικα γενικα.

Δυσκολευομαι να κατανοησω το "μεγαλειο" τοσο ακριβων τροφοδοτικων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα.

Το σύστημα παίζει μια χαρά αλλά αν κοπεί το ρεύμα και επανέλθει όταν πατάω το power οι ανεμιστήρες κάνουν να πάρουν αλλά τίποτα. Σαν να δίνει ένα παλμό ρεύματος μόνο.

Για να πάρει πρέπει να κλείσω το τροφοδοτικό, να πατήσω το power σταθερά να τραβήξει το ρεύμα, να ανοίξω το τροφοδοτικό, να πατήσω το power κτλ κτλ και κάποια στιγμή θα ανοίξει. Νιώθω λες και το βάζω μπροστά με μανιβέλα.

Μια δοκιμή που έκανα ήταν να αφήσω το τροφοδοτικό στη πρίζα αλλά να αποσυνδέσω τα καλώδια του ρεύματος από την μητρική και έκανε τα ίδια. Λογικά φταίει η μητρική αλλά συνεχίζω τις δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λιγο υπερβολικος. Ολες οι συσκευες μπορουν να χαλασουν.

To corsair και αλλο ενα επωνυμο τροφοδοτικο ειχα αγορασει το hiper type-r,

και καηκε χωρις να παρει καν ο υπολογιστης μπροστα (ανοιξα το διακοπτακι on/off που εχει απο πισω)

Ευτυχως ειχε εγγυηση εντος Ελλαδας. Εβαλα της εγγυησης και ολα οκ παλι, μεχρι που πηρα το corsair.

Αλλωστε στο forum της corsair το ιδιο θεμα εχουν και τα 850αρια και τα 1200αρια της.

Δλδ με λιγα λογια, εχω 100% αποτυχια στα καλα τροφοδοτικα...

Τοσο ανικανοι πια να φτιαξουν κατι που να μην χαλαει βλακωδος και χωρις λογο ?

300w max καταναλωση χωρις o/c κλπ, που να τα ζοριζα κιολας...

Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα.

Το σύστημα παίζει μια χαρά αλλά αν κοπεί το ρεύμα και επανέλθει όταν πατάω το power οι ανεμιστήρες κάνουν να πάρουν αλλά τίποτα. Σαν να δίνει ένα παλμό ρεύματος μόνο.

Corsair τροφοδοτικο και εσυ ?

Αν εχεις το ιδιο, εχει βηματα απο την corsair που μπορεις να κανεις για δοκιμη με το τροφοδοτικο εκτος υπολογιστη.

Blog - How-to Test Your Corsair Power Supply

Το ιδιο τεστ που εκανε και αυτος στο βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.