Jump to content



Μικρή αναβάθμιση Η/Υ και απορίες.


giorgosgeo4

Recommended Posts

Έχω εναν Η/Υ 6 χρονων τώρα ο οποίος καλύπτει τις αναγκες μου μιας και η χρηση που κάνω είναι απλή και δεν απαιτεί κάτι δυνατότερο. Η χρηση που κάνω είναι σερφαρισμα στο νετ, word, excel και καμια ταινία.

Το συστημα φοράει κάρτα γραφικών Gigabyte GeForce 9600GT Cuda GV-NX96T512H-P 512MB PCI-E

Μητρική κάρτα Gigabyte GA-G31M-S2L

Και επεξεργαστη Intel core 2quad core Q8200 2,33GHZ LGA775 1333FSB

Τα κομματια που θέλω να αλλάξω σε αυτό το συστημα είναι το κουτί, το τροφοδοτικό και η οθόνη.

Κουτί θα ήθελα ενα όσο πιο μικρο και γενικά συμμαζεμενο γίνεται, έχω δει το fractal design define mini, απλα δεν γνωρίζω αν μπορεί το ηδη υπάρχον συστημα να κουμπωσει σε αυτό το κουτί;

Οθόνη θα ήθελα να προχωρησω σε αγορά μιας 27αρας, και τέλος τροφοδοτικό νομιζω μια επώνυμη μάρκα στα 450 watt θα με καλυψει.

Μπορω να προχωρησω σε αυτές τις αλλαγές η θα αντιμετωπισω προβλήματα ασυμβατότητας;

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα συμβατότητας, η μητρική σου κουμπώνει μια χαρά στο κουτί.

Είναι m-ATX και τέτοιες μητρικές παίρνει και το κουτί που κοιτάς.

Τροφοδοτικό: XFX ProSeries 450W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Oθόνη: LG 27EA53VQ | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εφόσον δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας θα προχωρησω.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Απλα θα ήθελα κάποιες προτάσεις για μικρο κουτί μέχρι 80-90€.

Μέχρι τώρα έχω δει το fractal design define mini και το bitfenix prodigy miniITX.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Στο prodigy δεν μπαίνει η μητρική σου, παίρνει μόνο mini-ITX και θα πρέπει να αλλάξεις

όλο το set cpu-mobo-ram για να πας σε αυτό.

Aν μπορείς να κάνεις τη μικρή υπέρβαση, αυτό παίρνει τη μητρική σου:

Corsair Obsidian 350D Micro ATX PC Case | Skroutz.gr

Και το review: http://www.thelab.gr/cases-reviews/corsair-obsidian-350d-review-agapi-mou-syrriknwsa-122480.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα το κουτι της Corsair οπως και την πολυ καλη παρουσιαση του thelab.gr αλλα νομιζω εμφανισιακα μου αρεσει περισσοτερο ο Fractal design define mini.

Μια ακομη απορια που εχω, ειναι αν μπορω να βαλω τον ssd της samsung 840 120GB;

Θα εχω καποιο προβλημα με τα sata;

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο, μου δινει ενας φιλος αυτην την ψυκτρα Cooler Master Hyper 212 Evo στα 15 ευρω, μπορω να την χρησιμοποιησω στο δικο μου συστημα; χωραει στο κουτι της fractal; εφοσον χωραει, απλα βαζω δυο σταγονες παστα, την αλοιφω προσεκτικα στο τσιπ του επεξεργαστη και κουμπωνω την ψυκτρα, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.