Jump to content



Ocz 3500 EB, Crucial Ballistix 4000 ή κάτι άλλο?


Ujin

Recommended Posts

Μεγάλο μέρος του συστήματος της sig πουλήθηκε ήδη και βαδίζουμε ολοταχώς για τα 64bit.

Η mobo θα είναι η γνωστή DFI και η cpu είτε 3000+ ή 3200+.

Στις μνήμες έρχονται οι δύσκολες επιλογές...

Είχα αποφασίσει για τις OCZ 3700 ΕΒ, αλλά μάλλον άργησα λιγο και δεν παίζουν πουθενά.

Μπορώ για λίγο ακόμα να βρω τις 3500 ΕΒ, και όταν λέω λίγο εννοώ καναδυό μέρες μάλλον.

Η άλλη επιλογή είναι οι Ballistix 4000.

O στόχος είναι 250mhz + ,με αξιοπρεπή timings. Tα gay timings της Adata π.χ. δεν με συγκινούν ιδιαίτερα και σε τέτοια λύση θα καταφύγω μάλλον μόνο αν δεν βρω κάτι άλλο και όταν έρθουν οι DDR600 που ανακοίνωσε η Adata.

Ακούω τις γνώμες και τις προτάσεις σας. Προφανώς δεν με απασχολεί η τιμή, αλλά να πάνε όσο καλύτερα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

ocz 3500 εβ χωρις σκέψη.Οι balistic απο ότι διάβασα σε πολλά forum δεν λένε και πολλά.Εγω παράγγειλα ocz 3200 platinum rev 2 για σίγουρα και μπορεί να τις αλλάξω με 3700 eb αν προλάβω κανά κομμάτι αυτές τις μέρες.Ειδάλως και τα samsung tccd που φορανε οι 3200 λένε ότι πάνε πολύ καλά.

(off topic)το θέμα είναι την dfi από που θα πάρουμε.Α ν ξέρεις κανα μαγαζί που να την έχει και να στέλνει Ελλάδα ενημέρωσε σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Από Ευρώπη μόνο με preorder και αν δεν έχουν κλείσει όλα τα κομμάτια που θα έρθουν ήδη.

www.overclockers.co.uk

Πάντως λόγο του προτέρου ατίμου βίου της DFI σκέφτομαι σοβαρά να περιμένω να έρθει Ελλάδα για να έχω κοντά το RMA.

Link to comment
Share on other sites

το overclockers μου βγάζει μνμ όταν βάζω χώρα αποστολής την Ελλάδα ότι Your order has exceeded the shipping tables και δεν μπορώ να ολοκληρώσω την προ-παραγγελία.Οπότε πρέπει να βρούμε από αλλού.Η dfi πάντος πάει πολύ καλά με τα samsung τα τσιπάκια.300 fsb τα χτυπάει και χωρίς να δίνεις τρελό vdimm όχι τίποτα για να μην σου φάει και τoν memory controler.Δες για τις Geil ultra x και αυτές λέει πάνε πολύ καλά αν και σε forum δεν έχω ακούσει τίποτα μόνο από τεστ sites (anandtech κτλ.).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 00:44]

το overclockers μου βγάζει μνμ όταν βάζω χώρα αποστολής την Ελλάδα ότι Your order has exceeded the shipping tables και δεν μπορώ να ολοκληρώσω την προ-παραγγελία.Οπότε πρέπει να βρούμε από αλλού.

Αν τους πάρεις ένα τηλέφωνο θα το κανονίσεις μια χαρά.

Η dfi πάντος πάει πολύ καλά με τα samsung τα τσιπάκια.300 fsb τα χτυπάει και χωρίς να δίνεις τρελό vdimm όχι τίποτα για να μην σου φάει και τoν memory controler.Δες για τις Geil ultra x και αυτές λέει πάνε πολύ καλά αν και σε forum δεν έχω ακούσει τίποτα μόνο από τεστ sites (anandtech κτλ.).

Καλά πάνε αλλά με χάλια timings οπότε...

Geil δεν παίρνω ο κόσμος να χαλάσει. Δεν της έχω καμία εκτίμιση (προσωπική εμπάθεια και μόνο).

Link to comment
Share on other sites

αν σου αρέσει να ρισκάρεις πήγαινε σε Ballistix 4000, θα πάνε πιστεύω σίγουρα καλά με 3-3-3 αλλά δε ξέρω αν θα παν με 2.5-2-2. Η 3500 οι ΕΒ αν είναι καινούργια κομμάτια ο Bigtoe είπε ότι ενώ μπορούν αν κάνουν CAS2 δε πάνε με τίποτα σαν τις παλιές EB (δηλαδή 250FSB), κάτι δηλαδή σαν Ballistix φάση αφού τα C steps φαίνεται κάναν φτερά για τα καλά.. οπότε δε ξέρω. Πάντως και η OCZ 3200 platinum rev2 φαίνεται σοβαρή πρόταση τουλάχιστον από αυτά που έχουμε δει αλλά είναι TCCD και μπορεί να στα ζητήσουν τα ψηλά timings από χαμηλό FSB. Σκέψου όμως ότι TCCD φοράνε οι καινούργιες A-DATA DDR600.

Link to comment
Share on other sites

Θεός βοηθός, δεν λες τίποτα. Ούτε λόττο να παίζαμε.

Μάλλον θα παραγγείλω αύριο τις 3500 ΕΒ να ξεχαρμανιάσω, γιατί τις έχω καιρό στο μάτι και αν βγούνε φόλες, βλέπουμε.

Εnduracell, αν κατάλαβα καλά (είναι περασμένη η ώρα και πολλά τα ποτά...) λες οτι αν είναι καινούργια κομμάτια οι 3500 ΕΒ, θα πάνε όσο οι ballistix? (στο περίπου πάντα)

Είχα την αίσθηση οτι σε αντίθεση με τις ballistix, οι ΕΒ δεν γουστάρουν και πολύ gay timings και όσο είναι να πάνε, θα πάνε και με σφιχτά. Ισχύει?

Ζyx, οι Adata DDR 600 έχουνε βγει? Νόμιζα οτι είμαστε στο "θα" ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το βλεπω να ισχυει εμενα ανεβενουνε αμα τα χαλαρωσο ας πουμε με 3-3-3 απο 3-2-2.

δεν ξερω αν τις πουλανε απο οσο εχω δει στο xtreme s.

ψαχνεις 2χ512? γιατι 3700eb 2x256 το overclockers εχει. εγω θα επερνα αν δεν θες τις 2χ256 θα εκανα παραγγελια τις 3700 που εχει και οτι κατσει

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ 2χ512 ψάχνω, γιατί σε καναδυό μήνες που θα βαρεθώ τα benches να παίζω και κανα παιχνιδάκι.

Το pc-memory-upgrade μου απάντησε σε mail, οτι δεν θα κάνουνε restock τις 3700 πάντως.

Τώρα αν φέρει το overclockers δεν ξέρω αλλά αυτό το "4-7 days" το έχει καιρό.

Link to comment
Share on other sites

TCCD παιδια. Αν ηταν για οποιαδηποτε αλλη mobo πλην της DFI θα ηταν καλυτερα να παει σε micron chips, αλλα φαινεται οτι με την DFI υπαρχει επιτελους μια μητρικη με καλο memory compatibility.

Βεβαια τετοια ωρα, τετοια λογια αφου ο πορωμενος τις παρηγγειλε ηδη...

Καλα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφια τους παντα....

Υπαρχουν τυπακια που πιανουν 245 3-3-3. Μακαρι να του "κατσει" ο μεσος ορος αποδοσης, γιατι "παιζουν" τα αποτελεσματα.

Μην ξεχνατε οτι μιλαμε ισως για τις ακριβοτερες μνημες αυτη τη στιγμη, και για αυτες με την ,μεγαλυτερη ζητηση. 360 ευρω για μνημες..... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να είχα A64 για να σας έλεγα τις εντυπώσεις μου απο τις ballistix PC3200 που έχω. O vdeseris τις δοκίμασε στην chaintech του οπότε αν θέλετε ρωτήστε τον για λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Η πλειοψηφια τους παντα....

Υπαρχουν τυπακια που πιανουν 245 3-3-3. Μακαρι να του "κατσει" ο μεσος ορος αποδοσης, γιατι "παιζουν" τα αποτελεσματα.

Μην ξεχνατε οτι μιλαμε ισως για τις ακριβοτερες μνημες αυτη τη στιγμη, και για αυτες με την ,μεγαλυτερη ζητηση. 360 ευρω για μνημες..... :unsure:

ναι αλλα οι eb παιζουν 250 με 3-2-2 δεν θεωρο το 3-3-3 σφιχτο. γιαυτο στο λεο τα tccd δεν μπορουν ψηλα και σφηχτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx [Σήμερα, στις 13:02]

ναι αλλα οι eb παιζουν 250 με 3-2-2 δεν θεωρο το 3-3-3 σφιχτο. γιαυτο στο λεο τα tccd δεν μπορουν ψηλα και σφηχτα

Samsung TCCD (Corsair 3200) με 2.85 Volt και Coolermaster Copper Ramsinks πάνω σε P4C800-E Deluxe.Δεν είναι και σφιχτά τα timming αλλά καλά δεν πήγανε ?:whistling :D

post-203-1416071254,0327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.