Jump to content



LG monitor, και πρόβλημα με Aspect ratio


kezm

Recommended Posts

Μετά από την αλλαγή μου από ATI σε NVIDIA έχω διαπιστώσει το εξής θέμα με την οθόνη μου. Καταρχάς το σήμα όπως και πριν, το περνάω μέσω της HDMI θύρας της κάρτας -> hdmi καλώδιο -> HDMI θύρα οθόνης.

Η ανάλυση που έχω ορίσει μέσω του NVIDIA control panel είναι 1920χ1080, ενώ ως aspect ratio στην οθόνη επιλέγω "Just scan", όπως μπορείτε να δείτε στην παρακάτω εικόνα.

Μέχρι εδώ όλα καλά...

Όμως το τελευταίο διάστημα συμβαίνει το εξής περίεργο, κάθε φορά που ανάβω την οθόνη (ή ακόμη και όταν κάνω reboot το pc). Η οθόνη ξεκινά με aspect ratio 16:9, με αποτέλεσμα η εικόνα να κόβεται στα άκρα και να μην φαίνεται ωραία. Στις δυο εικόνες φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι κανονικά η επιφάνεια εργασίας, και πως την κόβει η οθόνη.

οι μπακάλικες λύσεις που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής (και δουλεύουν) είναι 2:

1. Δεδομένου ότι ο pc ξεκινάει πάντα με aspect ratio 19:6, αλλάζω την ανάλυση σε 1768χ992.

2. Δεδομένου ότι έχω ανάλυση 1920χ1080, αλλάζω το aspect ratio από 19:6 σε "Just scan". και αυτό πρέπει να το κάνω κάθε φορά που bootάρει το pc και όπως καταλαβαίνετε είναι εκνευριστικό.

Αν μπορεί κάποιος έμπειρος να με βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεος.

post-13167-1416077509,0521_thumb.jpg

post-13167-1416077510,4424_thumb.png

post-13167-1416077510,6782_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ωπα.εχεις tv-monitor η σκετο monitor?

μηπως εχεις tv-monitor?γιατι εκει που μας δειχνεις την δευτερη φωτο με τις αναλυσεις,εκει που εχεις επιλεξει το 1080 σου λεει pc.η απο πανω αναλυσεις πρεπει να σου λεει tv λογικα.

εγω που δεν εχω tv-monitor αλλα σκετο monitor μου δειχνει μονο pc-αναλυση.

αυτο ειχα κανει σε φιλο σε samsung και κλειδωσε ακριβως η εικονα.

πρεπει να ψαξεις στο μονιτορ σου να αλλαξεις το input σου.

δλδ επιλεγεις πχ hdmi 1 στη οθονη και αλαζεις το input σε pc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.