Jump to content



AMD-ahci VS MS-ahci


Ioanna

Recommended Posts

Γεια σας και καλο μηνα! :)

Εκανα καποιες μετρησεις στον SSD μου, τον μοναδικο δισκο που βρισκεται προς το παρον μεσα στο μηχανημα μου, και ενημερωνω το thelab.gr για τα αποτελεσματα. Μπορει καποιος φιλος να το βρει ενδιαφερον.

Προκειται για έναν Plextor PX-128M5S (128GB, firmware version 1.04). Στα παρακατω screenshots φαινεται η αποδοση του με AMD-ahci και MS-ahci:

AS SSD Benchmark : AMD-ahci VS MS-ahci

ATTO Disk Benchmark : AMD-ahci VS MS-ahci

Crystal Disk Mark x64 : AMD-ahci VS MS-ahci

Anvil’s Storage Utilities : AMD-ahci VS MS-ahci

Πως σας φαινονται οι μετρησεις? Εσεις ποιο χρησιμοποιειτε? Εγω κατεληξα στο AMD-ahci.

Ps: Μεσα στην εβδομαδα παραλαμβανω [ame=http://www.amazon.com/Samsung-Electronics-2-5-Inch-SATA_6_0_gb-MZ-7PD128BW/dp/B009NB8WR0]τον καινουργιο μου SSD[/ame] ο οποιος θα γινει το C:\ μου. Θα μετρηθει, παρομοιως, και αδειος και πληρης των προγραμματων που χρησιμοποιω. Ο συγκεκριμενος Plextor θα μετατραπει στον δευτερο εσωτερικο δισκο του PC μου.

Link to comment
Share on other sites

Νορμάλ φαίνονται οι μετρήσεις σου!

Εγώ μετά από αντίστοιχες δοκιμές κατέληξα στο AMD AHCI για τον AMD controller και MSAHCI για τον Marvell controller που έχει η μητρική μου (αυτό γιατί με marvell drivers δεν έχω TRIM :crazy:).

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάποιον λόγο να μην πάρεις έναν ίδιο με αυτόν που έχεις ώστε να μπορείς

να κάνεις και raid αν το θελήσεις. Αν τώρα δεν σε ενδιαφέρει το raid, με ελάχιστα

παραπάνω παίρνεις δίσκους διπλάσιας χωρητικότητας απο τον 840 pro οπότε είναι

μάλλον αρκετά κακή αγορά. Άσε που παίρνοντας έναν μεγαλύτερο ssd, μπορείς

να κρατήσεις τον plextor σαν πρωτεύοντα και τον άλλον σαν "ssd αποθήκη" μια ωραία

πολυτέλεια δλδ. Βασικά δεν βλέπω κάποιο σενάριο όπου θα είχε νόημα η αγορά του

840 pro.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να αγοράσεις έναν Samsung 840 no Pro και να το συνδυάσεις με τον Plextor (raid 0) μιας που οι ταχύτητες του είναι παραπλήσιες.

Το μοναδικό μειονέκτημα της αγοράς είναι ότι δεν θα σου είναι αρκετή η χωρητικότητα....σε κάνα εξάμηνο..... ανάλογα της χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.