Jump to content



εγω ειμαι ο admin, τα windows δεν με γουσταρουν


obelix7

Recommended Posts

το λοιπόν καλημερα.

εχω ενα προβληματακι στο υπολογιστη μου και εχω φτάσει στα όρια πριν το κοπανήσω και δεν μείνει τίποτα.

εχουμε και λεμε, windows 8 pro. 2 users. εγω (andreas->ADMINISTRATOR) και ενα user (απλός user).

στο δικο μου μπαινω μονιμα, τον αλλον τον εχω μπας και το χρησιμοποιήσει κανενας αλλος. παμε παρακάτω.

Ενω γενικά δεν εχω πρόβλημα με εγκατάσταση προγραμματων ή οχι. Έχω απενεργοποιήσει το UAC. αρκετες φορές μου ζητάει να του πω οτι ειμαι o admin, και συνήθως ενω του το λέω με γραφει... πχ. θέλω να αλλαξω καποια αρχεία απο read only, και ενω πάω και το ξετικάρω, πεεεερα βρέχει.

βρήκα καποιες λύσεις στο νετ, οπως οι παρακάτω

Start Menu--Control Panel--User Account. You can modify the privilege and name here. If you can not modify the privilege, ttry to reboot the computer and enter the Safe Mode, choose Administrator and click Yes. And then do the first method again. At last, reboot is needed.

OR

1)Reboot your computer into safe mode with command prompt 2)Type “net localgroup Administrators username /add” and hit enter 3)Reboot computer into Windows normally 4)Logon and you’ll have admin privileges.

αλλά ΤΙΠΟΤΑ.

κανεις καμια ιδέα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

1. Βάζεις το DVD/USb-stick των Windows 7 Pro

2. Κάνεις reboot

3. Πατάς ένα πλήκτρο όταν σου βγάλει το αντίστοιχο μήνυμα

4. Προχωράς με την εγκατάσταση.

5. Done.

το σκεφτομαι σοβαρα, πιστεψε με

[MENTION=16620]Avatar_GR[/MENTION] ναι. εχει και print screen το μηχανημα για τους πιο δυσπιστους.

Εντυπωση μου κανει το γεγονος οτι το εχουν κι αλλοι με μια γρήγορη αναζητηση αλλά μια σοβαρη λύση δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό που λες το είχα πάθει στα vista πριν αρκετά χρόνια. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς έκανα για να το φτιάξω όμως και αν τελικά το έφτιαξα.

Τώρα έχω windows 8 και δεν μου έχει τύχει. (έχω απενεργοποιημένο το UAC)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για πλάκα. Μετά από 8 μήνες χρήσης, επέστρεψα στα 7 για διάφορα τέτοια μικροπροβλήματα. Δε δούλευαν όπως ήθελα.

ούτε η απαντηση μου ειναι για πλακα. τα εγκατεστησα καθαρα για να εχω μια καποια εξοικείωση αλλα και απο περιεργεια. πλεον νομιζω οτι δεν μου προσφερουν κατι το τοσο σημαντικο.

Παρόλα αυτα, ειμαι δεν ειμαι της άποψης "πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι" και προσπαθω να βρω λύση στο πρόβλημα πριν κανω το ευκολο πισωγυρισμα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.