Jump to content



Μνημη ddr2 533 δουλευει auto στα 667


michalos

Recommended Posts

Εχω ενα παλιο pc που ειχε 1 gb ddr2 στα 667mhz και τωρα εβαλα αλλο 1 gb που ειναι pc2 4300 , δηλαδη 533mhz

Βαζοντας και την δευτερη μνημη βλεπω οτι ξεκιναει το bios και λεει 2gb 667 mhz

Δεν εχει επιλογη το mboard για να ορισεις συχνοτητες μνημης κ cpu ,ειναι πολυ παλιο το gigabyte GA-VM 900M rev 1

GIGABYTE - Motherboard - Socket 775 - GA-VM900M (rev. 1.0)

εχει την τελευταια εκδοση bios

Δεν με χαλαει βεβαια που δουλευει στα 667 ,αλλα σκεφτομαι μηπως μου κανει καποιο προβλημα η δευτερη μνημη αν δουλευει στα 667 αντι 533

Δειτε και εικονες απο cpu z ,νομιζω οτι δεν κανω λαθος και οτι δουλευουν στα 667,

(εικονα που λεει dram frenq 334.2 ):

post-13266-1416077628,6237_thumb.jpg

post-13266-1416077629,8879_thumb.jpg

post-13266-1416077629,9242_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντί η "γρήγορη" μνήμη να ρίξει συχνότητα, ανέβασε συχνότητα η "αργή" αλλά ταυτόχρονα αν πρόσεξες ανέβασε και τα timings ώστε να ισοφαρίσει ας πούμε.

Λογικά είναι μέσα στις προδιαγραφές της και δεν θα έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση , το ειχα παρατηρησει οτι η πιο αργη ανεβασε τα timings αλλα δεν το σκεφτηκα οτι ετσι θα ισοφαριζε ας πουμε την αυξηση στην ταχυτητα

Απλως πιστευα οτι ετσι εβγαινε εκτος προδιαγραφων η μνημη , αλλα θα μου πεις τι ειναι οι προδιαγραφες , της βαζουν ενα ταμπελακι στην ταχυτητα που βλεπουν και αντεχει , αλλα αν ανεβασεις τα timings οπως εγινε ,τοτε ανεβαινει και ψηλοτερα στην ταχυτητα χωρις προβλημα

Δεν βλεπω κανενα προβλημα αρα μαλλον η μητρικη επραξε πολυ εξυπνα για την ηλικια της :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που θα είχε αξία να σε προβληματίσει θα ήταν αν οι μνήμες ανέβαζαν το ρεύμα τους για να παίξουν αλλιώς. Εφόσον δεν συμβαίνει αυτό, εγώ όλα καλά τα βλέπω. Πέρα από την έλλειψη dual channel βέβαια που δεν μπορώ να εξηγήσω αλλά στην πράξη δεν χάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.