Jump to content



ταχυτητα μεταφορας φωτογραφιων απο τη καρτα cf στον υπολογιστη..


Recommended Posts

γεια σας.. χρησιμοποιω την canon eos 7d που παιρνει καρτες μνημης cf το θεμα ειναι οτι η καρτα μνημης cf εχει ταχυτητα 600χ αλλα η ταχυτητα μεταφορας απο το card reader στο λαπτοπ ειναι γυρω στα 30 mb/sec δηλαδη γυρω στο 200χ ενω υποτιθετε οτι θα ηταν 600χ αυτο οφειλετε προφανως επιδη χρησιμοποιω usb2 που υποστηριζει ταχυτητες μεχρι 30 mb/sec βασικα δε με απασχολει τοσο να μεταφερω 100 φωτογραφιες ανα δευτερολεπτο απλα δε ξερω αν τα 30 mb/sec ειναι αρκετα για να μεταφερουν φωτογραφιες απο dslr φωτογραφικη που λειτουργει σε ταχυτητες super speed για την ωρα δεν εχω προβλημα αλλα επιδη αυτες οι καρτες μνημης ειναι σχετικα ευαισθητες δε ξερω αν στο μελλον συναντησω.. σκεφτομαι μεν να αγωρασω ενα card reader με usb3 αλλα δε ξερω αν αυτο υποστηριζετε απο το λαπτοπ μου γιατι ειναι σχετικα παλιο ειναι ενα sony vaio με vista.ξερει κανενας αν μπωρει να υποστηριξει αυτη τη ταχυτητα 600χ η αν θα πρεπει να αλλαξω και τη θυρα usb και στο λαπτοπ?

Link to comment
Share on other sites

Κανενα σημειο στιξης ,κανενα κεφαλαίο γραμμα και κανενα enter βοηθανε αρκετα.

Βαλε ποιο μοντελο εχεις ακριβως απο το λαπτοπ για αρχη .Οσο για θυρες usb3 δε προκειτε να αλλαξεις παρα μονο να προσθεσεις pcmcia καρτα με usb3 .

Αν και παιζει να εχει το λαπτοπ σου ουτως η αλλως usb3.

Τι χρωμα ειναι η θυρα?Αν ειναι μπλε τοτε εχει (μαλλον μεσω controller ...σε ενα vaio ειχε της nec)

Link to comment
Share on other sites

ειναι το sony vaio vgn-nr11z ειναι ασπρες οι θυρες αρα δεν εχει.

Το θεμα ειναι εχει καπιο νοημα να το ψαχνω το ολο θεμα γιατι βλεπω οτι το λαπτοπ ζοριζετε να προβαλει τις φωτογραφιες λιγο κανει 4 η 5 δευτερολεπτα για να τις δειξει.. η να το αφησω ετσι? :whistle2:

Yπαρχει λαπτοπ με μπλε θυρες? εγω δεν ετυχε να δω.

Δηλαδη κανεις δεν υποστηριζει τη θυρα usb3?

Link to comment
Share on other sites

θες ενα τετοιο

Transcend USB 3.0 Express Card

και μαλλον ενα τετοιο

Lexar LRW025URBEU | Skroutz.gr

Το οτι αργει το μηχανημα να δειξει τις φωτογραφιες ειναι αλλο θεμα με το ποσο γρηγορα θες να τις περνας μεσα σε αυτο.Αν βαριεσαι να περιμενεις οταν περνας μια γεματη καρτα στο laptop η λυση ειναι η παραπανω.

Στο οτι αργει μαλλον ειναι θεμα δισκου..Εκτος αν θες να σου απεικονιζει τα raw αμεσα οποτε καλο θα ηταν να εβαζες εναν ssd και ισως λιγη μνημη ακομα.Αν εχεις 2γβ καλο θα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα σε εχασα..

Μηπως τα 4sec ηταν απλα η εκθεση για τη συγκεκριμενη ληψη?

Μηπως εχεις βαλει καμμια περιεργη λειτουργια long exposure noise reduction?

Τεσπα ..νομιζω πως κατι κανεις λαθος.

Link to comment
Share on other sites

δε γινετε να κανω λαθος ειμουν στο μπανσκο στη βουλγαρια σε σχετικα πολυ σκοταδι σε ληψη αρχειου jpeg και καρτα μνημης 267χ και η μηχανη κολαγε πολυ εκτος αν εφταιγε οτι ηταν παρα πολυ σκοτεινα... καμια περιεργη λειτουργια...

Ειναι πολυ απαιτητιτηκη αυτη η μηχανη... Οστοσο το αποτελεσμα ηταν πολυ εντυπωσιακο... εγω δε νομιζω να λειτουργει στο 200χ σωστα αν και δε το εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι εχεις ενεργοποιημενη την επιλογη long exposure noise reduction.

Αν σου "φαινεται" οτι κολλαει μονο βραδυ..τοτε κατα 99.99%(αντε να μη πω 100%) ειναι αυτο.

Οτιδηποτε αλλο εχεις αναφερει στο παρων θεμα δεν εχει σχεση ...με το θεμα σου.

Κοινως ξαναγυρναμε...αν θες να περνας γρηγορα τις φωτος στο pc..ψαξου για usb3.

Link to comment
Share on other sites

εε αμα την εχεις ενεργοποιημενη τι το συζηταμε τοτε??

Να υποθεσω με οτι εχεις γραψει δε ξερεις πως λειτουργει?

(αυτο δε σε αφηνει να βγαλεις αλλη φωτο και νομιζεις οτι φταιει οτι η μνημη.Θεωρησε το δεδομενο πλεον)

Link to comment
Share on other sites

ειναι extreme λειτουργεια αυτο το οτι την εχω ενεργοποιημενη ενοω οτι εχω ρυθμισει το jpeg στο λαρτζ.

Οχι δεν εχω εξετασει τα παντα σχετικα με τη μηχανη αλλα δε μου φαινετε και τοσο extreme αυτο...

Φυσικο δεν ειναι να θες να τραβηξεις σε φουλ ποιοτητα εκτος αυτου αφου μου δινει τελειες φωτογραφιες δεν ειμαι τοσο ορεξατος να πλακωθω σε 100 μανουαλ..

Link to comment
Share on other sites

παιζει να φτανω 10 χρονια (οχι γεματα) που ασχολουμε με τη φωτογραφια.

Δεν υπαρχει απαιτητικη μηχανη ουτε extreme λειτουργια.

Απλα μαθε τον εξοπλισμο σου τι κανει η καθε επιλογη που εχεις επιλεξει.

Εκεινο που λεω στη τελικη ειναι οτι εφοσον εχεις ενεργοποιησει την επιλογη δε σου φταιει σε τιποτα η μνημη(oυτε και η μηχανη βεβαια).Αν για καποιο λογο σε βολευει αστην ..απλα οτιδηποτε αλλο ειπωθηκε περι μηχανης και μνημης οσο αφορα την ταχυτητα δεν εχει καμμια σχεση .

Και σιγουρα ,δεν φταιει η μηχανη οταν περνας τις φωτος μεσω reader.Αν θες usb3 ..παρε usb3.

Οτιδηποτε εχεις τωρα δουλευει οπως πρεπει με τις επιλογες που εχεις ενεργοποιημενες(l.e.n.r)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.