Jump to content



1150 vs 2011


MaZzzZ

Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω τι παράπάνω έχει ο 2011 από τον 1150.

Οποίος γνωρίζει ας μου πει.

Αξίζει να πάρεις 1150 η να πάρεις 2011?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα pci lanes και quad channel στις μνήμες. Το βασικότερο βέβαια είναι ότι μπορεί να πάρει εξαπύρηνο επεξεργαστή. Το αν αξίζει να πας σε 2011 δεν έχει να κάνει με τα προτερήματα του 2011 αλλά με το πως χρησιμοποιείς εσύ το pc και πόσα λεφτά δίνεις. Π.χ αν μιλάμε για gaming και καθημερινες εργασίες, το 1150 δεν είναι μόνο φτηνότερο αλλά πολλές φορές και καλύτερο.

Aν υποθέσουμε ότι οι απαιτήσεις σου είναι αυτές που περιγράφεις εδώ:

http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/amd-kai-amd-erwtisi-ksana-126102.html

http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/agora-kalou-oikonomikou-gaming-ypologisti-119234.html

το 2011 δεν σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το που λες οτι δεν μου κανει?

Απλα το κανω σαν ερωτηση να δω ποια η διαφορα.

Επειδη το 2011 ειναι ποιο καινουργειο.

Και δεν ξερω τι παραπανω εχει.

Πιο πολυ απο περιεργια την κανω αυτην την ερωτηση γενικα με αυτα τα δυο.

Και οταν λες οτι το 1150 ειναι καλυτερο τι εννοεις?

Επειδη ειδα πως ο 1150 με τον 2011 εχονυνε πανω κατω ιδια τιμη.

Για αυτο μου τραβηξε την περιεργια να κανω αυτην την ερωτηση.

Η μονη τιμη που αλλαζει μετα ειναι στην μητρικη που δεν βρισκεις ευκολα φθηνη μητρικη 2011 οπως για 1150.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το που λες οτι δεν μου κανει? Εννοώ ότι δεν ταιριάζει ούτε στο μπάτζετ, ούτε στις ανάγκες σου.

Απλα το κανω σαν ερωτηση να δω ποια η διαφορα. Είπαμε, οι διαφορές είναι στα pci lanes, στην υποστήριξη των επεξεργαστών και στα κανάλια της μνήμης.

Επειδη το 2011 ειναι ποιο καινουργειο. Τσουκ. Το 1150 είναι πολύ πιο καινούριο. Περίπου 3 χρόνια νεώτερο.

Και οταν λες οτι το 1150 ειναι καλυτερο τι εννοεις? Ένας i7 4770K για παράδειγμα θα αποδώσει καλύτερα από τον αντίστοιχο σε τιμή που μπαίνει στο 2011 σοκετ.

Επειδη ειδα πως ο 1150 με τον 2011 εχονυνε πανω κατω ιδια τιμη. Αρκετά ακριβότερη πλατφόρμα είναι το 2011. Αν υποθέσουμε ότι παιρνεις ίδιας αξίας επεξεργαστή, θα έχεις μεγάλη διαφορά στη μητρική. Για το 1150 υπάρχουν μητρικές και με 50 ευρώ. Για το 2011 ξεκινάνε από τα 200.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο δεν το ηξερα.

Καποια παιδια μου ειπανε γιατι πας να παρεις 1150?

Λεω γιατι τι εχει?

Και μου λενε παρε 2011 ειναι πιο καινουργειο socket.

Οπα λεω τι γινεται εδω, και με μπερδεψανε.

Να ειναι πιο καινουργειο και αλλα τετοια μου ελεγαν και με μπερδεψαν.

Και μολις πηρα ενα τηλ και μου λενε και αυτοι οχι ο 1150 ειναι ποιο καινουργειος.

Και μολις πηγα να το γραψω εδω ειδα οτι το λες και εσυ.

Γιατι ειδα ιδιες τιμες στους μικρους I7 και ακριβοτερες μητρικες και λεω τι γινεται παλι εδω.

Να σε καλα Trexx αλλη μια φορα.

Ευχαριστω που μας ανοιγεις τα ματια.

Link to comment
Share on other sites

2011 παίρνεις αν σου χρειάζεται η έξτρα επεξεργαστική ισχύ

των 6πυρηνων την οποία όμως θα δεις σε συγκεκριμένες διεργασίες , προγραμματα που έχουν χιλιοειπωθει.

Αν δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία πας σε 1150 για all around χρήση, gaming κτλ.

Μιλάμε πάντα για ορθολογική αγορά και γνώμονα την χρήση που κάνεις και την αποφυγή περιττών εξόδων.

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.