Jump to content



light o/c 8320


paris_rx8

Recommended Posts

Μόλις έστησα το pc του ξάδερφού μου κ θα ήθελα όπως γράφω κ παραπάνω να κάνω ένα μικρό o/c στον 8320.

Cooler έχει πάνω της coolermaster hyper 212 evo.Μητρική asrock 970 extreme 4.

Θερμοκρασίες stock στα 3.5 Ghz εχω 38c βάσει του aida64, με το core temp να λέει ότι να ναι (20c min/23c max)

Καθώς όλα μου τα χρόνια ήμουν σε intel πλατφόρμες θα ήθελα κάποιες "στάνταρ" τιμούλες για να πάω περίπου στα 4.0 - 4.2 Ghz ξέροντας οτι δέν υπάρχει στάνταρ τιμή,απλά κάτι στο οποίο απο εκεί κ πέρα θα πειραματιστώ για να βρώ τα stable του.

Απλά επειδή έχει την gigabyte 770 πάνω η χρήση θα είναι καθαρά πιό πολύ για gaming.

Περιμένω τις απόψεις σας :happy:..

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη δεν ειναι για πολλα πολλα μονο του οτι δεν εχει καλη ψυξη και ειναι 4+1 οι φασεις δυσκολα θα σου ειναι σταθερος! Ξεκινα ολα στο manual κλεινεις το τουρμπο+amp. Κατεβασε το βολτ στα 1.200 και το cpu sta 3500(στοκ).Τρεξε μερικα τεστ να δεις αν ειναι σταθερος!Μεχρι τα 4 που λες πιστευω οτι θα εισαι οκ!Για να βγαλεις δυναμη χρειαζεται ψαξιμο!Δεν ειναι απλος ανεβαζω ενα μουλτι και τελος!Τι μνημες εχεις απανω?? Μια χαρα ειναι οι θερμοκρασιες σου, καλα τα λενε και τα δυο προγραμματα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7941]Μοκου[/MENTION] :T:

Κάνω τα παραπάνω οπότε κ μιλάμε...Μνήμες φοράει τις G.Skill (ripjaws) 1600 mhz cl-9.

Μια χαρά θα είναι κ max o/c 4.0 ...

Αυτό που δέν καταλαβαίνω είναι πώς είναι κ τα δύο προγράμματα είναι σωστά αφού το ένα με το άλλο έχει απόκλιση 18c...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στα 1.200c bios κ idle 0.952c οι θερμοκρασίες πέσαν κανα 5αρι βαθμούς...

gyj.png

Εκλεισα το turbo technology όμως amp δέν βρίσκω στο bios..Λογικά θα εννοείς το apm (application power management) το οποίο έκανα κ αυτό disable...

Με ένα prime95 (small) μετά απο κανα μισαωράκι περίπου με full load απο 1.200 bios (1.184) v.droop...

8vxb.png

Πάλι ομως man δεν μπορώ να καταλάβω :p

πως γίνεται να εχουν μεμονομένα σε full load οι πυρήνες 34c κ ακριβώς παραπάνω να λέει στο γενικο cpu 55c. :p

Edit

Οι βαθμοί σε idle πέσαν 8 βαθμούς κ όχι 5 που έγραψα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Μακαρη να ηξερα και εγω να απαντησω στον εαυτο μ!!! Μια χαρα δουλευει και πιο κατω απο 1.200.Π.χ εμενα δουλευει στα 1,100 για 3.500! Ξεκινα να ανεβαζεις το μουλτι τωρα ανα μοναδα!!:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτας τη σωστή θερμοκρασία..

Δεν υπάρχει περίπτωση να εχει κατω απο 50

#mobile

Τί εννοείς,τι βλέπεις λάθος?Κάτω απο 50 εννοείς σε idle?

Γιατί σε full load στην παρούσα φάση έχει 55c εώς 59...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιά στα μπάμ γιατί δέν μπορώ να καταλάβω με τπτ.

Ενώ έχω απενεργοποιημένα τα (C1E) - (C6 MODE) κ στρεσάρω τον cpu ξαφνικά ενώ τα load απ τους πυρήνες είναι στα 100% πέφτει η συχνότητα του για μερικά " στα 1400 Mhz, multi x7,με αποτέλεσμα να πέφτουν κ τα temp κ συνεπώς να μήν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα σταθερότητας.

Αυτό το κάνει κ με το prime95 κ με LinX!!!

Τί μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

μονο του οτι εχει 4+1 τροφοδοσια που ειναι μικρη για το cpu! 8+1 ειναι οκ για oc! βαλε 3,7 και δωσε του! Τι βιος φορας τωρα? εχουν βγαλει νεο για τον 8320-50 για την μητρικη σου!ASRock > 970 Extreme4

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.