Jump to content



Αγορά κάρτας ήχου


Stavros Apo

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολο το forum:happy2:. Χαιρομαι που εχω γραφτη γιατι βλεπω πολυ ενδιαφέροντα θεματα εδω μεσα.Στο θεμα μας ομως.Προσφατα αγορασα τα Ζ906 της logitech,τα ηχεια τα εχω συνδεδεμενα με την motherboard Mod:ASUS P5QC.Εχω καποιες αποριες:

1)Τα ηχεια αδικουντε που τα εχω συνδεδεμενα στη μαμησια καρτα?

2)Αν βαλω καρτα ηχου με οπτικη ινα ή χωρις θα δω διαφορα ή ειναι το ιδιο με τα καλωδια?

3)Ποια καρτα ηχου μου προτείνετε να αγορασω ωστε να ακουσω ακομη και την λεπτομερεια στον ηχο.Τσεκαρα αυτες εδω ASUS XONAR D1 κ ASUS XONAR DX(ποια η διαφορα τους?)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω προσωπικα όποτε εβαζα μια καρτα ηχου ηταν μερα με νυχτα με της μαμισιες τωρα με μαμα οπτικη δεν ξερω σιγουρα αλλα λογικα ναι θα εχει διαφορά, εγω με οπτική παρατηρώ καλύτερο ηχο σε σχέση με τα κλασικά καλώδια, για της καρτες που λες δεν ξερω να σου πω αν σε ενδιαφέρει εχω την meridian 2g και ειμαι 100% χαρούμενος στο αφτί σε μουσικη , game ή ταινεια

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός ρόλος της κάρτας ήχου είναι να μετατρέψει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό.

Όταν συνδέεις τα ηχεία ψηφιακά (οπτική/HDMI) μεταφέρεις το ψηφιακό σήμα στο DAC των ηχείων και για τη μετατροπή σε αναλογικό σήμα την κάνει το DAC των ηχείων. Η κάρτα ήχου σε αυτή τη περίπτωση απλά μεταφέρει το σήμα.

Και για να γίνω πιο κατανοητός: Μία κάρτα ήχου των 300€ άμα τη συνδέσεις στα Ζ906 μέσω οπτικής θα έχει τον ίδιο ήχο με την onboard. To μόνο που κερδίζεις είναι ότι αλλαγές γίνουν στο ψηφιακό σήμα (ότι κάνουν οι drivers δλδ, equalizers κτλ).

Οπότε στο ερώτημα σου:

1)Όχι ιδιαίτερα. Θα δεις κάποιες διαφορές άμα τα συνδέσεις αναλογικά (3.5 jacks), δε θέλω να σε στεναχωρήσω όμως, τα Z906 δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο όσον αφορά τη μουσική.

2)Δε θα δεις καμία σχεδόν διαφορά άμα τα συνδέσεις ψηφιακά.

3)H μόνη διαφορά είναι ότι η μία είναι pcie και η άλλη είναι pci. Και ότι η μία χρειάζεται ρεύμα λόγω της σύνδεσης αυτής ενώ ή άλλη το παίρνει απευθείας από το δίαυλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός ρόλος της κάρτας ήχου είναι να μετατρέψει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό.

Όταν συνδέεις τα ηχεία ψηφιακά (οπτική/HDMI) μεταφέρεις το ψηφιακό σήμα στο DAC των ηχείων και για τη μετατροπή σε αναλογικό σήμα την κάνει το DAC των ηχείων. Η κάρτα ήχου σε αυτή τη περίπτωση απλά μεταφέρει το σήμα.

Και για να γίνω πιο κατανοητός: Μία κάρτα ήχου των 300€ άμα τη συνδέσεις στα Ζ906 μέσω οπτικής θα έχει τον ίδιο ήχο με την onboard. To μόνο που κερδίζεις είναι ότι αλλαγές γίνουν στο ψηφιακό σήμα (ότι κάνουν οι drivers δλδ, equalizers κτλ).

Οπότε στο ερώτημα σου:

1)Όχι ιδιαίτερα. Θα δεις κάποιες διαφορές άμα τα συνδέσεις αναλογικά (3.5 jacks), δε θέλω να σε στεναχωρήσω όμως, τα Z906 δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο όσον αφορά τη μουσική.

2)Δε θα δεις καμία σχεδόν διαφορά άμα τα συνδέσεις ψηφιακά.

3)H μόνη διαφορά είναι ότι η μία είναι pcie και η άλλη είναι pci. Και ότι η μία χρειάζεται ρεύμα λόγω της σύνδεσης αυτής ενώ ή άλλη το παίρνει απευθείας από το δίαυλο.

Σε ευχαριστώ φιλε με απογοήτευσες λιγο που με ειπες ετσι για τα ηχεια..:fie: δηλ αν βαλω μια απο αυτες τ καρτς που εχω αναφέρει θα μείνω ευχαριστημενος ή οχι; εσυ τ μου προτεινεις κανω;;:yes2:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φιλε με απογοήτευσες λιγο που με ειπες ετσι για τα ηχεια..:fie: δηλ αν βαλω μια απο αυτες τ καρτς που εχω αναφέρει θα μείνω ευχαριστημενος ή οχι; εσυ τ μου προτεινεις κανω;;:yes2:

Μη με παρεξηγήσεις, για ταινίες/παιχνίδια είναι μια χαρά - μη τρελαθούμε κι'όλας. Για μουσική αναφέρομαι, δε ξέρω ακριβώς για τι χρήση τα θέλεις.

Πάρε τη xonar και αργότερα τσιμπάς και ένα ζεύγος ακουστικών της προκοπής για μουσική και είσαι σούπερ. Απλά σύνδεσε την αναλογικά και όχι με οπτική.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν περνούν παράσιτα από την κίνηση του ποντικιού στα ηχεία σου μέσω της μαμίσιας κάρτας, λέω να μην κάνεις αλλαγές.

Οχι φιλε δεν κανει παρασιτα δεν αντιμετωπιζω κανενα θεμα απΛα πιστεύω οτι αν τν βαλω θα εχω πολυ καλυτερη ποιοτητα ηχου..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.