Jump to content



Περίεργο πρόβλημα με σύνδεση XP-7... Μια βοήθεια ρε παιδιά !!!


dpolal

Recommended Posts

Σε γραφείο με καμμιά δεκαριά πισί, όλα σε workgroup, χωρίς domain κλπ έχω το εξής περίεργο.

Υπάρχει ένα πισί με win XP το οποίο μοιράζει τον δίσκο του στο δίκτυο, σαν ψευτο file server τύπου...

Τα υπόλοιπα πισί έχουν ΧΡ εκτός από ένα στο οποίο τρέχουν win 7 pro.

H σύνδεση στον ψευτοσέρβερ γίνεται κανονικά, map network drive, βάζω username/password και τελείωσε η υπόθεση.

Όλα τα πισί λειτουργούσαν κανονικά εδώ και αρκετό καιρό.

Εδώ και 2 μέρες όμως κάτι έχει γίνει με αποτέλεσμα το πισί με τα 7 να μην μπορεί να συνδεθεί με τίποτα.

Ενώ όλα τα άλλα πισί είναι οκ αυτό το συγκεκριμένο, καθώς και ένα ακόμα με 7ρια που έβαλα εγώ δοκιμαστικά έχουν το εξής περίεργο:

Πάω να κάνω αντιστοίχιση δίσκου ή απλά να μπώ στον ψευτοσέρβερ από το δίκτυο.

Ζητάει username/password.

Τα βάζω κανονικά και πέρνω το μακρύτερο με μήνυμα λάθους ή βάζω το password και απλά μου το ξαναζητάει συνέχεια.

Δοκίμασα να δώσω username/password σκέτα, δηλαδή: admin & 123456

Δοκίμασα να δώσω username/password με διαδρομή: \\όνομα ψευτοσέρβερ\admin & 123456

Τίποτα, πέρνω μήνυμα ότι το username δεν είναι valid. :tomato:

Άνοιξα στον ψευτοσέρβερ νέο χρήστη ακριβώς τον ίδιο που είναι στο πισί με τα win 7.

Δοκίμασα τα παραπάνω αλλά ΤΙΠΟΤΑ. :tomato:

Δοκίμασα να ορίσω στα shares του ψευτοσέρβερ everyone full access...

Τίποτα. :tomato:

Το μόνο περίεργο που παρατήρησα είναι ότι στο πισί με τα 7 όταν μου λέει για το λάθος αναφέρει:

\\όνομα πισί με 7\admin ο χρήστης δεν είναι valid.

Άνοιξα στο πισί με τα 7 τον χρήστη admin που είναι ίδιος με τον χρήστη από τον ψευτοσέβερ.

Tίποτα.

Κοίταξα ΟΛΕΣ τι ρυθμίσεις δικτύου για προχωρημένους στο πισί με τα win 7.

Tί μπορεί να φταίει και το κυριότερο ΠΟΥ να κοιτάξω συγκεκριμένα, στο πισί με τα 7 ή στον ψευτεοσέρβερ ;;;;;;;

ΧΕΛΠ. :flag:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.