Jump to content



τηλεφωνικό κέντρο


AGRIMI

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω τον εξής προβληματισμό.

Θέλω να πάρω το παρακάτω σύστημα

IP Phone System: 3CX VoIP Phone System for Windows

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω από τον παρακάτω εξοπλισμό χρειάζεται:

1)η/υ με τις ελάχιστες απαιτήσεις

2)4 ip τηλέφωνα (τόσα θέλω)

3)switch

4)modem router ???? το υπάρχον του οτε????

5)το software της εταιρείας

.

χρειάζεται τίποτα άλλο?

και ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου

με τη συνδέται με τον υπολογιστή? με κάρτα modem? και αν ναι παίζει ρόλο η γραμμή μου αν είναι isdn ή pstn?

επίσης κάπου είδα ότι μπορείς να κάνεις τα αναλογικά τηλέφωνα ή τα μη ip τηλέφωνα ip! με ποιον αντάπτορα ο οποίος παρέχεται στην ελλάδα γίνεται αυτό??

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το σύστημα σου καλό θα είναι να είναι σε φυσικό μηχάνημα

στην περίπτωση σου και σε εικονικό θα μπορείς να παίξεις βέβαια(υπάρχει λόγος για το φυσικό που μπορώ να στο αναλύσω)

θες ένα πρόγραμμα τηλ. κέντρου για το σύστημα σου, υπάρχουν επιλογές

μπορείς να πάρεις voip τηλέφωνα και να τα συνδέσεις στο δίκτυο σου με switch το modem/router του οτέ θα σε καλύψει για την επικοινωνία με τον έξω κόσμο

(επίσης μπορείς να το κάνεις και με αναλογικές συσκευές αλλά η συσκευή μπορεί να σου βγει κάπως ακριβά)

και όπως έδειξες υπάρχει και το softphone

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προτιμούμε το φυσικό μηχάνημα από το εικονικό;

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

είναι για ιδικές περιπτώσεις, σε μικρή οικιακή εγκατάσταση δεν έχεις θέμα

υπάρχουν περιπτώσεις σε μεγάλες εγκαταστάσεις όπως στο ΤΕΙ μου που θέλουμε να υποστιρίξουμε πολλούς χρήστες με αναλογικές συσκευές οπότε έχουμε κάτι μετατροπείς της xorcom usb αυτούς λοιπόν όταν έκανα τις δοκιμές μου στο vm στα restart λοιπόν μου έχανε τις usb συσκευές αυτές και έπρεπε να τις κάνω εγώ manual hw detect και μπορεί τα channel να μην έμπαιναν με την προηγούμενη σειρά οπότε όλος ο προγραμματισμός ήταν στράφι

κατά τα άλλα δεν έχω δει κάποιο άλλο θέμα πχ για softphone και γενικά στο voip, πέρα από κάτι κουλά που μου είχε κάνει μια φορά το firewall αλλά αυτό πλέον το ξεπεράσαμε ούτως ή άλλως κάνουμε edit από το iptables

και φυσικά μιλάω και hardware virtualization έτσι όχι os lvl:p

Link to comment
Share on other sites

όλα τα άλλα τα ακολούθησα. Εδώ σε έχασα.

μιλάω για barebone virtualization δλδ εικονοκοποίηση σε επίπεδο πλατφόρμας όχι λογισμικού

όπως κατεβάζεις και βάζεις το vmware το πρόγραμμα στα windows και κάνεις τα vm αυτό λέγεται εικονοικοποίηση σε επίπεδο λογισμικού,

έτσι υπάρχει και το αντίστοιχο λογισμικό της vmware για hardware virtualization

Link to comment
Share on other sites

GokuSS4

αυτό που θέλω εγώ είναι 4 ip τηλέφωνα και ένα software για ενδοαεταιρική επικοινωνία και το αναλογικό το fax που έχω.

τι χρειάζομαι σε αυτήν την περίπτωση.

πάντα για windows περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

GokuSS4

αυτό που θέλω εγώ είναι 4 ip τηλέφωνα και ένα software για ενδοαεταιρική επικοινωνία και το αναλογικό το fax που έχω.

τι χρειάζομαι σε αυτήν την περίπτωση.

πάντα για windows περιβάλλον

αυτό πάντως το πρόγραμμα που έδειξες δεν είναι αυτό που θες, αυτό είναι softphone δλδ πρόγραμμα ip τηλεφώνου για το pc

για windows υπάρχει το asteriskwin32, αλλά δεν στο προτείνω αν θες πρόγραμμα τηλ κέντρου θες linux οπότε πας σε μια έκδοση asterisknow

ή αλλιώς μπορείς να βάλεις μια πλήρες σουίτα όπως το elastix που χρησιμοποιώ εγώ ή το tribox

σε κάθε περίπτωση πρέπει να ξέρεις να κάνεις παραμετροποιήσεις και στην περίπτωση σου είδα ότι δεν ξέρεις οπότε θα ζοριστείς οπότε καλό θα ήταν να βρεις κάποιον να στο φτιάξει

ιδικά αν θες να έχεις και πρόσβαση από τον έξω κόσμο εκεί και αν πρέπει να προσέχεις....

τα παλικάρια ψάχνουν πόρτες σαν τρελοί δεν φαντάζεσαι:hehe:

Link to comment
Share on other sites

περιμενε γιατι με μπερδεψες. Αυτο που βλεπω για αγορα ειναι μια βαση δεδομενων που συνδεονται και ρυθμιζονται ολα τα ιπ τηλεφωνα. Κανω καποιο λαθος; εχει και ποσα παραδειγματα στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Είτε απλά παίρνεις ένα κέντρο.

Απλά κουβέντα να γίνεται και γιατί θέλω να μάθω. Νομίζω οτι αν δεν ξέρεις να παραμετροποιείς asterix base κέντρα τότε για λιγους χρήστες συμφέρει να πάρεις ένα απλό κέντρο και όχι IP.

Για αρκετά άτομα συμφέρει asterix γιατί τα ip κέντρα των άλλων εταιρείων είναι πανάκριβα.

EDIT: Επειδή τώρα το είδα τι είναι πραγματικά το 3CX. Θα έβαζες το κέντρο σου σε Windows Server μηχάνημα το τηλεφωνικό σου κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ δεν είχα δει ότι η 3cx έβγαζε και τέτοια prog είχα μείνει στα sip phone

anyway

ο καθένας όπως βολεύεται

αν δεν ξέρεις να παραμετροποιείς asterisk θα ξέρεις να παραμετροποιείς συμβατικό?:p

Μη το λες δεν θες να δεις πόσο έχουνε τα xorcom που έχουμε στο ΤΕΙ:p

αλλά ντάξει το asterisk έχει πολλά θετικά σε σχέση με τα συμβατικά

όσο για το σύστημα σε windows :laughing:

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ δεν είχα δει ότι η 3cx έβγαζε και τέτοια prog είχα μείνει στα sip phone

anyway

ο καθένας όπως βολεύεται

αν δεν ξέρεις να παραμετροποιείς asterisk θα ξέρεις να παραμετροποιείς συμβατικό?:p

Μη το λες δεν θες να δεις πόσο έχουνε τα xorcom που έχουμε στο ΤΕΙ:p

αλλά ντάξει το asterisk έχει πολλά θετικά σε σχέση με τα συμβατικά

όσο για το σύστημα σε windows :laughing:

Με το νικήτα είσαι;:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.