Jump to content



Epson refillable cartridges


Recommended Posts

έχει χρησιμοποιήσει κανεις refillable cartridges σε epson expression premium XP 600 700 800 h σε οποιοδήποτε μοντέλο της epson να πει εντυπώσεις?

AU Refillable Ink Cartridge for Epson XP 600 XP 605 XP 700 XP 800 263 263XL | eBay

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8BMcrXmRZCo]Refillable cartridges for Epson[/ame]

τον εκτυπωτή τον έχω στο σπίτι και δεν κάνω τόσες πολλές εκτυπώσεις δεν τυπώνω καθημερινά αλλα και πάλι νομίζω πως είναι αρκετά ποιο οικονομικό σε σχέση με original η συμβατά

δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει refillable cartridges οποτε δεν ξέρω τι μειονεκτήματα υπάρχουν εκτος από το ότι πιθανόν η ποιότητα εκτύπωσης να μην είναι τόσο καλή όσο στα original

ένας συγγενείς μου που κάνει αρκετές εκτυπώσεις έχει σε έναν stylus photo CISS 4-5 χρονια τώρα και από ότι ξέρω εξοικονομεί παρα πολλά χρήματα γεμίζει μια φορα τον χρόνο τα reservoirs του CISS 400 με 500 ml το καθένα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ κάτι απομιμήσεις της ActiveJet και έχουν βγει μια χαρά. Είναι κ μεγαλύτερης χωρητικότητας και κρατάνε κ πιο πολύ εκτός του οτι είναι πολύ πιο φτηνά. Για ψάξε μήπως τα βρεις, γιατί είμαι εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγγενής σου είναι ο πλέον οικονομικός αλλά αυτά τα συστήματα δείχνουν τα δόντια τους όταν εκτυπώνεις πολύ. Αλλιώς, φεύγει πολύ μελάνι στους καθαρισμούς.

Το μόνο πιο οικονομικό από το ciss είναι λίγο πιο κουραστικό.

Παίρνεις refillable μελανοδοχεία και τα γεμίζεις όποτε αδειάζουν.Ανάλογα με τα τσιπάκια που έχεις μπορεί είτε να χρειάζονται μηδένισμα σε κάθε γέμισμα ή να είναι αυτο-μηδενιζόμενα.

Έτσι λειτουργώ ένα r200 εδώ και αρκετό καιρό.

Έχω δύο σετ διάφανα αναγομώσιμα μελανοδοχεία (που γεμίζουν με γελοίο τρόπο, σε σχέση με το τι τραβάγαμε όσοι ασχολιόμασταν παλιότερα!)

και κάθε ένα που αδειάζει το γεμίζω. Το δεύτερο σετ δεν είναι απαραίτητο, απλά το έχω για καβάτζα αν μου αδειάσουν και βιάζομαι να εκτυπώσω...

Η ποιότητα εκτύπωσης δεν εξαρτάται από τα δοχεία σου αλλά από το μελάνι.

Και όντως εκεί , ειδικά αν είσαι επαγγελματίας έχεις θέμα. Δεν είναι συνήθως "κακά" ποιοτικά τα μελάνια, αλλά μπορεί να έχουν μικροδιαφορές στον τόνο του χρώματος και σε σοβαρές εκτυπώσεις αυτό να φαίνεται. Αυτό το θέμα , οι επαγγελματίες που γνωρίζω το λύνουν με δύο τρόπους. Είτε με παραμετροποίηση των ρυθμίσεων χρώματος του εκτυπωτή ή με δοκιμές μελανιών (μέχρι να βρουν αυτή που μοιάζει περισσότερο με τα αυθεντικά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αγόρασα αυτό το set for EPSON : for EPSON XP-600 XP-605 XP-700 XP-800 T2621, T2631-4 5COL REFILLABLE SET στα € 72,90 shipped

τα original κοστίζουν περίπου € 48 τα κανονικά και € 76 τα XL χωρίς μεταφορικά σε περίπτωση αποστολής, στο internet βρήκα και τις χωρητικότητες των original

Epson 26 Black Ink Cartridge containing 6.2ml of Epson ink.

Epson 26 Photo Black Ink Cartridge containing 4.7ml of Epson ink.

Epson 26 Cyan Ink Cartridge containing 4.5ml of Epson ink.

Epson 26 Magenta Ink Cartridge containing 4.5ml of Epson ink.

Epson 26 Yellow Ink Cartridge containing 4.5ml of Epson ink.

Epson 26XL Black High Capacity Ink Cartridge containing 12.1ml of Epson ink

Epson 26XL Photo Black High Capacity Ink Cartridge containing 8.7ml of Epson ink

Epson 26XL Cyan High Capacity Ink Cartridge containing 9.7ml of Epson ink.

Epson 26XL Magenta High Capacity Ink Cartridge containing 9.7ml of Epson ink.

Epson 26XL Yellow High Capacity Ink Cartridge containing 9.7ml of Epson ink.

αν έκανα σωστά τους υπολογισμούς με βάση της χωρητικότητες το refillable set δίνει μέσο ορο 20x εκτυπώσεις σε σχέση με τα original epson και 10x περίπου σε σχέση με τα original XL

όταν τελειώσει το μελάνι από το refillable set συγκρίνουμε το κόστος μονο του μελανιού 5x100ml για τα refillable ( τα cartridges αγοράζονται μονο την πρώτη φορα ) που είναι σχεδόν 38 shipped σε σύγκριση με τα κανονικά original που είναι ποιο κοντά στην τιμή 48 euro παίρνουμε 20x εκτυπώσεις με 10 euro λιγότερα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.