Jump to content



TFT?


gbak

Recommended Posts

ρε παιδια θελω την γνωμη σας?? εχω μια TFT sony sdm 17 στα 25ms περιπου 2 χρονια ...και λεω να την πασαρω στην αδελφη μου και να χτυπησω μια viewsonic VP912b

19 στα 12ms μιας και ειμαι φανατικος gamer... τι λετε ? αξιζει αυτη η κινηση? η να περιμενω κι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Παρτε NEC... Θυγατρικη της mitsu, ιδιοι σωληνες, ιδιος κατασκευαστης, χαμηλοτερη τιμη και απο την iiyama. Μονο "μειον" το σερβις απο την ινφοκουεστ. Το περασα και δεν ειναι οτι καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

επ τι εγινε ρε αρχηγε χρονια και ζαμανια που χαθηκες?

NEC το ειδα και εγω οτι ειναι ιδιες αλλα δεν ειναι ακλριβως ιδιες μιας και βλεπω οτι τα refresh rates σε αυτες ειναι χαμηλοτερα απο τις αντιστοιχες ilyama kai Mitsu

Link to comment
Share on other sites

Τα 454 παρουσιαζαν απαρεδεκτη για την κατηγορια "θολουρα" σε υψηλες αναλυσεις οπως ειχα διαπιστωσει και ο ιδιος σε μονιτορς φιλων που αναγκαστηκαν και τα πουλησαν σε ενα μηνα.ΜΑλιστα η Ιιυαμα δεν αναγνωρισε ποτε το προβλημα.Δεν ξερω αν το διορθωσαν αλλα προσωπικα δεν θα το ρισκαριζα. Παρε καλυτερα Μιτσου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

Τα 454 παρουσιαζαν απαρεδεκτη για την κατηγορια "θολουρα" σε υψηλες αναλυσεις οπως ειχα διαπιστωσει και ο ιδιος σε μονιτορς φιλων που αναγκαστηκαν και τα πουλησαν σε ενα μηνα.ΜΑλιστα η Ιιυαμα δεν αναγνωρισε ποτε το προβλημα.Δεν ξερω αν το διορθωσαν αλλα προσωπικα δεν θα το ρισκαριζα. Παρε καλυτερα Μιτσου

Aυτο ακρηβως...

Αμα σε φερνει ο δρομος δεν εχω προβλημα να στη δειξω κ απο κοντα(την οθονη για....) :p

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι ρε Ζορζ??

τα refresh rates iiyama μην τα κοιτας. ειναι για... εσωτερικη καταναλωση. 1/100 θα δουλεψει το 1600χ1200@107 που δινει η 514. Οταν ο ιδιος σωληνας diamondtronSB δινει στην high-end mitsubishi 2070 85Hz δεν μπορει να δινει στην φτηνοτερη iiyama 100!!! Θα εχει "παρενεργειες" του στυλ θολωμα εικονας κλπ. Αν τον βαλεις 85 θα δουλευει μια χαρουλα. Απλα η iiyama σου δινει την δυνατοτητα απο τον driver της να βαλεις παραπανω Hz. Αυτο δεν σημαινει οτι δουλευει σωστα εκει περα...

Οι NEC τωρα βγαινουν σε 2 "γευσεις". Ακριβες και φτηνες. Σου φερνω ενα παραδειγαμ απο τις 22"αρες που εψαξα και ξερω. 2111SB (cheap) + 2141SB (expensive). Η ακριβη ειναι ακριβως η ιδια με την 2070 της mitsubishi και δεν ερχεται στη Ελλαδα (2 ιδιες οθονες σε τοσο μικρη αγορα σχεδον στην ιδια τιμη). Η διαφορα μεταξυ φτηνης και ακριβης ειναι οτι 2111 εχει μεγιστη αναλυση 1900 Χ 1400 στα 75 (δεν βλεπεται) ενω οι 2141+2070 εχουν 2000Χ1500@85 (βλεπεται). στην κανονικη τους αναλυση 1600Χ1200 ειναι 85 ολες! Αν εσενα δεν σε ενδιαφερει το 2000Χ1500 μπορεις να γλυτωσεις 300-400 ευρω και να πας στην "φτηνη" χωρις ουσιαστικα να χανει τιποτα. Υποπτευομαι αν και δνε το εχω δοκιμασει οτι αφου εχουν ολες τον ιδιο σωληνα θα μπορουσα να δοκιμασω να βαλω drivers 2141 στην δικια μου και να "ξεκλειδωσω" την επιλογη 2000Χ1500@85 και αν δεν δουλευει για τον οποιοδηπτε λογο να ξαναγυρισω στους παλιους. Δεν βλεπω ομως τον λογο να κανω κατι τετοιο γιατι δεν μου χρειαζεται μια τετοια αναλυση. Αν θελεις παντως απο αγοραστικο ενδιαφερον μπορω να το δοκιμασω ετσι για το γμτ. Αυτα οσον αφορα τις NEC. Παντως ο συγκεκριμενος σωληνας εχει τρομερα ικανοποιητικη γεωμετρια για >19". Αυτο ειναι και το κυριοτερο (μαλλον το μοναδικο) σου προβλημα στις μεγαλες CRT και οχι τα refresh rates.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.