Jump to content



τι ηχεια να παρω?


gunsnrose123

Recommended Posts

καλησπερα θελω να παρω ηχεα για το pc εκτος απο logitech γιατι ειχα τα z506 και χαλασανε 2 φορες μεσα και 1 χρονο ειμαι αναμεσα στα Behringer MS40 Behringer: DIGITAL MONITOR SPEAKERS MS40

και στα creative inspire t6300 πιο πολυ τα θελω για μουσικη τα monitor ειναι καταλληλα για pc? πoiα ι διαφορα active passive? υπαρχει κατι καλυτερο στα 150 euro?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
πoiα ι διαφορα active passive?

Active = έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή.

Passive = χρειάζονται ενισχυτή.

Επίσης

Monitors = δε χρωματίζουν καθόλου τον ήχο, ο ήχος βγαίνει θεωρητικά όπως ήθελε ο δημιουργός. Επίσης οτιδήποτε ατέλειες είναι περισσότερο εμφανής. Άμα σκοπεύεις να ακούς mp3 low bitrate ή να βλέπεις ripped ταινίες δεν είναι και η καλύτερη λύση.

Άμα θες monitors το πιο πιθανό είναι να πας σε active οπότε οποιαδήποτε από τα ms40/krk rp5/AV40 θα είναι μια χαρά. Άμα έχεις ενισχυτή άσε τα monitors και πάρε κάνα ζεύγος bookself, θα γεμίζει καλύτερα το χώρο. Δες τα Wharfedale Diamond 10.0 στα ~130€ / Polk TSi100 ~140 ή άμα μπορείς να στάξεις κάτι τοις παραπάνω τα zensor 1 στα 170-200€.

Link to comment
Share on other sites

Active = έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή.

Passive = χρειάζονται ενισχυτή.

Επίσης

Monitors = δε χρωματίζουν καθόλου τον ήχο, ο ήχος βγαίνει θεωρητικά όπως ήθελε ο δημιουργός. Επίσης οτιδήποτε ατέλειες είναι περισσότερο εμφανής. Άμα σκοπεύεις να ακούς mp3 low bitrate ή να βλέπεις ripped ταινίες δεν είναι και η καλύτερη λύση.

Άμα θες monitors το πιο πιθανό είναι να πας σε active οπότε οποιαδήποτε από τα ms40/krk rp5/AV40 θα είναι μια χαρά. Άμα έχεις ενισχυτή άσε τα monitors και πάρε κάνα ζεύγος bookself, θα γεμίζει καλύτερα το χώρο. Δες τα Wharfedale Diamond 10.0 στα ~130€ / Polk TSi100 ~140 ή άμα μπορείς να στάξεις κάτι τοις παραπάνω τα zensor 1 στα 170-200€.

ναι mp3 απο το pc και ταινιες ειναι καλυτερα να παρω αυτα τα creative και οχι monitor ? www.you.gr - ΗΧΕΙA CREATIVE INSPIRE T6300 οχι ενισχυτη δεν εχω

ενας ενισχυτης ποσο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Bose

δωσε κατι παραπανω και παρε κατι της προκοπης.

καρτα ηχου εχεις;

ναι εχω τιν creative sound blaster x-fi xtreme audio αλλα ι μητρικη που εχω εχει Support for S/PDIF In/Out μπορω να τα συνδεσω και εκει?

Link to comment
Share on other sites

monitor με monitor εχει διαφορα...μη νομιζετε οτι πιασατε το παπα απο τα ..αχαμνα με φθηνες λυσεις των 100Ε.

Aπο τα φθηνα των 100€ το ζευγαρι μεχρι εκεινα των 300-500€ το ηχειο ειναι μεγαλη διαφορα που καλυπτεται και απο αρκετα ποιοτικα bookshelf.

Link to comment
Share on other sites

monitor με monitor εχει διαφορα...μη νομιζετε οτι πιασατε το παπα απο τα ..αχαμνα με φθηνες λυσεις των 100Ε.

Aπο τα φθηνα των 100€ το ζευγαρι μεχρι εκεινα των 300-500€ το ηχειο ειναι μεγαλη διαφορα που καλυπτεται και απο αρκετα ποιοτικα bookshelf.

μαλλον τα παω στα creative inspire t6300 που τα εχω ακουσει

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα φθηνα των 100€ το ζευγαρι μεχρι εκεινα των 300-500€ το ηχειο ειναι μεγαλη διαφορα που καλυπτεται και απο αρκετα ποιοτικα bookshelf.

τελικά δεν το κάνεις μόνο στις φωτογραφικές αυτό :p

Συγκρίνεις ηχεία 100€ το ζευγάρι με ηχεία 600-1000€ το ζευγάρι. Προφανώς τα 2α θα είναι καλύτερα.

Το θέμα είναι, στα 100-150€ που κοιτάει το παιδί, τι να πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.