Jump to content



Haswell build με βασική προυπόθεση το vt-d


ganastasiou

Recommended Posts

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά μητρικής+επεξεργαστή και ψήνομαι για haswell καθαρά και μόνο λόγω κατανάλωσης. Υπάρχουν μνήμες, psu, case, κτλπ.(gpu δεν χρειάζομαι)

Προϋπόθεση είναι να υποστηρίζει τόσο ο επεξεργαστής vt-d instructions(για passthrough), όσο και το chipset της μητρικής, μιας και θα στηθεί κάποιος hypervisor και θέλω δυνατότητα και για passthrough.

Επειδή το budget είναι στα 250€ max. Σκεφτόμουν για τον i5-4570 μαζί με κάποια μητρική είτε h87, είτε q87. Εδώ είναι οι βλακίες με τα chipakia της Intel, υποστηρίζει το Q87 vt-d, και το h87/z87 είναι στον εκάστοτε κατασκευαστή αν θα το ενσωματώσει στο uefi. Εκτός από την Intel που σε όλες τις μητρικές της με το z87/q87/h87 έχει υποστήριξη.

Έχει κανείς αντίστοιχο build, κυρίως μητρική με h87, που να μπορεί από το bios να μου πεί αν έχει vt-d επιλογή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το αναφερουν στο manual.

Ποια θες να αγορασεις?

(εστω οτι εχουν ολες..ποια θα αγοραζες?)

Κοίτα είναι γνωστό ότι το vt-d κανονικά είναι feature που έχουν όλα τα chips(q87/h87/z87) ενσωματωμένο(μιάς και ο επεξεργαστής είναι αυτός που πρωτίστως χρειάζεται να έχει vt-d), τώρα γιατί κάναν διάκριση και μόνο στο Q87 δίνεται επίσημα υποστήριξη(δηλ. ενεργοποίηση) του vt-d, άγνωστο. Ίσως η Intel, μιάς και είναι η μόνη με ενεργοποιημένο το vt-d στις μητρικές της, τους είχε βάλει χέρι.

Απλά στην πορεία καθαρά για λόγους marketing(δεν εξηγείται αλλιώς) κάποιοι αποφάσισαν να αναβαθμίσουν το bios, και να δώσουν υποστήριξη(μία απο αυτές είναι η Asrock).(δυνατότητα δηλαδή στο chipset να "επιτρέπει" το passthrough)

Να πώ ότι προσανατολίζομαι για την H87 Pro4. Οικονομική και αρκετά καλή για τις απαιτήσεις μου. Ψάχνωντας κάποιοι λένε ότι το υποστηρίζει(πχ. review στο amazon), όπως και σε κάποια ξένα φόρα. Απλά θέλω να είμαι σίγουρος, γιατι κάποιοι έχουν την H87M Pro4, και κάποιοι άλλοι την H87 Pro4(και στις 2 περιπτώσεις υπάρχουν οι υποθέσεις).

Link to comment
Share on other sites

απο το manual της H87 pro4

"VT-d

Intel� Virtualization Technology for Directed I/O helps your virtual machine

monitor better utilize hardware by improving application compatibility and

reliability, and providing additional levels of manageability, security, isolation, and

I/O performance"

Nομιζω το δυσκολο ειναι να βρεις καποια που να μη το υποστηριζει πλεον.

Ωραία, οπότε πάω για την Asrock. Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

bump

Σε λιγες μερες θα αγορασω λογικα το παρακατω...μαζι με εναν i5 4670

ASRock > Z87 Extreme6

θελω να εχω το vt-d για να δωσω καρτα γραφικων μεσα σε VM.

[MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION] τελικα τα καταφερες να το ενεργοποιησεις?

Link to comment
Share on other sites

bump

Σε λιγες μερες θα αγορασω λογικα το παρακατω...μαζι με εναν i5 4670

ASRock > Z87 Extreme6

θελω να εχω το vt-d για να δωσω καρτα γραφικων μεσα σε VM.

[MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION] τελικα τα καταφερες να το ενεργοποιησεις?

Δυστυχώς με kvm το vga passthrough δεν έπαιξε πριν κανα 2 μήνες που το δοκίμασα(πολλά errors), ίσως έχεις μεγαλύτερη τύχη με τον Xen.

Το IOMMU(vt-d, amd-vi) όμως θέλει και "καλογραμμένο" bios firmware! Πούλησα και μία asrock που είχα για να δοκίμαζα και σε amd που φαίνεται λίγο καλύτερη η κατάσταση με τον kvm. :wall:

Link to comment
Share on other sites

xen και esxi θα δοκιμασω :nothing:

κριμα ρε γμτ

Προτίμησε μητρική που υποστηρίζει και xeon, ίσως έχεις καλύτερη τύχη όσον αφορά το bios firmware.

Και κοίταξε και προς Intel μητρική, γιατί οι λοιποί κατασκευαστές το έχουν γειώσει γενικότερα το vt-d.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.