Jump to content



Βοήθεια για επιλογή ηχείων...


vgiozo

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω ηχεία για το φορητό μου, κατα προτίμηση 2.1 και από την έρευνα που έχω κάνει ως τώρα έχω καταλήξει στις εξής δύο επιλογές:

Creative I-Trigue 2.1 3300

Logitech Z-3

Altec 2100 3 piece

Τα έχει δοκιμάσει κανείς, μπορεί να εκφράσει κάποια γνώμη;

’λλες προτάσεις μήπως στην ίδα κατηγορία τιμής (μέχρι 60 λίρες/80-85 ευρώ το πολύ);;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με σειρά ακουστικής ποιότητας:

Altec

Logitech

Creative

Με σειρά έντασης:

Logitech

Creative

Altec

και τέλος με σειρά ποιότητας κατασκευής:

Altec

Logitech

Creative.

Προσωπικά θα πήγαινα για τα Altec σε αυτήν την κατηγορία τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου...

όλα τα πααπάνω ηχεία τα έχω βρεί στην ακριβώς ίδια τιμή, οπότε η επιλογή θα κριθεί βάσει της ακουστικής απόδοσής τους...

Μια ακόμη ερώτηση...

Τα logitech, όπως αναφέρεται στα χαραακτηριστικά τους έχουν "Signal-To-Noise Ratio" 92 dB ενώ τα Altec 62db...

Αυτό τί ακριβώς σημαίνει;

όπως το καταλαβαίνω εγώ, που δεν έχω ιδέα, απ' τον τίτλο και μονο δείχνει την αναλογία έντασης ήχου και παραμόρφωσης-θορύβου, που σημαίνει ότι όσο αυξάνεται η ένταση, αυξάνεται αναλογα κι ο θόρυβος...κι όσο υψηλότερη τιμή έχει Signal-To-Noise Ratio, τόσο πιο καθαρός είναι ο ήχος...

ή όχι;;

σε αυτή τη περίπτωση τα altec αποδίδουν πολύ καλά σε χαμηλή ένταση, αλλά καθώς αυξάνεται η ένταση του ήχου, μειώνεται η καθαρότητά του...

Αν έχουν έτσι τα πράγματα ίσως προτιμησω τα Logitech...βέβαια τα Αltec μου αρέσουν περισσότερο λόγω χρώματος..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα προϊόντα της Logitech φημίζονται για την κατασκευσατική τους ποιότητα. Αλλά πάλι, την Creative την εμπιστέυομαι στα προϊόντα ήχου. Είναι τα μόνο που κάνει καλά. Ο ξάδελφός μου πήρε τα Crεative 2.1 3800 και είναι πολύ ικανοποιημένος. Τουλαχιστον στις χαμηλές συχνότητες ήταν πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.