Jump to content



Εχει ρευμα το κουτι


Ap.Tsele

Recommended Posts

εδώ και κάτι μέρες παρατήρησα κάτι στο pc μου...ακούμπησα την κεντρική μονάδα και με ηλέκτρισε...νόμιζα απλά ότι ηλεκτρίστηκα...όταν το έπιασα κανονικά με χτύπησε το ρεύμα...και με κλειστό το pc το κουτί έχει ρεύμα...όταν το βγάζω από την μπρίζα τιποτα...νόμιζα ειναι το τροφοδοτικό,πήγα πήρα άλλο(είχε θέμα έτσι k αλλιώς το παλιό)αλλα και με το καινούριο πάλι τα ίδια...τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε ο προλαλισαντας , καπου εχεις διαρροη , επισης πολλα τροφοδοτικα εχουν επιπλεον ενα καλωδιο για να γειωνεις το κουτι σου . στην θεση σου θα κοιταγα αμα καποιο γυμνο καλωδιο παταει στο σασι του κουτιου

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν τα παιδιά

Τσέκαρε την πρίζα στον τοίχο με ενα ηλεκτρολογικό κατσαβίδι (αυτό με το λαμπάκι μέσα )

Εφόσον δεις στην μια τρύπα να ανάβει και στην άλλη να είναι σβηστό είμαστε οκ και πάμε να κάνουμε την ίδια διαδικασία στο πολυμπριζο οπου μπορούμε να την παρακάμψουμε δοκιμάζοντας ένα άλλο πολυμπριζο ....

Το είχα πάθει και εγώ και έφταιγε το πολυμπριζο

Αν δεν ξέρεις φώναξε εναν ηλεκτρολόγο με το ρεύμα δεν παίζουμε

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

για υπολογιστη θα φωναξει ηλεκτρολογο ? γιατι ? XD

θα μπορουσες αμα εχεις χρονο , να λυσεις ολο το pc και να το ξαναβαλεις στο κουτι , ομορφα και με προσοχη , καποια επαφη σου ακουμπαει , ισως να ειναι κανα molex καλωδιου που το εχεις πεταχτει το pin εξω και ακουμπαει

Link to comment
Share on other sites

για υπολογιστη θα φωναξει ηλεκτρολογο ? γιατι ? XD

θα μπορουσες αμα εχεις χρονο , να λυσεις ολο το pc και να το ξαναβαλεις στο κουτι , ομορφα και με προσοχη , καποια επαφη σου ακουμπαει , ισως να ειναι κανα molex καλωδιου που το εχεις πεταχτει το pin εξω και ακουμπαει

Μπααα,σημερα αλλαξα τροφοδοτικό και μαζεψα τα καλωδια...

Link to comment
Share on other sites

για υπολογιστη θα φωναξει ηλεκτρολογο ? γιατι ? XD

θα μπορουσες αμα εχεις χρονο , να λυσεις ολο το pc και να το ξαναβαλεις στο κουτι , ομορφα και με προσοχη , καποια επαφη σου ακουμπαει , ισως να ειναι κανα molex καλωδιου που το εχεις πεταχτει το pin εξω και ακουμπαει

Μα προφανως εχει προβλημα πριν το pc οχι μεσα απο το pc

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

η μπριζα του τροφοδοτικού ειναι σουκο,και μπαινει στο πολυμπριζο(σουκο)....η μπριζα που μπαινει το πολύμπριζο ομως δεν ειναι σουκο ειναι οι παλιές...για αυτο?

Μαν θελεις σουκο και πιθανον να εχεις διαροη η στο πολυμπριζο η στην μπριζα του τοιχου

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Μα προφανως εχει προβλημα πριν το pc οχι μεσα απο το pc

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

μπορεις λιγο να μου εξηγησεις γιατι το προβλημα το εχει εξω , και οχι εντος ? στιβω το μυαλο και δεν βρισκω τον λογο :S

Link to comment
Share on other sites

Ωραια το βρήκαμε το πρόβλημα.

Πρέπει να αλλαχτεί η πρίζα στον τοίχο με σουκο.

Αν δεν είσαι σίγουρος ότι μπορείς να το κάνεις καλύτερα να φωνάζεις κάποιον να ξέρει.

Και να κλείσεις το γενικό. (εκτός αν ξέρεις συγκεκριμένη ασφάλεια)

#mobile

Link to comment
Share on other sites

Μαν θελεις σουκο και πιθανον να εχεις διαροη η στο πολυμπριζο η στην μπριζα του τοιχου

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Δεν ειμαι ηλεκτρολόγος και μου φενονται καπως αυτα που λετε...πως μπορει να εχει ρευμα το κουτι εξωτερικα ενω η μπριζα(σπιτιου) εχει διαρροη?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις λιγο να μου εξηγησεις γιατι το προβλημα το εχει εξω , και οχι εντος ? στιβω το μυαλο και δεν βρισκω τον λογο :S

Οκ θα σου πω τι ειχα παθει ακριβως το ιδιο επιανες το κουτι και ειχε ρευμα , εβαζες το ηλεκτρολογικο κατσαβιδι και αναβε οπου και να το ακουμπουσες πανω στο κουτι του pc

Οποτε τι εκανα τσεκαρα την μπριζα του τοιχου ολα καλα εκει ...

Μετα τσεκαρα το πολυμπριζο οπου ειδα οτι ειχα δαροη

Τι ειναι η διαροη ειναι οταν το καλοδιο που μεταφερει την ταση (φαση) ακουμπαει τον ουδετερο η την γειωση εκει λεμε οτι εχεις διαροη

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η γειωση στο τροφοδοτικο ακουμπαει στα σασι του ..και μεσω αυτου στο κουτι σου.

Το τροφοδοτικο εχει 3-πιν ..και εσυ απο το τοιχο (ασχετα τι μεσολαβει) παιρνεις μονο φαση και ουδετερο.

Απλα να ευχεσαι να εχει 3 καλωδια πισω απο τον τοιχο:p

Το πιο ευκολο που εχεις να κανεις ..βγαλε το κουτι απο κει και δωσε ρευμα απο καπου αλλου που να εχει σουκο στο τοιχο.

Απλα για να δεις αν σε χτυπαει το ρευμα και τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η γειωση στο τροφοδοτικο ακουμπαει στα σασι του ..και μεσω αυτου στο κουτι σου.

Το τροφοδοτικο εχει 3-πιν ..και εσυ απο το τοιχο (ασχετα τι μεσολαβει) παιρνεις μονο φαση και ουδετερο.

Απλα να ευχεσαι να εχει 3 καλωδια πισω απο τον τοιχο:p

Πχ στην δικια μου περιπτωση οταν ανοιξα το πολυμπριζο ειδα οτι ακουμπαγε η φαση στο ουδευερο οποτε οπως καταλαβες περναγε η φαση μεσω του ουδετερου του τροφοτικου οπου η γειωση δεν ηταν πλεον γειωση αλλα φαση

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Πχ στην δικια μου περιπτωση οταν ανοιξα το πολυμπριζο ειδα οτι ακουμπαγε η φαση στο ουδευερο οποτε οπως καταλαβες περναγε η φαση μεσω του ουδετερου του τροφοτικου οπου η γειωση δεν ηταν πλεον γειωση αλλα φαση

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

δεν υπαρχει περιπτωση του σπιτι του να ειναι παλιο ( απο εκεινα που γειωνανε κουζινες κτλ πανω στις σωλινοσεις ) και απλα να του εγινε καμοια διαρροη αλλου , και να την νοιωθει εως το pc του ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.