Jump to content



Σετάρισμα μνημών και λίγη βοήθεια..


vagos2221416003330

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..

Αγόρασα πρόσφατα κάποια parts και έφτιαξα ένα νέο pc...Είχα μείνει στην τεχνολογία από το pc της υπογραφής μου και δεν είχα ασχοληθεί από τότε ξανά..Αλλά πλέον είπα να φτιάξω ένα μηχάνημα και να ξεκινήσω πάλι να ασχολούμαι σιγά σιγά..

Το pc αποτελείται :

PSU 950WATT

Mobo : Gigabyte 990XA-UD3 revision 1.1

Ram : Geil 2x4Gb 2400Mhz Veloce 1,65v (cl11-13-13-30)

Cpu : Amd fx 8350

Vga : Gigabyte R9 280X

ssd : 840 pro 128gb

Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να βάλω τις μνήμες να παίξουν στα 2400Mhz που λέει η εταιρία..Έχει μέσα στο bios ρύθμιση που βάζεις Manual τα Mhz - cl τα δίνω όπως είναι και βάζω και το ρεύμα Manual στο 1,65 γιατί default παίζει 1,5v και 1600mhz...

Αλλά στο post μου γράφει ότι δεν μπορεί να ξεκινήσει έτσι και τα γυρίζει στο default 1600Mhz..

Εκτός από το να δώσω τη συχνότητα χειροκίνητα έχει και ένα πολλαπλασιαστή που είναι σεταρισμένος στο 8χ για 1600Mhz..Αν τον βάλω στο 9,33χ πηγαίνει την συχνότητα στα 1866Mhz στο 10-11 κτλπ και ανεβάζει...

Αφού απέτυχε το να δώσω απλά τα mhz - cl αλλάζω και το Multi μπας και...Αλλά και πάλι τίποτα...

Το μόνο που βρήκα είναι κάτι σαν tool -o/c μέσα στο bios που βάζεις πόσα Mhz θες τις ram και σετάρει τα mhz του επεξεργαστή και του συστήματος για να τα πιάσεις και πρέπει να δώσεις και ρεύματα μετά....(Αλλά βάζει το cpu να δουλεύει στα 4,8ghz περίπου για να πετύχω την συχνότητα που θέλω στις ram και κατεβάζει αρκετά άλλες 2 συχνότητες που έχει το mobo (πρέπει να είναι του northbridge η μία και του H.T. η άλλη...)

Καμιά ιδέα για το τί να κάνω για να δουλέψουν οι μνήμες όσο το δυνατόν πιο ψηλά με τον cpu περίπου στη συχνότητα που δουλεύει και τώρα???

Η τί μπορώ να κάνω γενικά??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα σου παιξουν στα 2400 οι ραμ σου!Αναλογα το κομματι που θα σου πεσει στα χερια σου και την μητρικη σου! Παρατηρα το δικο μ κομματι ενω δουλευει αψογα της μνημεσ στα 2400 δεν κλοκαρει, ενω το παλιο κλοκαρε στο θεο οι ραμ πανω απο 1866 δεν παιζαν! Αλλα κοιτα αν σου δεινει ταση για NB vid εκει σου κοβει αν δεν εχεις ταση!

Μολις ειδα την μητρικη σου!!Δυσκολα θα σου παιξει πανω απο 2000! Μονο με πολυ ψαξημο και καλη ψυξη!

post-7941-1416077984,5476_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες όμως δεν υποτίθεται πως πρέπει να τρέξουν στα 2400mhz που τις δίνει η εταιρία?Βασικά δεν έχω καταλάβει αν είναι ο cpu που έχει ενσωματομένο τον controller και λέει πως παίζουν μέχρι 1866mhz ή αν φταίει η Mobo που λέει 1866Mhz και o/c 2000mhz..

Δλδ για να παίξω έστω 2133mhz πρέπει να clockάρω τον cpu οπωσδήποτε ώστε να αναίβει το fsb και να παίξουν οι ram ?Δεν μπορώ απλά να δώσω ρεύμα σε κάποιο northbridge και να ανεβάσω τον multi από το Mobo να παίξουν στα 2400mhz??

Link to comment
Share on other sites

ουτε εκει θα σου παιξει 2133.Σε κοβει η μητρικη σου! Σαν cpu παιζει ανετα 2100 σε xmp!Παιξε με το fsb αλλα κρατα για αρχη χαμηλα HT link & NB frequency!!! Απλα πρεπει να υποστηριζει και η μητρικη σου αυτες τις ταχυτητες που αναφερει η ραμ!! Μπορει και να παιξουν αν ''ταισεις'' με ταση το NB frequency!!

**dram e.o.c.p. επαιξες καθολου??? ειναι σαν το xpm profile!

Link to comment
Share on other sites

Με το eocp πατάω profil 1 και αλλάζει όλα τα multi και τα mhz και δίνει fsb 257 το οποίο άλλοι λένε πως είναι πολύ και άλλοι πως είναι normal o/c .το θέλημα είναι ότι δεν αλλάζει τα ρεύματα και δεν ξέρω πού και πόσο ρεύμα να δώσω για να ανοίξει το PC ...

Αν και παρατήρησα χθες πως ενώ το pc είναι stable στα stock ο CPU σε prime μπορεί να πάει και πάνω από 70... Και η Ψύκτρα είναι μία 212+ Coolermaster

Link to comment
Share on other sites

Με το eocp πατάω profil 1 και αλλάζει όλα τα multi και τα mhz και δίνει fsb 257 το οποίο άλλοι λένε πως είναι πολύ και άλλοι πως είναι normal o/c .το θέλημα είναι ότι δεν αλλάζει τα ρεύματα και δεν ξέρω πού και πόσο ρεύμα να δώσω για να ανοίξει το PC ...

Αν και παρατήρησα χθες πως ενώ το pc είναι stable στα stock ο CPU σε prime μπορεί να πάει και πάνω από 70... Και η Ψύκτρα είναι μία 212+ Coolermaster

Στο eocp δεν σου γραφει μαζι συχνοτητες? 1333,1600,1833,2100...!!! Το fsb 257....δεν το λες και νορμαλ!

Μπορεις να μας πεις τι τασεις εχει δωσει και που?

Link to comment
Share on other sites

2-3 μέρες τώρα σταμάτησα να πειραματίζομαι γιατί παρατήρησα κάτι εξοφρενικές θερμοκρασίες στο cpu ακόμα και σε stock συχνότητα της τάξης 70+C...

Παλεύω 2 μέρες με την ψύκτρα και τις πάστες....Μόλις αυτή τη στιγμή που μιλάμε κατάφερα με την πάστα που είχε μέσα η ψύκτρα (coolermaster) να τοποθετήσω πάλι την ψύκτρα και σε prime η θερμοκρασία να μένει κάτω από 45C...

Τεσπα στο θέμα... Ναι στο eocp έχει 1600-1866-2100-2400κτλπ....Όταν βάζω το setting στο 2400mhz είναι σαν να το κάνω και Manual δεν μου αλλάζει κάτι σε fsb κτλπ...

Ενώ στο profile1 αλλάζει και τα fsb και όλα εκτός από ρεύματα...

Και 2400mhz να το δώσω από το eocp πάλι κάνει boot failure και τα γυρνάει stock>..

Χθες έπαιξα λίγο με τον cpu και είδα ότι μόνο αλλάζοντας το Multi στα 1,35volt μπαίνει στα windows με 4,7-4,8ghz...Στα 4,9 BSOD..Αρχικά σκεφτόμουν να κάτσω να κάνω το cpu να παίζει 4,6ghz σταθερά αλλά με τις θερμοκρασίες που βλέπω δεν νομίζω ότι η ψύκτρα μου αντέχει για πολλά πολλά...

Οπότε σκέφτομαι να δώσω ρεύμα στο northbridge μπας και με αφήσει να παίξω με μεγαλύτερο multi για της μνήμες (σωστό αυτό η μλκια θα κάνω?) και πόσο ρεύμα να δώσω στο northbridge?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω τι παίζει με την ψύκτρα...Υπάρχει περίπτωση να χάλασε??(μεταλλική είναι από την άλλη τι να πάθει??)

Τώρα πάλι εκεί που δούλεψε μια φορά ωραία...Μετά από 2 ώρες να σου πάλι θερμοκρασίες στο ταβάνι...Με έχει σκάσει....Και τελειώνει και η πάστα..

Απλά μου κάνει εντύπωση που λένε πως με την μαμά ψύκτρα δεν βλέπουν πάνω από 50C και μερικοί τον έχουν και o/c με μαμά ψύκτρα...Εγώ με aftermarket βλέπω 50+ σε stock??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.