Jump to content



ASUS R9 270X 2GB


Recommended Posts

Άπαιχτος ρε μαν το πέρασα

δοκίμασα κάποια παιχνίδια με την R9 (BATLLEFIELD 4,HITMAN ABSOLUTION, και ASSASSIN"S CREED BLACK FLAG) όλα στο φουλ, εντάξει οι διαφορές είναι τεράστιες

σε σχέση με τις παλιές 5770 που είχα άσε που ησύχασαν τα αυτιά μου, σε πόσα Frames περίπου σκαρφαλώνει με defauld GPU ρυθμίσεις σε 1080Χ1920 στο δικό σου σύστημα;

Μόλις βγήκα απο Crysis 3 τέζα όλα με FXAA 1920Χ1200 40 average min 22 max 60 με ρολόγια 1150/1450...κομπλέ δλδ!

Απο τα άλλα παιχνίδια που ανέφερες μόνο το BF4 έχω install εχθές που έπαιξα χτύπαγε 60 καρεδάκια ΑΝΕΤΑ τέζα όλα φυσικά! Και παραπάνω απο 60 άλλα δεν θυμάμαι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μόλις βγήκα απο Crysis 3 τέζα όλα με FXAA 1920Χ1200 40 average min 22 max 60 με ρολόγια 1150/1450...κομπλέ δλδ!

Απο τα άλλα παιχνίδια που ανέφερες μόνο το BF4 έχω install εχθές που έπαιξα χτύπαγε 60 καρεδάκια ΑΝΕΤΑ τέζα όλα φυσικά! Και παραπάνω απο 60 άλλα δεν θυμάμαι ακριβώς!

Αναφέρεις για τα ρολόγια της κάρτας σου 1150/1450, η δικά μου χωρίς να πειράξω τίποτα στο GPU Tweaks defauld δηλαδή έχει GPU Clock 1120 και Memory Clock 5600 το Memory Clock το δικό σου γιατί είναι λιγότερο απο το δικό μου

κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο;

Edit: Και κάτι άλλο πώς μπορώ όταν είμαι in game να δω λειτουργία κάρτας (GPU) και επεξεργαστή (CPU) για να δώ άν τρώω κάνα Botleneck;

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις για τα ρολόγια της κάρτας σου 1150/1450, η δικά μου χωρίς να πειράξω τίποτα στο GPU Tweaks defauld δηλαδή έχει GPU Clock 1120 και Memory Clock 5600 το Memory Clock το δικό σου γιατί είναι λιγότερο απο το δικό μου

κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο;

Edit: Και κάτι άλλο πώς μπορώ όταν είμαι in game να δω λειτουργία κάρτας (GPU) και επεξεργαστή (CPU) για να δώ άν τρώω κάνα Botleneck;

Μην μπερδεύεσαι... το memory clock σε αυτην την κάρτα είναι στα 1400MHz (5600 DDR)!

Εγώ είμαι ένα τικ ποιο πάνω στα 1450*4 = (5800 DRR)

Για full system monitoring σε in game καταστάσεις κατέβασε το τελευταίο MSI Afterburner απο δώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το Crysis 3 περίμενα αρκετό καιρό αυτή την στιγμή που θα το ξεκινούσα με τα γραφικά όλα Ultra και πίστεψέ με άξιζε η αναμονή.

Άρχισε να με εξιτάρει η καρτούλα χε! χε!

Ποιό MSI Afterburner να κατεβάσω την Beta;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το Crysis 3 περίμενα αρκετό καιρό αυτή την στιγμή που θα το ξεκινούσα με τα γραφικά όλα Ultra και πίστεψέ με άξιζε η αναμονή.

Άρχισε να με εξιτάρει η καρτούλα χε! χε!

Ποιό MSI Afterburner να κατεβάσω την Beta;

1) Είναι καλή κάρτα όντως! Παίξε μαζί της... θα σου κάνει όλα τα χατίρια, έχει δύναμη!

2) Ναι.

Σου συστήνω να την έχεις για 24/7 gaming στα 1150/1450 με το power target πάντα στο 120%! Άμα θές ακόμα και 1200/1500!

Όταν παίζεις ελαφριά games απλά φτιάξε ένα profile στο gpu tweak με όλα default απλά το power targer να είναι στο 120%!

EDIT: Και να σκεφτείς ότι την παίζεις σε ανάλυση 1680Χ1050 ΑΝ δεν κάνω λάθος... τπτ δλδ! Η κάρτα σηκώνει πολύ παραπάνω, αλλά θέλεις το καλύτερο δυνατό CPU για να μην χάνεις frame! Ντάξει δεν χρειάζεσαι και 6πύρινο Intel... σε υψηλές αναλύσεις ένας i5 4670K ή i7 4770K είναι ότι πρέπει!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα το 24/7 που γράφεις

Όταν λες 120% power target δηλαδή στο μάξιμουμ γιατί παραπάνω απ' οτι είδα δεν έχει

Όσο για τις αναλύσεις που γράφεις η βασική οθόνη μου είναι 1680Χ1050 (αυτό είναι μείον)

όμως όταν θέλω να χαλαρώσω λίγο έχω συνδεμένη στο PC και μια οθόνη ΤV που είναι HD (σ' αυτή συνήθως βλέπω ταινίες όμως παίζω και παιχνίδια)

Edit: Στο GPU Tweak αριστερά μας πάνω έχει δύο επιλογές για 3D και για 2D εμείς λογικά επιλέγουμε 2D

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα το 24/7 που γράφεις

Όταν λες 120% power target δηλαδή στο μάξιμουμ γιατί παραπάνω απ' οτι είδα δεν έχει

Όσο για τις αναλύσεις που γράφεις η βασική οθόνη μου είναι 1680Χ1050 (αυτό είναι μείον)

όμως όταν θέλω να χαλαρώσω λίγο έχω συνδεμένη στο PC και μια οθόνη ΤV που είναι HD (σ' αυτή συνήθως βλέπω ταινίες όμως παίζω και παιχνίδια)

1) 24/7 = 24ώρες, 7μέρες την βδομάδα.

2) Ναι στο 120% να μην έχει θέμα με την τροφοδοσία ρεύματος, να παίρνει όσο χρειάζεται χωρίς να την κόβουμε εμείς!

2) Μείον... απλά αυτή είναι η οθόνη σου. Η 270Χ είναι "rated" για FULL HD 1080p/1200p gaming εσύ απλά την "παίζεις" σε χαμηλότερες αναλύσεις, απλά ξέρεις ότι μπορείς να δείς πολλά περισσότερα με ένα καλό monitor.

3) Ποιά TV έχεις? Τί ανάλυση έχει??

4) To 2D δεν χρειάζεται να το πειράξεις! Εσύ θα παίξεις σε 3D!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ψαχνομαι και εγω προς αντικατασταση της 5770 μου....εχω ενα συστημα με τον amd phenom II x3 720e BE και 4 gb ram. Σκεφτομαι να την αντικαταστησω μιας και προσφατα αγορασα full hd monitor προς αντικατασταση του 1680 χ 1050 που ειχα πριν και βλεπω σε games ενα μικρο κολλημα πλεον...

Αν παω προς r9 270x λετε να εχω μεγαλο bottleneck? Δεν εχω ασχοληθει με overclocking , ψηνομαι ομως αν χρειαζεται αρκει να αλλαξω ψυκτρα γιατι ειμαι με την stock 3 χρονια τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ψαχνομαι και εγω προς αντικατασταση της 5770 μου....εχω ενα συστημα με τον amd phenom II x3 720e BE και 4 gb ram. Σκεφτομαι να την αντικαταστησω μιας και προσφατα αγορασα full hd monitor προς αντικατασταση του 1680 χ 1050 που ειχα πριν και βλεπω σε games ενα μικρο κολλημα πλεον...

Αν παω προς r9 270x λετε να εχω μεγαλο bottleneck? Δεν εχω ασχοληθει με overclocking , ψηνομαι ομως αν χρειαζεται αρκει να αλλαξω ψυκτρα γιατι ειμαι με την stock 3 χρονια τωρα..

Πάρε την κάρτα έγώ την έχω 2 ημέρες και δοκίμασα κάποια games πού έπαιξα παλιότερα με τις 2Χ 5770 crossfire

η διαφορά είναι χαώδες εφόσον αναβάθμισες και την οθόνη σου θα δεις διαφορές με την νέα κάρτα

αργότερα αν θέλεις αναβαθμίζεις και τον CPU .

Eγώ έχω τον phenom II 4X 955 ακλοκάριστο και είναι ΟΚ ίσως σε κάποια παιχνίδια χρειαστεί να τον ''πειράξω'' λίγο.

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγοντας το Everest για να δώ τις θερμοκρασίες της κάρτας (θα μου πείτε γιατί δεν άνοιξα το GPU Tweak; παλιές συνήθειες βλέπετε) διαπίστωσα πως δεν ''βλέπει'' την κάρτα μήπως θα ήταν καλύτερα να το στήσω το λειτουργικό με κουμπομένη την κάρτα απο την αρχή; γιατί επίσης δεν μου ανοίγει και το Catalyst ενώ φαίνεται να είναι εγκατεστημένο,

και κάτι άλλο που παρατήρησα βλέποντας ταινία High Definition σε κάποια σημεία ''έσπαγε'' η εικόνα μπορεί βέβαια να έφταιγε και η συγκεκριμένη ταινία

Edit: Τελικά έκανα φορμάτ και ήρθαν όλα στην θέση τους.

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

Στo Crysis ρε συ Alex πολλά framedrops έχει μέχρι 17 FPS έχει πέσει και δεν έχω

αναλύσεις 1080Χ1920 μου έκανε εντύπωση εσένα πόσο πάει το χαμηλότερο;

Έμένα το χαμηλότερο είναι 25-26 fps... απο κεί και πέρα ότι fps και αν έχω το κρατάει αρκετά σταθερό!

Εσένα έχει framedrops μετά το φορμάτ ή πρίν...??

Μην ξεχνάς ότι ΔΕΝ έχουμε ούτε το ίδιο CPU ΑΛΛΑ ούτε και τις ίδιες μνήμες... γενικά άλλο σύστημα εσύ άλλο εγώ..

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Μετά το φορμάτ δεν δοκίμασα να σου πω την αλήθεια θα το δοκιμάσω όμως σύντομα

Όσο για το σύστημα το ξέρω ότι δεν έχει την απαιτούμενη δύναμη όμως ακόμη και σήμερα που μιλάμε κρατιέται σε ικανοποιητικά επίπεδα,

και μην ξεχνάς πως οι αναλύσεις είναι χαμηλές 1680Χ1050.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς χαζή ερώτηση, πως πρέπει να αναβαθμίσω το VBIOS της κάρτας;

Τρέχω το GPU Tweak και το κάνει αυτόματα ή πρέπει να κατεβάσω το ίδιο το Bios και να τρέξω το .exe;

Συγγνώμη για το noob της ερώτησης :happy:

Link to comment
Share on other sites

Τρέχεις το GPU Tweak (την τελευταία έκδοση όμως όχι αυτή του CD) και πάς στο live update να προσέξεις να μην τρέχουν άλλα προγράμματα όμως.

Tο τελευταίο update είναι 6810HB 15.41.0.1.AS04

Aπο εδώ θα κατεβάσεις το GPU Tweak: http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&m=gpu%20tweak&os=30

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.