Jump to content



παρακαλώ, την γνώμη σας για bridge camera


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

καλήν χρονια και χρονια πολλά σε όλους

με ενδιαφέρει μια bridge digital camera και είμαι μεταξύ τις samsung wb110 και τις olympus sp620uz

η διαφορα στην τιμή δεν είναι και μεγάλη αλλα δεν ξέρω πια από τις δυο έχει καλύτερη εικόνα σε photo και video

ποιότητα φωτογραφίας σε macro και τοπίου και video μακράς διαρκειας είναι τα πιο βασικά για μένα

σας ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

φιλε ΝTG σε καλημερίζω και ευχάριστο για ο link

στέλλει κύπρο ο skroutz ?

οι τιμές εδώ είναι πολύ πιο ακριβές

το θέμα είναι ότι χρειαζουμαι και ένα σχετικά μέσο τηλεφακό (200 mm) για μακρινές λήψεις σε video οποτε εάν παο για την dlsr που λες θα κοστίσει πολύ ακριβά

Link to comment
Share on other sites

φιλε ΝTG σε καλημερίζω και ευχάριστο για ο link

στέλλει κύπρο ο skroutz ?

οι τιμές εδώ είναι πολύ πιο ακριβές

το θέμα είναι ότι χρειαζουμαι και ένα σχετικά μέσο τηλεφακό (200 mm) για μακρινές λήψεις σε video οποτε εάν παο για την dlsr που λες θα κοστίσει πολύ ακριβά

Για αυτό θα πρέπει να συνεννοηθείς με το κατάστημα από το οποίο θα κάνεις την αγορά. Το skroutz δεν είναι κατάστημα. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και ευχάριστο για τις απαντήσεις σας

έχω βρει από αγγελίες την samsung nx100 (body) στα euros 139 + έξοδα αποστολής

είναι ex-demo kai με εγγύηση για 15 μήνες

τώρα γιατί όχι για 2 χρονια δεν ξέρω

από φακούς έχω κάποιους pentax (50 mm, 85 mm) αλλα θα χρειαστώ τουλάχιστον έναν καλο 155 mm δηλαδή 232 mm σε dslr

η απόσταση που με ενδιαφέρει είναι γύρο στα 35 με 40 μετρα οποτε νομίζω ότι ο φακός που ανέφερα πιο πάνω είναι ο κατάλληλος

Link to comment
Share on other sites

Τι φακους εχεις ?Παλιους m42 η Κ?

Aν το ειχες πει νωριτερα και οτι θα εψαχνες αγγελιες θα σου ελεγα να παρεις καμμια pentax ..πχ την κ-01..να τους κουμπωσεις κατευθειαν.(απο ebay εχει λιγο πανω απο 200€)

Καλοριζικη παντως ..ολιγο παλια..αλλα για τα λεφτα που εδωσες μια χαρα.(αντιστοιχη της d3100 )

Δε κανεις ενα κοπο να βγαλεις φωτογραφια τους φακους?(Κυριως το μπροστα με ενδιαφερει...)

Link to comment
Share on other sites

φιλε ΝTG σε χαιρετώ

δεν έχω ακόμη αποφασίσει για την samsung nx1000

το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω εάν οι παλιοί φακοί που έχω θα δουλεύουνε πλήρως γιατί έχω μια υποψία σχετικά με το διάφραγμα ότι δηλαδή στους νέους φακούς αυτό μπορεί να ρυθμιστεί πλήρως αλλα με τους παλιούς κλειδώνει σε ένα μονο άνοιγμα ας πούμε στο 11 η 8

η μοναδική μου έννοια είναι ότι σχεδόν με όλες τις dslr το video δεν μπορεί να ξεπερνάει το μέγεθος τον 2 gb πολλοί λένε ότι αυτό έχει να κάνει με το fat τον sd και sdhc καρτών αλλα δεν νομίζω

θα μου πεις να παρα video camera αλλα ίσος να είναι η λύσης μου ειδικά εάν η video camera τραβάει και φωτογραφίες μίνιμουν στα 8 mp

καλή μηχανή επίσης είναι και η olympus pen e-pl5 αν και και η νέα sony a3000 φαίνεται ότι έχει παρα πολλά δυνατά σημεία κύριος με τον νέο αισθητήρα

σου στέλλω σε pdf αρχείο τα ebay links για κάποιους από τους φακούς που έχω (εκτος τον 135mm)

ο 85mm δεν είναι ο soft αλλα ο κανονικός

όλοι οι φακοί σε Pk mount

Download ebay links for Photo Items.pdf from Sendspace.com - send big files the easy way

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28781]nikonick[/MENTION]

Τωρα το ειδα..

H υποψια σου ειναι λανθασμενη ως προς το διαφραγμα.

Το πιο πιθανο κιολας ειναι να ειναι manual φακοι ουτως ή αλλως(να μην εχουν επαφες) και να χειριζεσαι το διαφραγμα αποκλειστικα απο το δαχτυλιδι.

Για αρχη...τους κουμπωνεις οπουδηποτε και δουλευεις κανονικα ..μονο που θα πρεπει να κανεις χειροκινειτη εστιαση και να επιλεγεις διαφραγμα εκ των υστερων (stop down metering/focusing).Εφοσον δουλευεις σε προταιρεοτητα διαφραγματος η μηχανη θα εκθεσει κανονικα ως προς το χρονο/κλειστρο.

Εφοσον ειναι σε "συγχρονη" μοντουρα..παρε καποια pentax ...(δεν ειναι bridge και ειναι ακριβοτερη) .

Η κ-01 οπως προανεφερα..

INEXPENSIVE!! EXCELLENT CONDTION!! PENTAX K-01 BLACK and WHITE A+++++ !! 027075215320 | eBay

θα παιξει μια χαρα με τους φακους σου...και αν ειναι KAF θα εχουν επισης και autofocus και απολα ..

(και σε οποιαδηποτα αλλη -σχεδον- pentax και αν παρεις..)

υ.γ

Δεν χρειαζοταν να ανεβασεις pdf για 5 λινκς..(ή και για παραπανω)..Ριξτα χυμα εδω..

υ,γ2

Τραβα μια φωτογραφια το πισω μερος των φακων (χωρις το καπακι)..

(και μονο του 135αρη μου φτανει).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.