Jump to content



Uefi και Achi mode


filthy_dwarf

Recommended Posts

λοιπόν έκανα μία βλακεία και κατα λάθος πάτησα το κουμπί που κάνει reset τις ρυθμίσεις του UEFI. πήγα να το ξανασετάρω και για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζει μόνο τον ssd σαν achi.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάπου ρύθμιση ανά controller? Είναι στο ίδιο controller δίσκοι και ssd?

Πες μια και τι μητρική έχεις να ρίξω μια ματιά, γιατί είμαι 1.5 χρόνο χωρίς desktop, γερνάω κιόλας, και έχω αρχίσει να τα ξεχνάω :p

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έγινε μετά το reset, δείχνει ότι κάποια ρύθμιση είναι. Όμως, δεν βλέπω κάτι στο manual. Οπότε θα ποντάρω στο ότι κάτι σκάλωσε. Δοκίμασε λοιπόν το εξής:

1. Γύρνα το sata mode σε ide και το combined mode κάντο disable.

2. Reboot, μπες παλι bios.

3. Γύρνα το sata mode σε AHCI

4. Reboot, bios. Αν δεν έστρωσε, κάνε disable το sata.

5. Reboot, bios. Enable το sata.

6. Αν δεν στρώσει και πάλι κάνε κανάν αγιασμό :p

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έγινε μετά το reset, δείχνει ότι κάποια ρύθμιση είναι. Όμως, δεν βλέπω κάτι στο manual. Οπότε θα ποντάρω στο ότι κάτι σκάλωσε. Δοκίμασε λοιπόν το εξής:

1. Γύρνα το sata mode σε ide και το combined mode κάντο disable.

2. Reboot, μπες παλι bios.

3. Γύρνα το sata mode σε AHCI

4. Reboot, bios. Αν δεν έστρωσε, κάνε disable το sata.

5. Reboot, bios. Enable το sata.

6. Αν δεν στρώσει και πάλι κάνε κανάν αγιασμό :p

thanks! αύριο όμως λόγω ώρας χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αφού δοκίμασα αρκετές φορές την ίδια διαδικασία που μου πρότεινες και δεν είδα ποτέ φως :( αποφάσισα να αλλάξω τα καλώδια μεταξύ τους και..... δούλεψε.......... ΟΚ

θενξ για το χελπ πάντως

Link to comment
Share on other sites

:( Είπα μήπως είχε φάει κάποιο σκάλωμα το bios... μιας και ήταν κουλό το πρόβλημά σου.

Πάντως να δουλεύει ως sata αλλά όχι AHCI με το καλώδιο, πρώτη φορά το ακούω :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.