Jump to content



Αναβάθμιση σε GTX 770


MANOSPC

Recommended Posts

Καλό μεσημέρι σε όλους!

Θα μπω κατευθείαν στο ψητό. Έχω έναν υπολογιστή με τα εξής specc (αγορασμένος...πάνε 3 χρόνια τώρα:confused:) :

Βάζω και links αν θέλετε να τα δείτε από eshop αλλά τα περισσότερα έχουν εξαντληθεί από τότε.

CPU Intel core i7 2600k INTEL CORE I7-2600K 3.40 GHZ LGA1155 - BOX -

Board ASUS P8P67-M Pro REV 3 ASUS P8P67-M PRO REV3.0 -

GPU GTX 550Ti (Golden κάτι) GAINWARD 2043 GEFORCE GTX550 TI GOLDEN SAMPLE 1GB PCI-E RETAIL -

RAM DDR3 4gb Kingston (1333Mhz) KINGSTON KVR1333D3N9/2G DDR3 2GB PC10666 1333MHZ VALUE RAM - (2 τέτοιες)

PSU Xilence 700Watt Gaming XILENCE 700W GAMING SERIES PSU -

HDD 1Tb WD black WESTERN DIGITAL WD1002FAEX 1TB CAVIAR BLACK SATA3 -

εεε..αυτά, να πω ότι δεν έχει υδρόψυξη ο επεξεργαστής, έχω μόνο την ψύκτρα της intel και τα ανεμιστιράκια στο κουτί για air flow :whistling. Θερμοκρασίες δεν ανεβάζει

(τώρα που γράφω έχει 30 C λέει στο Speccy, αν ανεβάσω κάνα παιχνίδι πάει πχ στους 45-50). Το κουτί επί τη ευκαιρία είναι το

GMC H-80 GMC H-80 BLACK -

Λοιπόν, 3 χρόνια τώρα δεν είχα πρόβλημα πουθενά...

Τώρα τελευταία όμως μου έχει έρθει η ιδέα με κάτι παιδιά απ'τη σχολή να κάνουμε κάτι video (commentary και έτσι φάση). Άρα χρειάζομαι κάτι παραπάνω, μια αναβάθμιση,

για να σηκώσει από τη μία τα νέα παιχνίδια σε high/ultra γραφικά με καλά fps και να αντέχει για τα επόμενα 4 χρόνια τα παιχνίδια που βγαίνουν τουλάχιστον στα High αν είναι αυτό δυνατό.

Από την άλλη (αυτό για μένα κυρίως) θέλω γενικά να είναι πιο γρήγορος όταν κάνει boot, όταν φορτώνει τα προγράμματα της σχολής μου (3ds max, CAD, κτλ).

Λοιπόν, επειχειρηματίες δεν είμαστε αλλά ένα 450-550 ευρώ μπορούμε να τα δώσουμε.

Καταρχάς έχω σκευτεί να αγοράσω έναν SSD να κάνει τη ζωή μου πιο εύκολη, να φορτώνουν Windows, Office, CAD, Browser κτλ από εκεί. Και συγκεκριμένα σκέφτομαι για τον

Samsung 840 EVO SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - για τον οποίο έχω διαβάσει αρκετά καλά reviews

Επίσης μνήμες, θα ήθελα 16άρες, απ'ότι λένε οι youtubers είναι το minimum για video compressions κτλ, αυτές πχ

Corsair Vengeance 16gb CORSAIR CMZ16GX3M2A1600C10 VENGEANCE 16GB (2X8GB) PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT -

(έχουν ανέβει λίγο οι τιμές σε αυτά ή μου φαίνεται :unsure:)

Φυσικά λογικά θα πάρω άλλον ένα δίσκο να γράφω εκεί ta video (ένα blue WD 1tb, κάτι απλό)

Και στο πιο επίμαχο σημείο..μία καινούρια κάρτα γραφικών, διότι με αυτή που έχω παίζω τα πάντα σχεδόν στα medium με 25-40(το πολύ) fps. Θέλω κάτι καλύτερο(ultra γραφικά)

που να αντέξει τα επόμενα χρόνια (σημαντικό αυτό!, δε θέλω σε 1 χρόνο να τρέχω πάλι). Έχω ακούσει πάρα πολλά καλά λόγια για την GTX 760 (2gb), την GTX 770 (2gb) και την GTX 670 (4gb).

Και κλίνω περισσότερο προς την 770 διότι λένε είναι πιο γρήγορη από την 670 (τα extra 2 Gbs είναι λένε για πολλές 3+ οθόνες με nvidia surround), και από την 760.

Αναρωτιέμαι τελικά αν η 770 θα κρατήσει για τα επόμενα χρόνια και αν η 760 μπορεί τελικά να κάνει ίδια δουλειά και να γλιτώσω τα 100 ευρώ.

Μήπως να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι μπας και πέσουν οι τιμές?:unsure: Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη, καλύτερη/φθηνότερη:hmm:, είστε ευπρόσδεκτοι.

Λοιπόν αυτά, σας ζάλισα λίγο, αλλά η ουσία είναι αν αξίζουν τα λευτά τους οι παραπάνω κάρτες για gaming στα ultra με καλά fps (δεν περιμένω BF4 στα 60+ αλλά εντάξει), και ποια μου προτείνετε εσείς...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για δίσκο όντως η αναβάθμιση σε έναν ssd είναι επιβεβλημένη. Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε αυτόν SAMSUNG MZ-7PD128BW 840 PRO SERIES SSD 128GB 2.5'' SATA3 RETAIL - μιας και τα αξίζει τα λ7 του.

Όσον αφορά το video editing, εαν δεν χρησιμοποιήσεις το Adobe After Effects και αρκεστείς στο Adobe Premiere, τα 8GB Ram είναι αρκετά. Βέβαια με 16GB είσαι πιο futureproof.

Προσοχή: Με τα παραπάνω προγράμματα λογικά θα ενεργοποιήσεις και την χρήση των CUDA cores της κάρτας σου (βοηθά σε μερικά εφέ) ή οποία είναι πιο αποδοτική από τις νέες γενιές nvidia. Διάβασε αυτό και θα καταλάβεις : Adobe Premiere CC, CS6, CS5.5 and CS5 Video Cards with CUDA Acceleration Mercury Playback Unlock Enable MPE Hack Mod Tip OpenCL David Knarr

Από την άλλη η GTX770 είναι μια βελτιωμένη 680, και αποδίδει εξαιρετικά. Τουλάχιστον εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και στο gaming και στο video editing (όσο βοηθάει) οπότε την συνιστώ ως πολύ καλό value for money.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, φοβάμαι λίγο για αυτά που ακούγονται ότι τα next gen games θα θέλουν 3gb+ Vram κάρτας γραφικών και αγχώνομαι,

μη δώσω τώρα 320 ευρω και σε 1 χρονο βρεθω να παίζω στα medium,

γιατί αν είναι έτσι και μια gtx 760 και ακόμα κατώτερη κάρτα το ίδιο θα κάνει.

Οπότε δεν ξέρω, αυτό μόνο σκέφτομαι...

Υπάρχουν κάρτες με 4gb μνήμη gddr5, κατώτερες σχετικά απ'την 770 στα 2gb αυτή τη στιγμή και βγαίνουν γύρω στα 360 ευρώ,

όπως πχ η GTX 670 ASUS GTX670-DC2-4GD5 4GB DDR5 PCI-E RETAIL -

Νομίζετε ότι τα 2Gb δεν θα είναι αρκετά ύστερα από 1-2 χρόνο (ultra) και 3 χρόνια (high) ?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 2GB vram θες για multi-monitor setup, ή για αναλύσεις άνω του 1920Χ1080 σε απαιτητικά παιχνίδια με όλα τα details στο ultra.

Σαφώς και κανένας δεν ξέρει με απόλυτη βεβαιότητα το μέλλον. Ο μόνος τρόπος να είσαι futureproof για 3-4 χρονάκια είναι να πάρεις μια GTX TITAN αλλά..... πολλά τα euro!

Μείνε λίγο καιρό με την κάρτα που έχεις, μάζεψε μερικα λ7 ακόμη και πάρε μια 770 με 4 γιγα μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις και για την r9 280x που στα ίδια χρήματα έχει το ενα επιπλέον gb !

Γιατί πολύ φοβάμαι πως η κάρτα θα έχει δυνατότητα στα games με όλα τα φίλτρα αλλά ίσως σε περιορίσουν τα gb..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις και για την r9 280x που στα ίδια χρήματα έχει το ενα επιπλέον gb !

Γιατί πολύ φοβάμαι πως η κάρτα θα έχει δυνατότητα στα games με όλα τα φίλτρα αλλά ίσως σε περιορίσουν τα gb..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Δεν συμφωνώ για αγορά 280x. Πολλά προβλήματα με artifacts βγάζουν τον τελευταίο καιρό και δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν πρόκειται για ελάττωμα κάρτας σαν μοντέλο ή ελαττωματική φουρνιά. Αν δεις και δίπλα στον γείτονα, ιδίως με υλοποιήσεις της ASUS, προέκυψαν σε αρκετούς θεματάκια με artifacts ακόμα και σε φάση browsing, μεταξύ αυτών και εγώ. Την δικιά μου την έστειλα rma και πήγα σε 770 αφού δεν είχαν άλλη 280x ή 290 ετοιμοπαράδοτη και έπρεπε να περιμένω καμιά 15αρια μέρες.

Ως προς την 770, η ASUS 770 DCII που πήρα τελικά πάει αέρα στο 1080p σε max τα πάντα χωρίς εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η GTX 770 είναι μια πολύ καλή λύση (έχω και εγώ ο ίδιος).

Αλλά εφόσον έρχεται η καινούργια γενιά καρτών την Nvidia (Maxwell) με την GTX 750Ti να βγαίνει τέλος Φεβρουαρίου και τις υπόλοιπες να ακολουθούν....δεν θα βιαζόμουν στην θέση σου.

Λίγη υπομονή για την καινούργια γενια και θα βγεις ωφελημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ για αγορά 280x. Πολλά προβλήματα με artifacts βγάζουν τον τελευταίο καιρό και δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν πρόκειται για ελάττωμα κάρτας σαν μοντέλο ή ελαττωματική φουρνιά. Αν δεις και δίπλα στον γείτονα, ιδίως με υλοποιήσεις της ASUS, προέκυψαν σε αρκετούς θεματάκια με artifacts ακόμα και σε φάση browsing, μεταξύ αυτών και εγώ. Την δικιά μου την έστειλα rma και πήγα σε 770 αφού δεν είχαν άλλη 280x ή 290 ετοιμοπαράδοτη και έπρεπε να περιμένω καμιά 15αρια μέρες.

Ως προς την 770, η ASUS 770 DCII που πήρα τελικά πάει αέρα στο 1080p σε max τα πάντα χωρίς εκπτώσεις.

Τώρα που το λες κ ένας αξας που πήρε την 280x της Asus είχε κάτι θέματα κ τελικά πήγε επιστροφή κ αγορά 290. ..

Κ εγω περιμένω να δω τι θα γίνει με μια εγγύηση κ έλεγα να χτυπήσω 280 αλλά με βάζεις σε σκέψεις, το πρόβλημα είναι πως δεν διαθέτω παραπάνω χρήματα για την 770 με τα 4gb κ τα 2 τα θεωρώ κάπως λίγα εν έτη 2014.

*κ αν δεν μου κάτσει το Τζόκερ η κάρτα που θα πάρω θα με κρατήσει συντροφιά για χρόνια :D

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Τελικά αποφάσισα όπως είπατε να περιμένω τη νέα γενιά Maxwell τουλάχιστον μέχρι τέλη

Μαρτίου-Απριλίου και τοτε θα δω.. Αν βγει καμιά καλή value for money νέας γενιάς θα

αγοράσω αυτή...Διαφορετικά ευελπιστώ να πέσουν οι τιμές της 7χχ γενιάς και θα πάρω

μία gtx 770 4gb ή την απλή στα 2gb ανάλογα τη διαφορά τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Vfm καρτα τελη Μαρτίου-Απριλίου πιθανόν να βγει απο Maxwell μεριά. Ήδη η 750(ti) είναι vfm, αφου καταναλώνει πιο watt και απ' την TV μου:woot: Κάρτα αντίστοιχου επιπέδου με 770 μην περιμένεις πριν από καλοκαίρι κατά τη γνώμη μου. Έχει ακόμα πελατεία στα high end η πράσινη και αρμέγει..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.