Jump to content



Μνημες ram, για μητρικη asus


Cipioner

Recommended Posts

Εχω την μητρικη asus p8h61-m le. H συγκεκριμενη μητρικη, απο οτι λεει στα τεχνικα χαρακτηριστικα, δεχετε μνημες ram μεχρι 1333mhz. Mπηκα ομως στις ρυθμισεις bios και συγκεκριμενα στο mem. frequency που ειναι (default) στο auto και εχει επισης επιλογες απο DDR3-800Mhz εως DDR3-2400Mhz. Απο πανω γραφει με κιτρινα γραμματα: Target DRAM Speed:1333Mhz. Επειδη θελω να παω στα 64bit απo ta 32 που ειναι τωρα, υπαρχει περιπτωση να δεχετε και περα απο τα 1333Mhz?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

64bit ή 32 δεν εχει σχεση με την ταχυτητα. με 32bit λειτουργικο μπορεις να δουλεψεις μονο μεχρι 2εις την 32 = 4gb μνηνης RAM. ενω με 64bit δεν υπαρχει προβλημα μεγέθους.

τωρα οι ταχυτητες ειναι αλλο θεμα.

φαντασου τα δεδομενα να περνανε σαν ρευμα μεσα απο καλωδια της μητρικης. σε νορμαλ καταστασεις απο το καλωδιο που μας ενδιαφέρει μπορουν να περασουν μεχρι και 1333Mhz. εαν εσυ αποφασισεις να περασεις ντε και καλα απο αυτο το καλωδιο δεδομένα με μεγαλύτερη συχνότητα μπορει να προκαλεσει προβληματα. overclocking λεγεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα οτι στα τεχνικα χαρακτηριστικα, λεει οτι ειναι συμβατη με DDR3 μεχρι 1333ΜΗz.

Στις ρυθμισεις του bios, (ενω αναφερει οτι ειναι συμβατη μεχρι 1333ΜΗz), στις επιλογες γιατι εχει απο DDR3-800Mhz εως DDR3-2400Mhz, και δεν εχει μονο μεχρι 1333ΜΗz, ρυθμισεις, αφου μεχρι αυτη την συχνοτητα λειτουργιας ειναι συμβατη.

Ελπιζω να καταλαβες τι ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταια ερωτηση, επειδη εχω 32αρι λειτουργικο και θελω να παω σε 64bit, αν παρω μνημες, αυτες π.χ. θα λειτουργουν στα 1333mhz?

Δεν σκοπευω παντως να κανω οverclocking, απλως αν καποια στιγμη αλλαξω μητρικη να εχω τις μνημες, σε 1600mhz,(lifetime). επειδη ολες οι μητρικες οι καινουργιες ειναι συμβατες με αυτη την συχνοτητα.

Σ'ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα λειτουργουν κανονικα στα 1333Mhz. η εκδοση του λειτουργικου δεν παιζει ρολο με την ταχυτητα μονο στο μεγεθος της μνημης

εαν είναι ομως να παρεις μονο 2gb ή 4 τοτε καλυτερα μεινε με 32bit. απο 4gb μνημης και πανω συμφερει η αλλαγη σε 64bit λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

Απλως, πολλα προγραμματα, που εχω προσπαθησει να δουλεψω κατα καιρους, λειτουργουν μονο σε 64bit, π.χ. αυτο, η αυτο, το οποιο, ενω υπαρχει σε 32bit, δεν εχει κανενα αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

με 4gb εγω θα προτιμούσα 32bit λειτουργικο. δεν υπαρχει λογος αλλαγης σε 64

Θα βλέπει μεχρι 3GB

Και αν αποφασισεις να βαλεις παραπανω μνημη θα πρεπει να φορμαρεις?

Είναι σα να θες να απαρνηθείς την 64μπιτη φυση του επεξεργαστη και να λες: "Εγω θα σε δουλεψω στα 32bit"

Link to comment
Share on other sites

Θα βλέπει μεχρι 3GB

Και αν αποφασισεις να βαλεις παραπανω μνημη θα πρεπει να φορμαρεις?

Είναι σα να θες να απαρνηθείς την 64μπιτη φυση του επεξεργαστη και να λες: "Εγω θα σε δουλεψω στα 32bit"

1) θα δουλεύουν και τα 4gb. ολα.

2) ο επεξεργαστης οντως ειναι 64μπιτος αλλα δεν του ειναι τοσο κουραστικο να κανει πραξεις και με 32bits

Link to comment
Share on other sites

Πως θα βλέπεις 4?

Εχω την εντυπωση οτι βλέπεις 3.2 gb η κατι τέτοιο,ειναι φυσικός περιορισμός αν δεν κανω λαθος ,ειναι καποια δύναμη του 2...

Ειναι και πολλα τα χρόνια που μου τα εχουν πει και μπορει να μην τα λεω καλα...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Πως θα βλέπεις 4?

Εχω την εντυπωση οτι βλέπεις 3.2 gb η κατι τέτοιο,ειναι φυσικός περιορισμός αν δεν κανω λαθος ,ειναι καποια δύναμη του 2...

Ειναι και πολλα τα χρόνια που μου τα εχουν πει και μπορει να μην τα λεω καλα...

sent from mobile

ναι ειναι 2 εις την 32 που κανει ακριβως 4gb. και θεωρητικα θα πρεπει να δουλευουν και τα 4. αλλα στην πραξη σε ορισμενα συστηματα μπορει να λειτουργουν μονο τα 3,8 ή 3,4 ή και λιγοτερα gb.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.