Jump to content



Αγορά νέου σετ DDR3 για socket 1150. Απόψεις - Προτάσεις!


cyberdyne

Recommended Posts

Με την αλλαγή του συστήματος που είχα, σε αυτό της υπογραφής, θα αλλάξω και ένα σετ μνήμες.

Θέλω να πάω σε 16GB, οπότε λογικά είναι καλύτερα να πάρω ένα σετ 2Χ8GB αντί 4Χ4GB.

Βρήκα αυτό το σετάκι για το οποίο διάβασα καλές κριτικές: CRUCIAL BLT2CP8G3D1869DT1TX0 16GB (2X8GB) DDR3 1866MHZ BALLISTIX TACTICAL DUAL CHANNEL KIT -

Το οικονομικό δεν θέλω να το πάω παραπάνω. Αυτές τις μνήμες τις έχει δοκιμάσει κανένας? Προτάσεις ευπρόσδεκτές!! :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

σαν χαρακτηριστηκα ειναι οκευ

να κοιτας για 1600 ++ Mhz και οσο μικροτερο CL μπορεις

τωρα για 4χ4 η 2χ8 ...δεν εχει να λεει .... αρκει να εισαι dual channel

(θα βαζα το 4χ4 για να "γεμισει" η μητρικη στο ματι )

Link to comment
Share on other sites

σαν χαρακτηριστηκα ειναι οκευ

να κοιτας για 1600 ++ Mhz και οσο μικροτερο CL μπορεις

τωρα για 4χ4 η 2χ8 ...δεν εχει να λεει .... αρκει να εισαι dual channel

(θα βαζα το 4χ4 για να "γεμισει" η μητρικη στο ματι )

Είναι 1866mhz με cl9, οπότε είμαστε μέσα. 2X8GB θεωρητικά είναι καλύτερα άμα κάνεις και OC γενικά. Λιγότερα dimm slots populated, λιγότερο το ρίσκο... δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ακούγεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δείς διαφορά φίλε μου, ότι και να πάρεις.

Η crucial είναι κορυφαία εταιρία στον χώρο και δεν θα έχεις κανένα θέμα. Από 'κει και πέρα, αυτή τη στιγμή το καλύτερο value for money (κατά την γνώμη μου) το έχει η G.Skill.

Σε αυτό το κατάστημα έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία. http://www.okcomputer.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=60

Με μία πρόχειρη ματιά, είδα ότι έχει 1600άρες με 9αρια στα 150€ και 2400άρες με 11άρια στα 170€!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε ένα μάτι κι εδώ : GEIL GEL316GB1866C9DC 16GB (2X8GB) DDR3 PC3-14900 1866MHZ EVO LEGGERA DUAL CHANNEL KIT -

Φοβερά εργαλεία . Αν ενδιαφέρεσαι και για overclocking χτυπάνε άνετα 2200+ .

Τις έχω δει κι αυτές, και τις έχει και φίλος. Πολύ καλές! Οι crucial όμως είναι με καλύτερα timings. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δείς διαφορά φίλε μου, ότι και να πάρεις.

Η crucial είναι κορυφαία εταιρία στον χώρο και δεν θα έχεις κανένα θέμα. Από 'κει και πέρα, αυτή τη στιγμή το καλύτερο value for money (κατά την γνώμη μου) το έχει η G.Skill.

Σε αυτό το κατάστημα έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία. Μνήμες RAM

Με μία πρόχειρη ματιά, είδα ότι έχει 1600άρες με 9αρια στα 150€ και 2400άρες με 11άρια στα 170€!

Το βασικό που θέλω έιναι 9αρια και αναγκαστικά low profile, όχι μεγάλες ψύκτρες λόγω της ψύκτρας που έχω στη cpu μου. Όλές οι μνήμες με μεγάλη ψύκτρα απλά δεν χωράνε.... :suicide2:

Λογικά πάνω από 1866mhz και cl9, νομίζω πως δεν αξίζει να ασχοληθώ. Αν παίζει έτσι μάλλον πρέπει να πάω στις crucial...

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές!!!! :clap:

Αν μπορείς κατέβασε το AIDA64 Extreme και κάνε ένα memory bandwidth benchmark. Η δεύτερη φωτο δεν εμφανίζεται...

Έκανα τελικά την παραγγελιά... crucial... αναμονή!

Σε σύγκριση με πριν τι διαφορές βλεπεις?

Στο rar να και τα δικά μου με το μηχάνημα της υπογραφής όμως στα 4,3!

post-19806-1416078175,0059_thumb.jpg

post-19806-1416078175,0355_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές!!!! :clap:

Αν μπορείς κατέβασε το AIDA64 Extreme και κάνε ένα memory bandwidth benchmark. Η δεύτερη φωτο δεν εμφανίζεται...

Έκανα τελικά την παραγγελιά... crucial... αναμονή!

Σε σύγκριση με πριν τι διαφορές βλεπεις?

Στο rar να και τα δικά μου με το μηχάνημα της υπογραφής όμως στα 4,3!

πριν είχα 2x4 apacer 1333 οποτε go figure ! :happy2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31937]Nitoras[/MENTION]

Οι μνήμες μπήκαν και έπαιξαν χωρίς κανένα πρόβλημα. :T:

Ως ευτυχής κάτοχος τις προτείνω ανεπιφύλακτα!

Ιδού και μια φώτο με AIDA64 bench για τα νούμερα.

post-19806-1416078176,8721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.