Jump to content



HDMI REPEATER ΜΕΣΩ UTP (CAT5E/6)


tagavr

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Τα φωτα σας please.

Εν πρωτοις δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο για το Thread οποτε καποιος mod ας το μεταφερει καπου αλλου αν πρεπει.

Στο θεμα μας.

Θελω να στειλω απο PC (HDMI θυρα) καλωδιο στην TV στο σαλονι, αλλα λογω δυσκολιας στη διαρρυθμιση του χωρου, δεν παιζει το σεναριο του απευθειας καλωδιου.

Οποτε, στραφηκα σε αλλες λυσεις - σκεψεις.

Και πιο ειδικα αυτο:

VIEWCON VE430 HDMI Extender, Προέκταση μέσω καλωδίου UTP 60m ΗΧΟΣ - ΕΙΚΟΝΑ

Φαινεται απλο και λογικα λειτουργει.

Αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι το εξης:

Αυτη τη στιγμη, η συνδεσμολογια ειναι ως εξης:

ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PC ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΠΑΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: PC-ROUTER-POWERLINE PLUG (Εισοδος στην πριζα ΔΕΗ)

ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η TV (ΣΑΛΟΝΙ): - ΕΞΟΔΟΣ POWERLINE (ΑΠΟ ΠΡΙΖΑ ΔΕΗ) - SWITCH ΜΕ 8 ΠΟΡΤΕΣ ΠΡΟΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥΣ (πχ PVR-MEDIA PLAYER κλπ).

Aν στειλω το σημα απο την hdmi θυρα της καρτας γραφικων στο repeater και απο εκει να φευγει CAT6 στο Router, ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΞΟΔΟΣ-ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ router ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ POWERLINE ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ SWITCH?

Ωστε απο εκει, και εν συνεχεια του διαγραμματος, να ξαναφευγει CAT6 προς τον δεκτη του Repeater και απο εκει απο την εξοδο του repeater σε hdmi προς π.χ. την TV..

Lol, sorry αν ακουγεται μπερδεμενο, πιστευω οτι σας βοηθησα να το καταλαβετε.

Βαζοντας το σε μια ευθεια για να βοηθησω περισσοτερο..

HDMI απο PC-repeater-router-Poweline (ΔΕΗ εισοδος)- Poweline (ΔΕΗ εξοδος)- switch-repeater-εξοδος hdmi προς TV.

Η παρεμβολη των POWERLINE και SWITCH θα σταματησει το εγχειρημα? ή μπορει να λειτουργησει κανονικα?

Ακουω γνωμες.

Ευχαριστω προκαταβολικα,

Τακης

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα HDMI Balun, μπορει να στελνουν σημα μεσω του καλωδιου UTP, ΑΛΛΑ δεν ειναι συμβατο με τις κλασσικες συνδεσεις δικτυου που εχουμε συνηθησει.

Χρειαζεται να συνδεθει το καλωδιο κατευθειαν η μια ακρη με την αλλη, χωρις να παρεμβαλλεται τιποτα.

Το μονο που εχω βρει, που θα μπορουσε να περασει σημα μεσα απο router/switch κλπ ειναι αυτο, αλλα η τιμη ανεβαινει πολυ.

[ame]http://www.amazon.co.uk/HDMI-Extender-over-TCP-IP/dp/B0074MIK5Y/ref=pd_rhf_dp_p_t_1_P0KA[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Αρα, μου ερχεται μια η αλλη (κοινως τρωω πακετο) αφου οπως ειπα λογω διαρρυμισης χωρου μεταξυ PC και Tv δεν παιζει να τραβηξω καλωδιο HDmi ποσω μαλλον ..απλο CAT6.

Και αν δεν παιζει τετοια ειδους λυση, τοτε αναγκαστικα σε παει οπως ειοπες στην υψηλη τιμη..(που δεν παιζει επισης)..lol..

Μηπως υπαρχει τιποτα αλλο που δεν μπορω να σκεφτω για την μεταφορα του HDMi μεσω δικτυου σε λογικη τιμη (εκτος αυτου που μου εδειξες ηδη?)

Ευχαριστω και παλι.

Τακης

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω καιρό τώρα. Δυστυχώς όχι. Τα πιο πολλά HDMI ballun μάλιστα θέλουν 2 Καλώδια cat6 και προτείνουν να είναι Θωρακισμένα.

Κάποια στιγμή θα αγοράσω αυτό με το tcp/ip, αλλά επειδή θέλω να μεταφέρω σήμα από δέκτη Nova, δεν ξέρω αν μεταφέρει και τις εντολές του τηλεκοντρόλ.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρα, μου ερχεται μια η αλλη (κοινως τρωω πακετο) αφου οπως ειπα λογω διαρρυμισης χωρου μεταξυ PC και Tv δεν παιζει να τραβηξω καλωδιο HDmi ποσω μαλλον ..απλο CAT6.

Μηπως τα λες αναποδα?

Πιο ευκολο είναι να τραβηξεις διπλο καλωδιο δικτυου, από το HDMI.

Δεν εχεις περιορισμο σε μηκος, και περνας μεσα από τρυπες ευκολοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα λες αναποδα?

Πιο ευκολο είναι να τραβηξεις διπλο καλωδιο δικτυου, από το HDMI.

Δεν εχεις περιορισμο σε μηκος, και περνας μεσα από τρυπες ευκολοτερα.

Οχι δεν το λεω αναποδα φιλε μου, μακαρι να ηταν ετσι.

Εννοω δεν γινεται, με την εννοια του "δεν βολευει με την καμμια", ειναι εντελως "ακομψη" η ολη διαδρομη εστω και για καλωδιο δικτυου. Για να παρεις μια ιδεα πρεπει ..μεχρι να κανει και περιμετρικα το Π της πορτας του δωματιου στο οποιο βρισκεται το PC..

:rant:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ψωμι ακομα μεχρι να μεταφέρεται εικόνα f hd και ήχος ασύρματα σε τηλεόραση χωρις προβλημα.

Καλύτερα βαλς κανένα κινητο για media player .

Εγω ετσι κανω ,και εχω και ενα bt keyboard για android και κανω τη δουλειά μου,απο ματσακια μεχρι ταινίες και χαζοπαιχνιδακια...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.