Jump to content



Ερωτησεις περι cooling


fotme

Recommended Posts

Εχω μια απορια εδω και καιρο και μιας και ειμαι σε εποχη προ αγορας αλλου συστηματος ψυξης σκεφτηκα να την κανω. Στο συστημα μου εχω μια ζαλμαν, με 243 φσβ η θερμοκρασια μου ειναι στους 28-45. Βλεπω σε πολλα ποστ που λενε οτι με νερο το συστημα ανεβαινει ακομα περρισοτερο... οποτε μου δημιουργειται η απορια, υπαρχει καποια αναλογια θερμοκρασιας-φσβ η καποιο οριο θερμοκρασιας οπου μπορει να ανεβαινει οσο αντεχει το cpu?

Η θερμοκρασια που εχει το συστημα μου δεν ειναι τοσο υψηλη αλλα παρολαυτα το 243 ειναι το οριο για πριμε, δηλαδη τι? αν ριξω την θερμικρασια αλλους 5 βαθμους θα ειμαι πιο υψηλα και γιατι? Και αν ναι τοτε γιατι με νερο δεν μπορω να φτασω τα ορια οπως με ενα promie αφου και το νερο με μεγαλυτερη συχνοτητα απο αερα θα δουλευει παλι κατω απτο 28-45 που ανεφερα πριν. Βλεπω σε παιδια με r404 να λενε οτι δεν ανεβαζαν αλλο επειδη πχ ητανε στο -10, και εκει γεννιεται η ερωτηση μου, αφου το το δεσμευτικο οριο ειναι η θερμοκρασια και το -10 ειναι μικροτερο απο το 28 η ποσο μαλλον το 45, γιατι να μην ανεβαινει κι αλλο και να θελει -50 π.χ για να ανεβει πιο ψηλα?

μπορει να ακουγομαι λιγο θεωρητικως με την ερωτηση αυτη αλλα θα ηθελα πραγματικα να μαθω πως δουλεuει η ολη φαση.

Thnx

Link to comment
Share on other sites

στάνταρ δεν υπάρχει... εκτιμήσεις μπορεί να γίνουν αλλά κυρίως είναι εμπειρικές και εξαρτάται το αποτέλεσμα από την εκάστοτε cpu... συνήθως η καλύτερη ψύξη βοηθάει περισσότερο αν η cpu "ακούει" στο παραπάνω ρεύμα. έτσι μια αύξηση του vcore δε θα δράσει ανασταλτικά, αν ο πυρήνας ψύχεται καλά...

ένας πολύ γενικός μπούσουλας είναι ότι με νερό, δηλαδή μια πτώση κάπου 10-15 βαθμών (σύγκριση σε φουλ λόαντ, όχι σε ηρεμία) από αερόψυξη, θα πάρεις 150+ mhz σε stable μηζ και θα ανέβει και το όριο για benches σε unstable mhz...

ένα r134 πρόμι δίνει κάπου 300+ ακόμα mhz και άλλα 100mhz (ίσως) οι 10-12 βαθμοί που ρίχνει το r404..

μπορεί αν ρίξεις 5 βαθμούς στη cpu να πάρεις 15-30 μηζ, μπορεί όμως να μην πάρεις και τίποτα! εξαρτάται από την συμπεριφορά του εκάστοτε τσιπ...

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο χαμηλη θερμοκρασια εχεις τοσο πιο πολυ θα δεχτη την ταση. αλλα καπου θα τερματισει και το τσιπ οποτε απο εκει και περα οσο και να το ψυξης δεν θα παρεις τπτ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.