Jump to content



Intel Raid Controller (+hotswap cages)


Blinky

Recommended Posts

Πωλειται ελεγκτης raid της Intel βασισμενος στον LSI 9260-8i.

To μοντελο ειναι αυτο : ARK | Intel

Επιτρεπει μεχρι 8 δισκους σε raid 0/1/5/6/10/50/60 κλπ, μπαινει σε οποιαδηποτε μητρικη σε pci-express 2.0 8x και δινει 8 θυρες SATA 6Gbps. Με την ενσωματομενη μνημη 512mb και τον επεξεργαστη πετυχαινετε σε raid5 ταχυτητες της ταξεως των 1000mb/s read και 500mb/s write με μηχανικους δισκους και ασφαλεια!

Στο κουτι του με τα original καλωδια, βιβλιαρακι κλπ.

Τον δινω 300 ευρω, η τιμη ειναι πολυ καλη αν σκεφτειτε οτι σε καινουριο παει στο 500ρικο...

Φυσικα μπορει να χρησιμοποιηθει και για benchmarking με SSDs για νουμερα που ελεγκτες των μητρικων δε μπορουν να αγγιξουν λογω bandwidth... :

bemsh4agihd0zoxiu.png

Επισης υπαρχουν και 2 αλουμινενια cages Lian-Li που μπαινουν σε 3 θυρες 5.25 το καθενα και δινουν 4 δισκους hot-swap το καθενα...αρα τα συνδετε εσωτερικα με τον ελεγκτη και εχετε hot-swap προσβαση στους 8 δισκους χωρις να ανοιγετε το κουτι...

Αν αγοραστουν μαζι με τον ελεγκτη, τοτε στα 50 ευρω, σκετα δε προτιθεμαι να τα δωσω αυτη τη στιγμη...

95465_2254_draft_large.jpg

CA-289-LL_44764_350.jpg

212341.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα man αν αλλάξει κάτι στα cages μου λες. Ευχαριστώ.

Γεια σου Γιαννη!

Κοιτα, ο Ελεγκτης ειναι ενα καπως niche προϊον που δεν ειναι ευκολο να πουληθει. Γι'αυτο δινω και τα cages τα οποια δενουν αρμονικα με αυτον σε τοσο καλη τιμη, 50 ευρω ενω μου κοστισαν 140ε για να τα φερω απο εξωτερικο...για να κανω το πακετο πιο εκλυστικο. Δηλαδη καποιος με 300 ευρω εχει ενα αψογο συστημα για αποθηκευση δεδομενων με ασφαλεια με τεραστιες ταχυτητες που με NAS για να το κανει θα επρεπε να δωσει πολλαπλασια λεφτα, με πιο fool-proof κατασταση μεν αλλα και πολυ χειροτερες επιδοσεις.

Αν εδινα τα κουτια σκετα δε θα τα εδινα 50 ευρω... αλλα το θεμα δεν ειναι τοσο τα λεφτα οσο το οτι αν τα εδινα σκετα και ο ελεγκτης δεν πουληθει σε 6 μηνες πχ και αποφασισω να τον ξαναχρησιμοποιησω, ξαφνικα θα τα ξαναχρειαζομουνα και θα χτυπαγα το κεφαλι μου που τα εδωσα στο 1/3 της τιμης...

Οποτε αν βρεθει ατομο που να θελει μονο τον controller δεν εχω προβλημα να τα δωσω και 50 ευρω σε καποιον αλλον (εσενα)....αλλα αν δε γινει αυτο δε ρισκαρω να τα δωσω τοσο φτηνα και να τα ξαναχρειαστω ενδεχομενως αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.