Jump to content



Απορίες (dpi) για μεγάλη εκτύπωση.


Snips

Recommended Posts

Λοιπόν το κατέχω εν μέρει το αντικείμενο αλλά απο επαγγελματική εκτύπωση κατέχω...τίποτα.

Ένας φίλος θέλει να του φτιάξω μια μακέτα για εξωτερική διαφήμιση. Διαστάσεις πρίπου 5μ πλάτος κ 1.5 ύψος. Μάλλον σε μουσαμά η λινάτσα η δεν ξέρω γω που.

Η εικόνα θα έχει λογικά αρκετό χρώμα (φρούτα-background κτλ). Εκτός αν τελικά αποφασίσει για δίχρωμο κτλ.

Που πρέπει να κινηθώ σε DPI για την τελική εκτύπωση. Γνωρίζω ότι για να μην χαθεί ποιότητα καλύτερα να παίξω πάνω από το 150 αλλά σε τέτοιο υλικό εκτύπωσης θα φαίνεται λεπτομέρια δηλαδή; Τα dpi τα ορίζω απο την αρχή (μακέτα) λογικά έτσι;

Link to comment
Share on other sites

300 τουλάχιστον αδερφέ, από εκεί και πάνω δίνεις περισσότερη ποιότητα στο τελικό αποτέλεσμα, αλλά το χαμηλότερο αποδεκτό για αξιοπρεπή εκτύπωση είναι το 300

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε τοσο μεγαλες εκτυπωσεις τα 300dpi ειναι αρκετα καλα. εξαλλου αυτο που θα σε ενδιαφερει ειναι να φενεται απο μακρια. δεν θα παει κανεις να προσεξει τις λεπτομέρειες. επισης αν προκειται για φωτογραφια θα πρεπει να ειναι πανοραμικη επειδη απαιτειται πολυ μεγαλη αναλυση(περιπου 1046MP). φαντασου τωρα.. μηπως να το σκεφτοσουν για μικροτερο dpi ?? εκτος εαν ειναι σχεδιο vector. εκει κανεις οτι θελεις

Link to comment
Share on other sites

To αρχείο πάνω στο οποίο θα δουλέψεις, σαν εικόνα, θα πρέπει να είναι 20-30ΜΒ ανά σελίδα Α4.

Τι σημαίνει αυτό...;

Αν φτιάξεις μια σελίδα Α4 (21x30cm), τότε επιλέγοντας 300dpi, θα έχεις ένα αρχείο στα 23ΜΒ. Είναι υπέρ αρκετό για άριστη εκτύπωση ακόμα και για εξώφυλλο περιοδικού. Αν είναι για εσωτερική σελίδα, κάποιο κατάλογο, διαφημιστικό, μπορείς να το κάνεις και 200dpi. Στα 300 δηλαδή θα πάρεις ένα αρχείο περίπου 2500x3500 pixels.

Τώρα, αν θέλεις να κάνεις Α3, θα φτιάξεις ένα αρχείο 5000x3500 pixels. Μέχρι εκεί, είσαι καλά. Παραπάνω, σπάνια θα χρειαστείς.

Αφού δουλέψεις το αρχείο αυτό, θα πας να το τυπώσεις. Αν θέλεις να βγει banner, δηλαδή 5μ x 3μ για παράδειγμα, θα το κάνεις resize αλλάζοντας τις διαστάσεις, αλλά ΧΩΡΙΣ να γίνει resample. Θα δεις τότε ότι παραμείνουν τα pixels ίδια και θα αλλάξουν μόνο οι διαστάσεις και τα dpi. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα γίνουν 25,4.

Μπορεί να φαίνονται λίγα, αλλά μιλάμε μια εικόνα που θα βλέπεις από απόσταση, αφού είναι 5 μέτρα πλάτος κι έτσι θα φαίνεται μια χαρά. Οι γιγαντοαφίσσες που βλέπεις στο δρόμο, είναι τυπωμένες στα 5-10dpi. Από μακρυά φαίνονται μια χαρά, αλλά από κοντά είναι χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε λίγο οι γραφίστες.

Λοιπόν θέλω να πετύχω το αποτέλεσμα που βλέπετε στην 2η εικόνα.

2iuvrz7.jpg

2ugjkwl.jpg

Για να το πετύχω δημιούργησα νέο layer των αχλαδιών (χωρίς το λευκό φόντο) και έσβησα σιγά σιγά της σκιά ώστε να φανεί η άλλη από κάτω:

Layer αχλάδια (xωρίς λευκό φόντο)

|

|(Normal Blending)

|

Layer η κανonική εικόνα (αχλάδια με λευκό φόντο)

|

|(Multiply Blending)

|

Layer Gradient

Γίνεται επίσης και με απλό προσεκτικό σβήσιμο του gradient layer που "μπένει" μέσα στα αχλάδια/φύλλα.

Το θέμα είναι όμως ότι μιλάμε για ΑΠΕΙΡΑ φρούτα. Υπάρχει κάποιος άλλος ευκολότερος τρόπος/επιλογή που ίσως μου ξεφεύγει;

(Ανέβασα το .psd.)

Ps_Lab.rar

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο trick (create black layer και distort/perpsective μπλα μπλα) ή έχει μπει κανένα tool perspective shadow μετά το CS5 και δεν το ξέρω.

Αν ενοοείς το trick, έχεις ένα δίκιο, αλλά πάλι χρειάζεται να αφαιρέσω manual την σκιά από τα φρούτα όπως είναι στις μαμίσιες εικόνες, ώστε να μείνουν μόνο τα cutouts.

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο trick (create black layer και distort/perpsective μπλα μπλα) ή έχει μπει κανένα tool perspective shadow μετά το CS5 και δεν το ξέρω.

Αν ενοοείς το trick, έχεις ένα δίκιο, αλλά πάλι χρειάζεται να αφαιρέσω manual την σκιά από τα φρούτα όπως είναι στις μαμίσιες εικόνες, ώστε να μείνουν μόνο τα cutouts.

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Βασικά εγώ με το gimp παίζω που έχει αυτόματο τέτοιο φίλτρο (ένα κλικ). Αλλά ουσιαστικά κάνει αυτό το πράγμα (copy το cutout>new layer με μαύρο το cutout>distort>blur. Αλλά για να μη μπλέκεις μπορείς να το κάνεις με το gimp και να το σώσεις σαν png να διατηρήσει το transparency και open σαν layer στο ps.

Το να φτιάξεις τη σκιά είναι 1s δουλειά στο gimp - αφού βρεις τα options που σε βολεύουν (shadow size/γωνίες/κτλ). Ίσως να είναι καλύτερα από το να κάθεσα να @@ρίζεσαι 50 ώρες με τα layers.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.