Jump to content



7870 xt saphire fan broblem


XortoMagiko1416003512

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω την παραπάνω κάρτα γραφικών και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Το ένα από τα δυο ανεμιστήρια δεν δουλεύει πάρα μόνο όταν βάλω τα ανεμιστήρια στο 100% μέσω του catalyst.

Μετά όταν το βάλω πάλι στις default ρυθμίσεις σταματάει πάλι έτσι ώστε οι κάρτα να φτάνει στους 85 βαθμούς σε μερικά παιχνίδια πχ Bioshock

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Έκανες custom ρυθμίσεις για το fan στο trixx? Αν όχι κάνε. Είναι το ίδιο όπως στο afterburner της msi. Ρυθμίζει αυτόματα τον ανεμιστήρα ανάλογα με την θερμοκρασία της gpu. Μπορείς να το βάλεις να δουλεύει όπως θες.

Ενδέχεται πάντως να είναι έτσι ρυθμισμένη η κάρτα από το bios. Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο και έχει πρόβλημα η κάρτα τότε γύρνα τη πίσω και ζήτα αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα όταν την είχα πρώτο πάρει δούλευαν και οι δυο ανεμιστήρες κανονικά ξαφνικά σταμάτησε ο ένας χωρίς να αλλάξω bios χωρίς να αλλάξω drivers.

Το θέμα είναι ότι γιατί να έχω μόνιμα τους ανεμιστήρες στο full σίγουρα από ότι φαίνεται έχει πρόβλημα ο ένας από τους δυο γιατί στις χαμηλές στροφές δεν δουλεύει ενώ στο 100% ιδικά αν τον ωθήσω με το δάχτυλο ξεκινάει να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα όταν την είχα πρώτο πάρει δούλευαν και οι δυο ανεμιστήρες κανονικά ξαφνικά σταμάτησε ο ένας χωρίς να αλλάξω bios χωρίς να αλλάξω drivers.

Το θέμα είναι ότι γιατί να έχω μόνιμα τους ανεμιστήρες στο full σίγουρα από ότι φαίνεται έχει πρόβλημα ο ένας από τους δυο γιατί στις χαμηλές στροφές δεν δουλεύει ενώ στο 100% ιδικά αν τον ωθήσω με το δάχτυλο ξεκινάει να δουλεύει.

Φίλε μου εάν είναι έτσι τα πράγματα τότε γύρισε την πίσω για αλλαγή! Ελπίζω να έχεις ακόμη εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

έχει εγγύηση ευτυχώς ούτε ένα χρόνο δεν την έχω και από ότι μου είπαν δεν υπάρχει στο απόθεμα για αλλαγή οπότε πάω για νέα κάρτα στα 270 ευρω οσο είχα πάρει αυτή.

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.