Jump to content



Αγορά budget mouse για fps


Recommended Posts

Γεια σας παιδια! εχω βγει στην αναζητηση για ποντικι! παραθετω μερικα στοιχεια λοιπον για να βοηθησετε αν μπορειτε

1)δεξιοχειρας

2)30-35€ μαξ (ελπιζω λιγοτερα αλλα αν ειναι κατι πολυ καλο θα τα δωσω τα 35)

3) χρησιμοποιω μονο finger grip

4) ειναι για fps games οποτε δεν με ενδιαφερουν τοσο τα κουμπια

5) θα μου αρεσε να ειναι και ανθεκτικο στο χρονο (ειχα σταμπαρει το razer abyssus αλλα διαβασα οτι χαλαει ευκολα)

6)σαν μεγεθος εγραψα πιο πανω οτι το συνηθισμενο της microsoft με βολευει (http://www.google.gr...art=223&ndsp=52)

7)επειδη θα χρησιμοποιηθει και σε λαν θα ηθελα να εχει onboard memory για να αλλαζω προφιλ χωρις να χρειαζομαι software

εχω καταληξει σε μερικα

1)logitech g300 (υπερβαινει τα λεφτα που εχω θεσει και δεν ξερω αν θα με βολευει στην πισω ακρη)

2)epicgear cyclops (απο αγγελια στα 35€)

3)steelseries sensei (απο αγγελια κι αυτο στα 30) (μειονεκτημα οτι εχει μονο 1 onboard profile)

Link to comment
Share on other sites

το cyclops ΔΕΝ κανει για fingergrip, το ειχα βαλει κι εχω αγγελια προσφατα :p

sensei ειναι gay-ser, g300 ειναι με παρακεντρη θεση στον σενσορα

εφυγες για cm storm alcor στα 34.90 :)

14+-+1

θες να σου βαλω φωτογραφια διπλα σε wheel mouse optical και IMO 1.1 ? :p

Link to comment
Share on other sites

ωραια! τουλαχιστον βρηκα το ποντικι! οντως απο που ομως; :p

επισης για φιλο που χρησιμοποιει palm grip να του πω να τσιμπησει το cyclops της αγγελιας ?

επισης υπαρχει ενα roccat kova+ παλι απο αγγελια στα 30. να το σκεφτομαι ή ουτε καν;

Link to comment
Share on other sites

COOLERMASTER SGM-2005-KLOW1 ALCOR GAMING MOUSE -

•O Avago 3090 οπτικός αισθητήρας εξασφαλίζει υψηλή ακρίβεια κίνησης.

•On-the-fly DPI προσαρμογή - 4 επίπεδα και πάνω απο 4000 DPI λειτουργία.

•Εργονομικό σχέδιο γαι δεξιόχειρες παρέχει μια σταθερή και άνετη λαβή.

•Υψηλού βαθμού ιαπωνικός Omron διακόπτης εγγυάται 5 εκαττομύρια κλίκ.

•Πολλαπλών χρωμάτων LED φωτιζόμενο CM storm λογότυπο για τη διάκριση των επιπέδων DPI.

•Χρώμα: Mαύρο

•Αισθητήρας: Avago 9800 λέιζερ.

•DPI: 8200.

•Πλήκτρα: 7.

•Ρυθμός κύλισης: 1000 Hz /1 ms

•Μέγιστη ταχύτητα: 150ips / 30g

•Εγγύηση: 2 χρόνια. DOA 7 ημερών

του e-shop να πάρεις! Τρελή περιγραφή. ΔΥΟ sensor έχει μέσα αχαχαχαχαχαχαχαχα ότι ναναι

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] Να σε ρωτήσω...

Η διαφορά των 10 ευρώ για το Mizar σε σύγκριση με το Alcor υπάρχει για τα φωτάκια στο scroll wheel μόνο ή παίζει κάτι άλλο;

Tα' παιξε το G300, -που το κράζεις για τον παράκεντρο αισθητήρα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί :p -, ο διακόπτης του αριστερού κλικ συγκεκριμένα, και ψάχνομαι κι εγώ, αν και τα οικονομικά προς το Alcor πάνε!

Είδα κάτι review και όλα λένε για μεγάλο LOD..To διορθώσανε ή @@?

Εdit: Nόμιζα είχαν ίδιο αισθητήρα τα Μizar -Alcor... :lazy:

Link to comment
Share on other sites

το παρελαβα σημερα παιδια! μου φαινεται πολυ καλο αν και σε ενα τεστ που εκανα (enotus) μου εβγαλε στην αναλυση 300dpi για καποιο λογο :s. Πρεπει να κανω καμια ρυθμιση;Στα windows εβαλα το mouse accelaration στο default (ενα πιο κατω απο τη μεση) και ειχα το ποντικι στα 4000dpi. περα απο αυτο μου βγαζει και το smoothness γυρω στο 20% η κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

1) στον πινακα ελεγχου βαζουμε το pointer speed στο 6/11, ουτε παρακατω ουτε παραπανω

το "improve pointer precision" εννοειται πως πρεπει να το απενεργοποιησεις

CS:S Mouse Optimization Guide

2) η native αναλυση στον avago 3090 ειναι τα 800dpi, ΟΧΙ τα 4000.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για να μην ανοιγω καινουριο θεμα να πω οτι ψαχνω και ποντικι για φιλο!

Οι διαφορες ειναι

1) τιμη 25€ μαξ

2) palmgrip

τα υπολοιπα παρομοια (onboard memory κλπ )

α επισης να πω οτι εχει μεγαλο χερι σχετικα οποτε ισως να ηταν καλυτερα να παρει ενα μεγαλυτερο ποντικι!

θα ψαξω και γω και θα γραψω προτασεις να μου πειτε

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το offtopic, αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι grip εχω.

Εχουμε καποιον οδηγο να μας διαφωτισει; γιατι μου φαινεται οτι τα κανω ολα μαζι, και claw και finger :p

Link to comment
Share on other sites

Guide to Gaming Mouse | Razer Gaming Mouse Advisor | Razer

The Ultimate Gaming Mouse Guide by: CorruptEagle & h7u9i

Ε δεν έχουν και τεράστιες διαφορές claw και finger..Εγώ όταν δεν παίζω μιας κι έχω σχετικά μικρά χέρια π.χ χρησιμοποιώ και τα 3 βασικά grip..Στο gaming παίζω κυρίως finger αλλά και claw σαν και σένα

Δεν είναι απαραίτητο να χειρίζεσαι με έναν μόνο τρόπο το mouse.Σίγουρα μερικές κινήσεις είναι πιο "εύκολες" στον έναν τύπο grip απ'ότι στον άλλον, αλλά και πάλι ο τρόπος που χειρίζεται ο καθένας το mouse είναι διαφορετικός..

Δοκίμασε, δες τι σε βολεύει σε γενικές γραμμές και μετά αναλαμβάνει η "μνήμη" του χεριού σου! :p

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, τσίμπησα κι εγώ πριν λίγο το Alcor.. Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα πω εντυπώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Λέω να πάρω το Roccat Savu Hybrid Gaming Mouse, το έχει κανένας;

Τι εναλλακτικά έχετε να προτείνετε γύρω στα 35Ε; Χρήση κυρίως windows Και FPS. Μου αρέσει το mouse να έχει σαφή ροδέλα (αλλά να μην ειναι κουραστική σε μεγάλα scrolls) και το κλικ του να είναι έντονα tacktile (κάπως "βαθύ" αν μπορώ να το περιγραψω) Προς το παρόν έχω το Keyboards & Mice Microsoft Comfort Optical Mouse 3000 - $34.99 – Microkool το οποίο κάθεται ωραία στο χέρι αλλά η ροδέλα του δεν μου αρέσει και ένα από τα αγαπημένα μου Mouse σαν configuration κουμπιών ήταν το intelli mouse optical. Review: Microsoft IntelliMouse Optical

Γενικά ποιά άλλα mouse μπορώ να κοιτάξω; Λίγα reviews για το συγκεκριμένο που είδα με έπεισαν... αλλά δεν είναι καρό που ψάχνω για καλό mouse...

Το βρήκα προσφορά στα 35 από εδώ αν σας ενδιαφέρει...

Roccat Savu Hybrid Gaming Mouse | Gaming Mouses στο Public.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα με το ποντικι (cm alcor). μετα απο 2 βδομαδες απροβληματιστης λειτουργιας μου σκαλωνει. για παραδειγμα το κανω κυκλους και σε μικρη σχετικα συχνοτητα (20 δευτερολεπτα περιπου) σκαλωνει σε ενα σημειο και μετα συνεχιζει. το περιεργο ειναι οτι το κανει μονο στα 1600dpi. οταν το εχω σε αλλη σκαλα ειναι κομπλε. να πω επισης οτι μου φαινετια οτι κλεινει και το φωτακι του οταν το παθαινει αυτο.

edit

το κανει σε ολες τις ταχυτητες απο οτι βλεπω τωρα

επισης συνεδεσα το παλιο microsoft που ειχα και μεχρι στιγμης δεν εχω δει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγινε το εξης περιεργο. θα πω τι εγινε με χρονολογικη σειρα.

1) ανοιγω pc και το alcor παθαινει αυτο που ειπα

2) δοκιμαζω στα 3200dpi και δεν μοιαζει να παθαινει κατι

3)κανω ρησταρτ και συνεχιζει να το παθαινει στα 1600 αλλα και στα 3200

4)βαζω το microsoft που ειχα και ειναι κομπλε

5) μετα απο 5-6 ωρες ειπα να κανω μια δοκιμη ξανα το alcor και δουλευε κανονικα

θα σκεφτομουν οτι φταιει κατι στο usb αλλα δεν μου φαινεται να ειναι χαλαρα τα καλωδια η κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Σα να κάνει plug in-out μου ακούγεται. Υποψιάζομαι μήπως φταίει κάποια usb θύρα.

Δοκίμασε το σε usb θύρα που είναι στο πίσω μέρος του υπολογιστή (usb της mobo) αν δε το κάνεις ήδη. Μου έχει τύχει άπειρες φορές usb που πετάγονται απο οποιοδήποτε άλλο μέρος του pc πλην mobo να μαλακίzing ασύστολα :p.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.