Jump to content



Πληρωμή μέσω PayPal και προστασία..?


alexisgt

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Ενώ εδώ και αρκετά χρόνια κάνω αγορές απο ebay με πληρωμές μέσω PayPal, χωρίς να έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, έχω προβληματιστεί για auction που κέρδισα χθές..

Το πόσο είναι περίπου 450€ και όπως καταλαβαίνετε, θέλω τουλάχιστον να είμαι εξασφαλισμένος οτι αν γίνει κάποια στραβή, θα τα πάρω πίσω.

Γι αυτό θα ήθελα να έχω απάντηση απο άτομα που γνωρίζουν και έχουν εμπειρία και όχι απλά τυχαίες απόψεις..

(Sorry αν ακούγεται κάπως.. :o)

Αφού κέρδισα το auction, πήγα μέσω του "Pay Now" να πληρώσω των πωλητή, το οποίο δε με οδηγούσε αυτόματα στο Paypal, αλλά το eBay με ενημέρωνε να επικοινωνήσω με τον πωλητή.

Ο πωλητής στο κείμενο της δημοπρασίας, ανέφερε οτι κάνει δεκτή την πληρωμή μέσω PayPal, χωρίς όμως να το έχει δηλωμένο στα Payment methods.

Μου έστειλε ο ίδιος μέσω του PayPal, Request For Money με το ποσό, αναφέροντας ακριβώς τον τίτλο του ebay auction καθώς και το item ID.

Επικοινωνώντας με μηνύματα μέσω eBay, με ενημέρωσε οτι λόγω "χακαρίσματος" στον eBay λογαριασμό του παλιότερα, κατάφεραν και του απέσπασαν χρήματα απο το PayPal που είχε συνδεδεμένο και έτσι πλέον δεν το έχει "συνδεδεμένο" με το eBay account του.

Το θέμα είναι οτι δεν έχω συναντήσει κάτι παρόμοιο και λόγω οτι και το ποσό είναι μεγάλο, ανησυχώ ιδιαίτερα.

Σίγουρα η όλη διαδικασία προβληματίζει, το ερώτημά μου είναι όμως αν κάνω την πληρωμή μέσω του PayPal και πάει κάτι στραβά (δεν παραλάβω το item ή πχ. μου στέλνει ένα τούβλο σε κουτί), με αποζημιώνει το PayPal? Και αν ναι, όλο το ποσό?

Επίσης θα πρέπει να κάνω "Pay" μέσω του request που μου έχει στείλει ή να κάνω εγώ σε αυτόν "Send Money" εξ αρχής?

Έχω στείλει και email στο PayPal με τις παραπάνω απορίες, χωρίς ακόμα να έχω λάβει απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνώντας με μηνύματα μέσω eBay, με ενημέρωσε οτι λόγω "χακαρίσματος" στον eBay λογαριασμό του παλιότερα, κατάφεραν και του απέσπασαν χρήματα απο το PayPal που είχε συνδεδεμένο και έτσι πλέον δεν το έχει "συνδεδεμένο" με το eBay account του.

Μονο απο αυτο, εγω θα σταματουσα και θα του ζητουσα ευγενικα να ακυρωσει την συναλλαγη. Δεν ξερω αν θα σε καλυψει το paypal, Εφοσον δεν ειναι "directly connected"

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

Μου απάντησε το PayPal οτι με καλύπτει με δικό του Buyer Protection και έτσι προχώρησα στην πληρωμή.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.