Jump to content



Controller


yiancar

Recommended Posts

Και εγώ με την σειρά μου σκέφτηκα να στήσω ένα server νάχουμε . Βρήκα ένα pc γύρος τα 100 ευρ με ένα amd μέσα ποιον δεν ξέρω ακόμα αλλα λογικά κάνει την δουλειά του .

Tελοσπάντων το pc έχει μονο 2 θύρες sata και λογικά θέλω έναν controller για να κάνει raid etc.

Εγώ φυσικά ως άσχετος σε τέτοια δεν έχω ιδέα μπορείτε να προτείνεται κάνα καλο?!

Ευχάριστο εκ τον προτερων Γιάγκος

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη δεν χρειάζεται να βάλεις τόσο καλά πράγματά για server (οικιακός δεν είναι?)

Και το ενσωματωμένο της μητρικής raid 1 μάλλον θα κάνει...

Πόσους δίσκους θα έχεις πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θέλω και κάτι επαγγελματικό, θέλο κάτι να κάνει την δουλειά του , ούτε και top speed να είναι. Για αρχή θα γίνει ένας μικρός ftp server / torent και βλέπουμε.

Αν μπορείς να προτείνεις κάτι πιο φτηνό αν μπορείς να βρείς θα το εκτιμούσα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν τέτοιο: http://www.my-shop.gr/eshop/catalog/product_info.php?cPath=1_176&products_id=16654

και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το raid0 που έχω 2 seagate 80αριδες...

Εδώ και 2 χρόνια και κανένα πρόβλημα. Ο δικός μου έχει τσίπ VIA και υποστηρίζει raid 0,1 και έχει και έναν ATA133 controller

Link to comment
Share on other sites

το point είναι να παίρνει αρνό από 2 δίσκους επειδή άντε και εξής ένα raid 5 του 1 ter να 4 δίσκοι ...

by the way αυτός είναι καλός η δεν αξίζει? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πας σε Raid5 τότε δεν θα την βγάλεις φτηνά...

Αυτός που έδειξες δεν παίζει raid5...

Γιατί δεν παίρνεις μια φτηνή μητρική με ενσωματομένο raid5 και έναν celeron E1200...κοντά στο €120 θα είσαι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.