Jump to content



συνδεση ip camera και remote


Recommended Posts

Υπάρχει ανοιχτός υπολογιστής μόνιμα πάνω στο router;

Η κάποιο αχρισημοποιητο κινητό Android με wifi; και παλιό μας κάνει.

Αυτό που θες είναι ένα dynamic dns service, το router σου υποστηρίζει κάποια άλλα δεν ξέρω αν κάποιο είναι free (2-3 που έψαξα από την λίστα του δεν ήταν free, γιατί πρόσφατα χρειάστηκα κάτι τέτοιο και εγώ), με pc ή κινητό μπορείς να τρέχει client από εκεί και να κάνει την δουλειά σου μόνο με το router.

Η μπορείς να αγοράσεις μια συνδρομή για τα υποστηριζομενα και να το κάνεις μόνο με το router.

Edit

Είχα κρατήσει και μια εικόνα από τα υποστηριζομενα

za3y5asa.jpg

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

θα εχω αφήσει ενα pc sto spiti πες μου σε παρακαλώ τον τροπο με το pc

ευχαριστώ

Καταρχήν βάζεις μια σταθερή Ip lan στην κάμερα (λογικά έχεις ήδη), για να μην αλλάζει από το dhcp.

αυτό το κάνεις από τις ρυθμίσεις της κάμερας.

Κάνεις forword την πόρτα της Ip camera που έχεις από το router.

Αdvanced setup -> NAT -> Virtual server

Όπου ζητάει port βάζεις το port τις κάμερας και όπου ζητάει ip την ip της κάμερας

αφού το κάνεις αυτό θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στην κάμερα αρκεί να ξέρεις την ip που βγαίνει στο internet το router, αλλά αν δεν έχεις πληρώσει συνδρομή για static ip αυτή αλλάζει κάθε φορά που ξανασυνδέεται το zte.

(ίσως να χρειαστεί επανεκκίνηση για να λειτουργήσει η προώθηση)

Εδώ μπαίνει στο παιχνίδι το dynamic dns, αυτό που θα κάνει είναι με ένα προγραμματάκι στο pc θα στέλνει στην υπηρεσία την net ip και θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια άλλη σταθερή ψεφτοip που θα φτιάξεις.

Πας στο Free Dynamic DNS - Managed DNS - Managed Email - Domain Registration - No-IP και φτιάχνεις ένα free acount.

Προσθέτεις ένα host στο accout σου.

*Θα πρέπει την πρώτη φωρά να βάλεις με το χέρι την net ip, θα την βρείς εδώ: What Is My IP Address? IP Address Tools and More

Εγκαθιστάς το προγραμματάκι τους στο pc σου και βάζεις τα στοιχεία του account που έχεις φτιάξει όπως και το host σου.

*αν υποστηρίζει ddns με noip η κάμερα μπορεί αυτή να κάνει την δουλειά του προγράμματος.

τώρα μπορείς να δεις την κάμερα σου από το internet βάζοντας το host + την πόρτα

πχ thanos090.noip.me:3456

Εδώ είναι ένα βιντεάκι από την noip που αν και λίγο παλιό πιστεύω θα σε βοηθήσει.

Και εδώ ακόμα ένα που κάνει αυτό που θες και εσύ αλλά το περνάει πάνω απο dyndns που δεν παίζει πια free

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ,

στο virtual server εχει μια επιλγή aplication (ftp-ssh-smtp-hhtp_server-vnc κλπ)τι βάζω εκεί γιατι εβαλα hhtp_server και δεν δούλεψε δεν μπαινει όταν βάζω την ip του router..

οι επιλογές που λές είναι presets του zte, επέλεξε ένα και μετά πρέπει να βάλεις και την ip και την πορτ της κάμερας στα πεδία.

όταν λες "δεν μπαίνει" τι εννοείς, σε πιο σημείο είσαι και τι έχεις κάνει μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα όλα οσα μου ειπες αλλα δεν μπαινει όμως όταν βαζω την ip του ρουτερ στο chrome δεν με βγάζει στη camera βασικά γραφει η ιστιοσελιδα δεν ειναι διαθεσιμη..δεν θα επρεπε να με βγαζει στην καμερα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έπρεπε, αν δεν σε βγάζει ούτε με την ip κατευθείαν τότε το πρόβλημα είναι ή στο forward η υπάρχει firewall ενεργό και σε κόβει.

Για δες.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες από άλλη σύνδεση Internet;

Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς αλλά στο μαγαζί δεν μπορώ να μπω στην ψεφτοip από την ίδια γραμμή, αν μπω από το σπίτι ή πάνω από το δίκτυο κινητής παίζει μια χαρά.

Ενώ στο σπίτι δεν είχα τέτοιο θέμα.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

κάποια ρύθμιση στο ρούτερ πρέπει να φταίει αν απενεργοποιήσω το firewall στο ρούτερ?? το δοκίμασα σε ενα hol-netfaster(σε φιλικό σπίτι) και δούλεψε Κάποια αλλή ιδέα???

Ναι απενεργοποίησέ το και δοκίμασε.

Δοκίμασες να κάνεις remote την κάμερα από εκεί ή να δεις την δικιά σου?

Link to comment
Share on other sites

Port forward θέλει μόνο στο ρουτερ που είναι πάνω η κάμερα όχι για να το δεις.

Για να το δεις βάζεις την ψεφτοip + την πόρτα.

Πχ Thanos.Noip.Me:3456

Αν τώρα από άλλη γραμμή όπως είπες την βλέπεις την κάμερα τότε είσαι οκ.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να φταίει το ρούτερ της cosmote + οτι δεν δουλευε το wirreles της καμερας στο αλλo που το συνδεσα μεσα σε 5' ήταν όλα ετοιμα έχω ένα ρουτερ gennet oxygen μάλλον θα δοκιμάσω αυτο αντι για το zte??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για port forward περισσοτέρων από μία ip cam, που έχουν την ίδια port πως λειτουργώ;

Αλλάζεις port στις κάμερες, υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις τους!

forword την ίδια port σε περισσότερες από μία ip δεν παίζει.

Τώρα που έχω 3 συσκευές στον χώρο έκανα forword 3 πόρτες συνεχόμενες πχ 1234,1235,1236 έτσι ώστε να μην χρειάζεται να θυμάμαι 3 πόρτες. Στο σπίτι τις έχω βέβαια σε ένα φάκελο όλες μαζί στα bookmarks όπως και στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.