Jump to content



Προβλημα με θερμοκρασιες!


Ma8ios

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!

Τον τελευταίο καιρώ εχω πρόβλημα με το pc γιατι ανεβάζει υψηλες θερμοκρασίες και οταν τρέχω κάποιο βαρύ πρόγραμμα η παιχνιδι πετάει μπλε οθόνη και σβήνει.

Για αυτό έκατσα το καθάρισα, πέρασα καινούριες θερμοαγωγικες πάστες σε επεξεργαστή και καρτα γραφικών, αλλα η θερμοκρασία στον επεξεργαστή ανέβηκε....

Κατι δεν παει καλα.... Τι μου προτείνετε να κανω?

Το hardware που εχω ειναι:

Win9x:NO 64Bit:NO GiveIO:NO SpeedFan:YES

I/O properly initialized

Linked ISA BUS at $0290

Linked Intel 6 Series SMBUS at $0500

Scanning ISA BUS at $0290...

SuperIO Chip=IT8728F

IT8728F found on ISA at $290

Scanning Intel SMBus at $0500...

Found ST31000524AS on AdvSMART

Found ATI Radeon HD 3800 Series

Found Intel® Core i5-2320 CPU @ 3.00GHz

post-24717-1416078413,2029_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι πατάει καλά η ψύκτρα και ότι δεν έβαλες πάρα πολλη πάστα γιατί η μεγάλη ποσότητα φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. Επίσης σβήσε ότι άχρηστο utility της μητρικής έχες σχέση με "tweak", "auto o/c" κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δικιο ειχες φίλε ηταν τόσο απλό...... δεν πατάγανε καλα τα 2 ποδαράκια της ψυχτρας....

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνεχίζει βεβαια το πρόβλημα με την υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών.

Σκεπτόμουνα μηπως κουμπώσω 2 ή 3 ανεμιστήρες 12αριδες για να γίνεται καλύτερη η ανακύκλωση του αέρα.

Τι λες?

post-24717-1416078413,2757_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχεις εγκαταστήσει, κάνε τα απεγκατάσταση από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων. Όσο για την κάρτα, πάντα ζεστή ήταν η συγκεκριμένη. Μακάρι να σε βοηθήσουν οι ανεμιστήρες, αλλά να ξέρεις ότι ήρθε και η ώρα της αλλαγής. :)

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση το pwm1, pwm2, pwm3 τι ειναι?

Ναι προς τα εκεί το βλεπω και εγω για αλλαγη. Και κουμπαμα μιας καλης ψυχτρας στον επεξεργαστή και λιγο overclock στο 3,5.

Θα αντεξει μεχρι εκει?

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιπες θέσεις της μητρικής για ανεμιστήρες είναι. Τον επεξεργαστή σου μπορείς να τον κάνεις overclock 100MHz πάνω από το boost του και για τους 4 πυρήνες καθότι κλειδωμένος, αν έχεις βέβαια p67 ή z68 μητρική. Γι αυτό δεν χρειάζεσαι ψύκτρα αλλά δεν βρίσκω και κάποιο ιδιαίτερο νόημα να το κάνεις και να κάτσεις να ψάχνεσαι με ρυθμίσεις και τεστ.

Link to comment
Share on other sites

οποτε λες οτι δεν χρειαζεται overclock γιατι στην ουσια δεν θα κερδισω και πολλα παρα κοπο σε δοκιμες. ωραια!

Οσο για τη ψυχτρα λες οτι δεν χρειάζομαι αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου!

Παλι τα ιδια.... O επεξεργαστής βάρεσε κόκκινο....

Το temp 3 που βαρεσε και αυτο κοκκινο τι ειναι?

Τι να κανω?

παράγγειλα αυτα τα 2

http://www.e-shop.gr/corsair-air-series-af120-quiet-edition-high-airflow-120mm-fan-p-PER.640214

http://www.e-shop.gr/coolermaster-r4-jfdp-20pb-r1-jetflo-blue-led-fan-120mm-p-PER.810903

post-24717-1416078414,4365_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι πατάει καλά η ψύκτρα και ότι δεν έβαλες πάρα πολλη πάστα γιατί η μεγάλη ποσότητα φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. Επίσης σβήσε ότι άχρηστο utility της μητρικής έχες σχέση με "tweak", "auto o/c" κτλ
η ψυκτρα κανει αερα σε ενα σημειο μονο δεν ειναι αρκετη για ολο αυτο το τεραστιο συστημα σε σχεση με το μεγεθος της ιδιας το πιο πιθανο ειναι να ανεβαζουν θερμοκρασια τα παντα για να το κανει αυτο
Link to comment
Share on other sites

Το κουτι το εχω ανοιχτο για να παίρνει αερα όπως στην φωτογραφια.

Hardware:

Intel® Core i5-2320 CPU @ 3.00GHz

Intel 6 Series S.

Chip=IT8728F

ATI Radeon HD 3800 Series

Ram 4GB

Τωρα μου εκανε και ενα καινούριο ενω πάτησα το κουμπί για να ανοίξει και ανοιξε στην οθονη δεν έδειχνε τπτ....

την 3 φόρα που το έκανα άνοιξε κανονικά.

Τι γίνεται???

Η καρτα γραφικών νομίζω τερμάτισε....

Οσο για την ψυχτρα που ειπες ψύχει μονο ενα σημείο τι να κανω? άλλη ψυχτρα?

post-24717-1416078417,9743_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί ανοιχτό εάν έχεις εμπρός ανεμιστήρα να φυσάει και πίσω ή επάνω να βγάζει τότε έχεις απώλεια από ότι έχω παρατηρήσει σε εμένα, οπότε κλείσε το κουτί να κάνει σωστή ροή αέρα να δεις μήπως έχεις διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Πάνω-κάτω ότι σου είπανε. Κλειστό το κουτί. Δεν έχεις πολλά πράγματα μέσα και είναι τακτοποιημένο οπότε δεν έχει παρεμπόδιση της ροής. Δες αν έχει κουμπώσει σωστά η ψύχτρα. Από την άλλη αυτή η ψύχτρα έχει το καλό ότι είναι low profile (δεν σου χρειάζεται γιατί δεν έχεις htpc ή mini-κουτί) αλλά όταν τον δουλεύεις τον επεξεργαστή κάνει σαν ελικόπτερο. Προσωπικά θα άλλαζα την ψύχτρα. Κάτι με heatpipes όχι πολύ ακριβό και extreme αλλά οτιδήποτε είναι καλύτερο από την εργοστασιακή του. Νομίζω με κάνα 20άρικο θα είσαι κομπλέ. Στεην χειρότερη θα ηρεμήσει το αυτί σου αν και λογικά μια καλούτσικη λύση θα είναι χαλαρα πιο άνετη στο να ψύξει τον επεξεργαστή.

Όσο για τις ενδείξεις που βλέπει το πρόγραμμα αν θυμάμαι καλά η intel έχει αισθητήρα για την θερμοκρασία και εξωτερικά του cpu αλλά σε κοντινό σημείο για να βλέπει τι γίνεται. Μάλλον αδυνατεί η ψύχτα να ανταπεξέλθει τώρα που καλοκαιριάζει και έχεις δημιουργία εστίας ζέστης που πιάνουν και οι γειτονικοί sensors. Πριν από όλα αυτά δες αν έχει κουμπώσει καλά το cooler. Τα ποδαριάκια τα ασφαλίζεις σταυρωτά γιατί αλλίως δεν πατάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι το εχω ανοιχτο για να παίρνει αερα όπως στην φωτογραφια.

a καλα αμα πιασει ζεστη οσο ανοιχτο κ να το χεις το ιδιο κανει αυτο θελει δραστικες λυσεις κ οχι μικρουλια αθορυβα ανεμιστηρακια :big_boss:
Link to comment
Share on other sites

Ξανακουμποσα την ψυχτρα και παραθέτω φώτο για να δειτε αν είναι σωστα.

Πιστεύω την κούμπωσα καλα αυτη την φορά.

Αυριο έρχονται τα ανεμιστηρακια 12αρια και κλείνει και το κουτί.

Όπου και θα βάλω foto με τις νεες θερμοκρασίες.

Κάποια στιγμή θα παραγγείλω και νέα ψυχτρα για επεξεργαστή κατι φθηνό οπως μου είπατε. :D

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας! :banging:

ααα μην ξεχασω να σας ρωτήσω η μητρική ειναι αυτη http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-p67a-d3-b3rev_10

Για να βρω συμβατή ψυχτρα κοιτάω μόνο το socket έτσι?

Δηλαδή μονο LGA1155?

post-24717-1416078418,5553_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.