Jump to content



Wifi usb stick


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω ενα MacBook Pro και θελω να του βαλω μια ασυρματη usb καρτα. Επειδη εψαξα πολλες TP Link και καμια δεν ειχε συμβατοτητα, βρηκα αυτη εδω απο το Πλαισιο

Turbo-X Wireless USB Adapter N300 with Antenna - WiFi Sticks - Κάρτες Δικτύου - plaisio.gr

που αναφερει οτι κανει και για OS X. Κανω εγκατασταση το προγραμμα που εχει αν κ ειναι για δυο εκδοσεις λογισμικου πισω, το μονο που μπορω να κανω ειναι να μοιρασω ιντερνετ σε καποιο αλλο χρηστη ασυρματα και οχι να παρω εγω ασυρματα απο το router μου. Συνδεεται για κλασματα του δευτερολεπτου και χανει ξανα το σημα.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες αν είναι autoconfigured όλα από τον DHCP του δικτύου που συνδέεσαι?Δηλαδή μην έχει τίποτα static IP.Αυτό συμβαίνει σε windows συνήθως όταν υπάρχει IP conflict.Για mac τωρααα.... :hmm: Δώσε μας μια τις ρυθμίσεις που παίρνει έστω και για λίγο και τσέκαρε τα DHCP bindings από το router σου.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες αν είναι autoconfigured όλα από τον DHCP του δικτύου που συνδέεσαι?Δηλαδή μην έχει τίποτα static IP.Αυτό συμβαίνει σε windows συνήθως όταν υπάρχει IP conflict.Για mac τωρααα.... :hmm: Δώσε μας μια τις ρυθμίσεις που παίρνει έστω και για λίγο και τσέκαρε τα DHCP bindings από το router σου.

Ολα ειναι αυτοματα απο τον DHCP δεν εχει τιποτα στατικο. Σε win που δοκιμασα δουλεψε κανονικα. Καλα κ στον Μακ δουλευει αλλα δουλευει μονο για να δινω wifi!

Link to comment
Share on other sites

post-27175-1416078439,1974_thumb.jpg

Αυτές τις παίρνει το κινητό απο τον dhcp. Θες κατι ανάλογο απο την ασύρματη κάρτα φαντάζομαι. Θα το κανω αύριο αν μπορέσω γιατί τωρα δεν είμαι στον υπολογιστή.

Sent from my iPhone 5s using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απολα το router είναι σπιτιού?τα γνωστά modem -router?Γιατί αυτές οι ρυθμίσεις μου φαίνονται λίγο κουλές γενικά... ο.Ο (classification dafuq... )

Υ.Γ Host only network... :S

Έγινε επεξεργασία από agentsmith
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.