Jump to content



Πρόβλημα μάλλον με sony g200


mixlss

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα.Τον τελευταίο καιρό η οθόνη μου κάνει νερά.Δηλαδή σε περιβάλλον windows παρατηρώ ότι τα γράμματα ,τα εικονίδια και γενικότερα το desktop παίζουν αριστερά δεξιά ελάχιστα.Το ίδιο και στα παιχνίδια.Έχω ανάλυση 1024Χ768 στα 100hertz.Αυτό το έκανε και παλιότερα σπάνια αλλά δεν το έχω συνδιάσει με κάποια ρύθμιση.Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

H sony e100 που είχα κάνει κάτι τέτοια... μόνο τις κρύες μέρες και μέχρι να ζεσταθεί...

Στην lg f900p που έχω τώρα δεν έχω παρατιρήσει κάτι τέτοιο...

Και οι δύο πάντος για να έρθουν στα ίσα τους (να φύγουν τα μικρά μάυρα πλέσια στην άκρη γύρο γύρο) πρέπει να ζεσταθούνε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 11:30]

Μήπως έχει μηκρές αυξομιώσεις στην τάση της ΔΕΗ???

Είναι καθημερινό το πρόβλημα οπότε δεν νομίζω να φταίει η τάση.Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα πολλά καλώδια που υπάρχουν κοντά στην οθόνη και να δημιουργούν κάποιο μαγνητικό πεδίο ;

Link to comment
Share on other sites

πισω απο την λυχνια υπαρχουν καποιοι δακτυλιοι, με τον καιρο απορυθμιζονται. αυτο ειναι το προβλημα σου.

αυτο φυσικα αν ειναι οκ τα καλωδια σου, αν δεν εχεις κανα monster magnet εκει διπλα και αν δοκιμασες σε αλλο πισι και αλλη πριζα, και το προβλημα παρεμεινε

Link to comment
Share on other sites

Μη γελάσεις με αυτό που θα σου πω....

Μήπως έχετε πλυντήριο την ώρα που σου κάνει η οθόνη τέτοια; Μήπως βάζει ο γέιτονας πλυντήριο εκείνη την ώρα;

Τσέκαρε το!

Το έχω πάθει και έστειλα 19άρα Sony για σέρβις και δεν είχε τπτ. Επι βδομάδες τύχαινε και το απόγευμα που έπαιζα παιχνίδια έβαζε η γειτόνισσα πλυντήριο....

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να κατεβείς στα 85 Hz όπου δεν ζορίζονται τόσο τα ηλεκτρονικά και η εικόνα είναι πιο καθαρή (ανεξαρτήτως προβλήματος)

από 85 σε 100 η διαφορά στο μάτι (όσον αφορά την σταθερότητα) είναι αμελητέα (αν όχι ανύπαρκτη), οπότε γενικώς είναι καλύτερο να δουλεύεις σε αυτό το rr

μπορεί έτσι να σταματήσει και το πρόβλημά σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 12:01]

πισω απο την λυχνια υπαρχουν καποιοι δακτυλιοι, με τον καιρο απορυθμιζονται. αυτο ειναι το προβλημα σου.

αυτο φυσικα αν ειναι οκ τα καλωδια σου, αν δεν εχεις κανα monster magnet εκει διπλα και αν δοκιμασες σε αλλο πισι και αλλη πριζα, και το προβλημα παρεμεινε

Έχω αριστερά δεξιά δύο ηχεία αρκετά μεγάλα.Μπορεί να φταίει αυτό.Θα το δοκιμάσω το απόγευμα.Οι δακτύλιοι ρυθμίζονται; H αλλαγή των hertz δεν έφερε καμία αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

αν τα ηχεία δεν είναι μαγνητικά θωρακισμένα σίγουρα θα δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα (μάλλον μεγαλύτερο από αυτό που περιγράφεις)

τα hertz άστα καλύτερα στα 85 (δεν παρατήρησες πιο καθαρή εικόνα; )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 12:35]

αν τα ηχεία δεν είναι μαγνητικά θωρακισμένα σίγουρα θα δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα (μάλλον μεγαλύτερο από αυτό που περιγράφεις)

τα hertz άστα καλύτερα στα 85 (δεν παρατήρησες πιο καθαρή εικόνα; )

Η εικόνα μου φαίνεται ίδια.Όχι ότι ήταν ποτέ άριστη με την g200 αλλά είτε 85 είτε 100 είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 12:49]

μην το κανεις μονος σου γιατι 8α πρεπει να ειναι ανοιχτη η οθονη κατα την ρυθμιση αυτη... και τα 220v παραμονευουν...:nuke:

Η ρύθμιση προφανός δεν γίνεται εξωτερικά.Θα ρωτήσω ένα φίλο ηλεκτρονικό αν ξέρει αλλιώς μπορεί να δοκιμάσω με προσοχή μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.