Jump to content



Quad-SLI GTX 690


Recommended Posts

Ωραία.

Αρχίζω και μπαίνω στο νόημα.

Άλλη μία ερώτηση:

Για ποιο λόγο η παραπάνω επεξεργαστική ισχύ, αφού η μνήμη είναι ο παράγοντας στο gaming ?

Δεν υπαρχει καποιο game που τερματιζει πρωτα η vram και μετα ο πυρηνας.

Οταν θα δεις να τερματιζει η vram το παιχνιδι θα ειναι ηδη unplayable απο θεμα δυναμης πυρηνα.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν υπαρχει καποιο game που τερματιζει πρωτα η vram και μετα ο πυρηνας.

Οταν θα δεις να τερματιζει η vram το παιχνιδι θα ειναι ηδη unplayable απο θεμα δυναμης πυρηνα.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εδω φιλε μου βιαζεσαι! Με την 690 πρωτα θα τερματισει απο μνημη και μετα απο πυρηνα καποιο συγχρονο game σε υψηλη αναλυση και ultra settings + anti-aliasing. Πιο παιχνιδι δεν θα παιξει καλα με 2x 680 σε θεμα δυναμης, μονο σε triple monitor setups η 4Κ αναλυσεις.

Λογω κονσολων θα βλεπουμε ολο και περισσοτερα games που θα απαιτουν μεγαλυτερη ποσοτητα μνημης. Παρε παραδειγμα το Watch Dogs η το Titanfall.

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, όλα τα παιχνίδια, που έχω αναρτήσει σε προηγούμενο ποστ, είναι ολά σε ultra settings + anti-aliasing ++++ τα πάντα στο φουλ. Προσωπικά, και οθόνη ν' αλλάξω, θα παραμείνω στην 1080 ανάλυση. Ίσως στο μέλλον να πάρω 3 24άρες οθόνες ή να αλλάξω την 47άρα με μία 27άρα. Αλλά το πιο πιθανό είναι να μείνω ως έχω διότι, δυστυχώς εδώ στη Φινλανδία, το δεύτερο χέρι πωλείται σε πάρα πάρα πολύ χαμηλή τιμή, ότι και να είναι αυτό. Για να καταλάβεται τι εννοώ, πριν ένα χρόνο, έβαλα προς πώληση τον 3930k, και η καλύτερη προσφορά ήταν 200 ευρώ. Θέλω να πουλήσω την 47άρα μου, αλλά με τα 150-200 ευρώ που θα πάρω, τι αγοράζω ??? Επίσης πάνω από 3-4 εκατοστάρικα δεν πρόκειται να δω για την 690.

Έγινε επεξεργασία από CHRIS2005
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα δεν ειχες προβλημα. Μια χαρα καρτα ειναι η 690 και θα σου κρατησει ακομη. Απλα μην περιμενεις ολα τα καινουρια παιχνιδια να μπορεις να τα maxαρεις. Και αυτο οχι λογω δυναμης αλλα λογω μνημης.

Εξυπνη τακτικη της Nvidia ομως, "Ας την χρεωσουμε 1000 ευρω, αλλα με 2GB ανα πυρηνα, ωστε μελλοντικα να μας ερθει πισω γρηγορα ο πελατης να παρει νεο μοντελο". Λες και δεν τους επερνε να την κυκλοφορησουν με συνολο 8GB μνημης στα 1000 ευρω και παλι να εχουν αρκετο κερδος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε [MENTION=23845]CHRIS2005[/MENTION] ως πρωην κατοχος quad690 σου λεω το εξης μακρυα....Δεν υπαρχει παιχνιδι να δουλεψει σωστα 4 πυρηνες.Σε καποια παιχνιδια θα με το quad θα εχεις θεμα που καλυτερα θα ειναι με την μια 690.Εχω αλλαξει οτι καρτα nvidia υπαρχει σε quad-triple-sli το καλυτερο ειναι και το μεγιστο που μπορεις το sli δλδ 2 πυρηνες.Ασε τα χρηματα σου στην ακρη γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι με την μια 690 εισαι μια χαρα και με την νεα γενια καρτων τσιμπας οποια θες και μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επείσθην, να μείνω, ως έχω...Έτσι κι αλλιώς, όπως είπα και παραπάνω, το να πουλήσεις κάτι εδώ που είμαι, πρέπει στην κυριολεξία να το σκοτώσεις...υπάρχει μεγάλη δυσκολία να πουλήσω την 690. Που να φορτωθώ και δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλα έκανες ,πάντως πολλοι Έλληνες απο έξω ,πουλάνε πραγματα εδω μέσα :p δεν ειναι απαραίτητο να πουλας εκεί που μένεις,τσεκαρε λιγο τα μεταφορικά κτλ να έχεις μια άποψη ,και περα απο τα ελληνικά αν.κοιτάξεις και σε αγγλόφωνα forum ,ειναι πολλοι που πουλάνε και αγοράζουν απο άλλη χώρα.

Οι Φινλανδοί γενικώς ειναι αρκετά ακριβοπληρωμενοι απο οσο ξέρω ,για αυτο ίσως δεν ασχολούνται πολύ με μεταχειρω και τέτοια ,κι εδω τα τελευταία χρονια έχουν απογειωθεί τρελά...

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβοπληρωμένοι όπως λές, αλλά το θέμα μεταχειρισμένο, δουλεύει πολύ εδώ. Απλά είναι πολύ πρακτικός λαός. Εγώ με τα λεφτά που ζητάω για την 690, ο άλλος σκέφτεται ότι μπορεί ν΄αγοράσει ολόκληρο σύστημα. Δεν έχει πολλούς μερακλήδες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Chris το ιδιο πραγμα σκεφτομουν , αλλά γιά 1440 gaming.

Τελικά πούλησα την 690 (καρτάρα) ισάξια μιας 780TI ή ενός Titan και εβαλά. 2 Χ 780TI o\c. Ειδα μεγάλη διαφορά. βεβαια ανάβαθμισα αναγκαστικά και το τροφοδοτικό. Ειναι ακριβή λύση , οπότε ή μενεις όπως έισαι ή πούλα την 690 και κοιτα γιά μια 780ti με προοπτική να προθέσεις μια άλλη στο μελλον0 . Όχι γιά κάτι λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει σοβαρή σκέψη, διότι η αναβάθμιση σε κάτι καλύτερο από την 690, και να αξίζει τον κόπο να γίνει, ώστε να υπάρξει ουσιαστική διαφορά, τόσο στα παιχνίδια αλλά και στις μετρήσεις, διαφορά που να δώσει τουλάχιστον 25-30% καλύτερα αποτελέσματα, θα κοστίσει +1000 ευρώ. Και αυτό το νούμερο ισχύει αν πουλήσω την 690, αλλιώς πάμε στα 1400-1500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει σοβαρή σκέψη, διότι η αναβάθμιση σε κάτι καλύτερο από την 690, και να αξίζει τον κόπο να γίνει, ώστε να υπάρξει ουσιαστική διαφορά, τόσο στα παιχνίδια αλλά και στις μετρήσεις, διαφορά που να δώσει τουλάχιστον 25-30% καλύτερα αποτελέσματα, θα κοστίσει +1000 ευρώ. Και αυτό το νούμερο ισχύει αν πουλήσω την 690, αλλιώς πάμε στα 1400-1500 ευρώ.

αν φτιαξεις ξανα SLI, ξεχνα τις καρτες με 3gb.

Link to comment
Share on other sites

για να εχεις το ποπουδακι σου καλυμμενο! Τα τελευταια game ειναι μνημοφαγα!

titan fall, watch dogs, wolfenstein!

Με τον Τιτανα σε 1440p βλεπω 3,5gb+ καταναλωση...

Sebastian, αν το watch dogs, είναι τόσο απαιτητικό παιχνίδι, τότε και η 780ΤΙ δεν θα είναι αρκετή ? Εκτός των εκδόσεων με 6GB μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Sebastian, αν το watch dogs, είναι τόσο απαιτητικό παιχνίδι, τότε και η 780ΤΙ δεν θα είναι αρκετή ? Εκτός των εκδόσεων με 6GB μνήμη.

Σα μονη καρτα παρε οτι θες, αλλα SLI παρε με 6gb. Υπαρχει λογος που το λεω...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε με την Gtx 690 μεχρι την επομενη γενια καρτων. Δεν αξιζει να αγορασεις τιποτα. Στην επομενη γενια θα δεις περισσοτερη μνημη και δεν αργει. Υπομονη μεχρι Δεκεμβρη και τοτε αποφασιζεις.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.