Jump to content



προβλημα με lg1715s


d0t

Recommended Posts

οταν ανοιγω το pc η οθονη εμφανιζει μηνυμα 'Input Signal-Out of range' και στη συνεχεια 'power management' με αντιστροφη μετρηση 20 secs.

οταν μηδενισουν τα δευτερολεπτα, 'μπαινει' στα windows που εκεινη τη στιγμη εχουν φτασει στο welcome screen! το ιδιο συμβαινει και οταν κανω reboot.

αν ανοιξω την οθονη 1 λεπτο αργοτερα απο τον υπολογιστη, μου δειχνει κανονικα το desktop, χωρις καποιο error message!

any advice?

Link to comment
Share on other sites

sam, τα hz ειναι πραγματι 75, δεν εχουν πειραχτει.

spc, τις τελευταιες 10 μερες , απο τη στιγμη που δοκιμασα να ενεργοποιησω το tv-out (χωρις καλη εικονα στην τηλεοραση μου!).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d0t

τις τελευταιες 10 μερες , απο τη στιγμη που δοκιμασα να ενεργοποιησω το tv-out (χωρις καλη εικονα στην τηλεοραση μου!).

Απενεργοποιώντας την έξοδο για τηλεόραση παίζει κανονικά;

Αν ναι, είναι από τα γνωστά ψιλοπερίεργα προβληματάκια των καρτών γραφικών

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις αν υπάρχει καινούργιο ΒΙΟΣ για την κάρτα σου

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν παιζει κανονικα.

οταν συνδεσω την tv με το tv-out, στην tv βλεπω κανονικα το boot screen,raid screen etc., ενω στο monitor παραμενει το προβλημα!!

επισης, στα settings του display properties, εχω 2 displays, το 1ο: LG 1715s on Radeon 9600 (Omega 2.5.36b)

και το '2. Default monitor on Radeon 9600- Secondary (Omega 2.5.36b)'.

Primary monitor ειναι η LG.

Εκανα uninstall τους secondary drivers και χαθηκε εντελως η εικονα απο την LG,αναγκαστηκα να τους εγκαταστησω ξανα μεσω tv γiα να εχω παλι εικονα στην LG.

αλλα το προβλημα παραμενει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Αν μιλάς για ταυτόχρονη απεικόνιση σε tv και monitor είναι φυσιολογικό φαινόμενο και όχι πρόβλημα

το θεμα ειναι οτι το καλωδιο tv-out το εχω αποσυνδεμενο απο το pc και την επιλογη tv-out στα display properties off. παρ'ολ'αυτα, οποιαδηποτε στιγμη συνδεσω το tv-out με την tv και το Pc εχω εικονα στην tv!!!

επισης, το μονιτορ 1 που γραφει οτι ειναι η LG μου εμφανιζει μεγιστη αναλυση τα 1280 x 1024 και η default συχνοτητα ειναι στα 60 hz. Aντιστοιχα στο μονιτορ 2, που υποτιθεται ειναι η tv, η αναλυση φτανει ως τα 2048 x 1536!

υπαρχει καποιος τροπος για να τα 'ξεμπλεξω'?

κατεβαζω τους τελευταιους ati drivers, ελπιζοντας να λυθει το προβλημα (αν και δεν το βλεπω).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d0t

κατεβασα τους τελευταιους drivers χωρις αποτελεσμα.

δοκιμασα μια crt οθονη και δουλεψε κανονικα!

αρα παω για rma!

τσάμπα θα ταλαιπωρηθείς, το κομμάτι σου δεν είναι ελαττωματικό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από spc [25-11-2004 19:59]

πες και τι έγινε τελικά γιατί πολύ αμφιβάλλω αν αξίζει τον κόπο η αλλαγή

τελικα η αλλαγη εγινε και δεν αλλαξε τπτ!:...:

καποια αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.