Jump to content



Χαμηλές επιδόσεις σε ssd samsung 840


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Πηρα πρόσφατα μεταχειρισμένο τον samsung 840 Series120 gb.

Υποτίθεται είναι απο τους καλους αλλά εγω δεν βλέπω διαφορά παρά ελάχιστη ίσως.

Ισως φταίει οτι δεν είναι της σειράς EVO που υποτίθεται κάνουν το pc να πετάει, αλλά ο απλός 840.

Απο την άλλη έχω διαβάσει οτι οι διαφορές είναι σχεδόν αμεληταίες ; Δεν ξέρω τι ισχύει...

Η άλλη εκδοχή οτι η μητρική μου είναι αυτή που δεν υποστυριζει sata 3.

Τι λετε να παιζει πιο πολυ ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

i) τι είχες πρίν ? με τι συσκευή κάνεις την σύγκριση ?

ii) Έκανες εγκατάσταση του λειτουργικού από την αρχή ή clone ? Ποιο λειτουργικό ?

iii) Ο controller είναι σε ide ή ahci mode ?

iv) Microsoft driver ή Ιntel ?

v) Σε ποιά σενάρια (boot, άνοιγμα αρχείων, εγκατάστασεις, αντιγραφή αρχείων) βλέπεις μικρή διαφορά από την προηγούμενη συσκευή ?

Το ότι δεν έχει sata3 είναι σίγουρα ένα παράγοντας που δεν σε αφήνει να πάρεις το μέγιστο από τον ssd αλλά η ταχύτατη πρόσβαση σε αρχεία και το τερματισμένο sata2 στην ανάγνωση, δεν θα πρέπει να σου αφήνουν την αίσθηση του "αργού" δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

i) τι είχες πρίν ? με τι συσκευή κάνεις την σύγκριση ?

ii) Έκανες εγκατάσταση του λειτουργικού από την αρχή ή clone ? Ποιο λειτουργικό ?

iii) Ο controller είναι σε ide ή ahci mode ?

iv) Microsoft driver ή Ιntel ?

v) Σε ποιά σενάρια (boot, άνοιγμα αρχείων, εγκατάστασεις, αντιγραφή αρχείων) βλέπεις μικρή διαφορά από την προηγούμενη συσκευή ?

Το ότι δεν έχει sata3 είναι σίγουρα ένα παράγοντας που δεν σε αφήνει να πάρεις το μέγιστο από τον ssd αλλά η ταχύτατη πρόσβαση σε αρχεία και το τερματισμένο sata2 στην ανάγνωση, δεν θα πρέπει να σου αφήνουν την αίσθηση του "αργού" δίσκου.

1) Eναν HDD WESTERN DIGITAL 500GB

2) Απο την αρχη. windows 8.1

3 και 4 δεν ξερω την απαντηση ή πως μπορώ να το δω ή αν και πως πρεπει να τα αλλαξω.

5) Πανω κατω σε ολα.

τα αποτελεσματα -----------------------------------------------------------------------

CrystalDiskMark 3.0.3 x64 © 2007-2013 hiyohiyo

Crystal Dew World : Crystal Dew World

-----------------------------------------------------------------------

* MB/s = 1,000,000 byte/s [sATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 273.067 MB/s

Sequential Write : 135.178 MB/s

Random Read 512KB : 0.000 MB/s

Random Write 512KB : 0.000 MB/s

Random Read 4KB (QD=1) : 0.000 MB/s [ 0.0 IOPS]

Random Write 4KB (QD=1) : 0.000 MB/s [ 0.0 IOPS]

Random Read 4KB (QD=32) : 0.000 MB/s [ 0.0 IOPS]

Random Write 4KB (QD=32) : 0.000 MB/s [ 0.0 IOPS]

Test : 1000 MB [C: 39.8% (38.5/96.8 GB)] (x5)

Date : 2014/06/20 10:57:48

OS : Windows 8.1 Pro [6.3 Build 9600] (x64)

Βλέπω τωρα στο αλλο post Samsung 840 ssd του techman οτι ο χρήστης PGM με

Laptop: Dell 5520 Sata III

8gb ram

Samsung Evo 120 gb

εχει αυτά τα αποτελέσματα. 61753d1398271405-samsung-840-ssd-untitled.jpg

Μιλάμε για χαοτικές διαφορες!! :-(

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
3 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

για τα 2/3 : Κατέβασε το as ssd ( AS SSD Benchmark 1.7.4739.38088 Download - TechSpot ) και τρέξε το. Βαλε screenshot από το αποτέλεσμα.

Τα seq. νουμερά σου είναι ΟΚ. Το read στο όριο του sata2 και το write στο όριο του ssd. Δεν το έτρεξες όλο για να δουμε και τα άλλα αποτελεσματα. Στο screenshot που έβαλες, τα νουμερα που βλέπεις είναι τα νουμερα του caching από το Samsung Magician. Εγκατέστησέ το

Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

1) Χωρίς sata 6Gbps μην περιμένεις να δεις τις κανονικές επιδόσεις, παρά περίπου το 1/2 αυτών.

2) Ο 840 PRO είναι καλύτερος του EVO, στην ίδια χωρητικότητα. Ο EVO για να καλύψει το κενό κάνει χρήση RAM caching (γι αυτό είδες τα τρελά νούμερα), που μπορείς να βάλεις και στον PRO.

3) Είμαι 99% βέβαιος ότι μάλλον έχεις ξεχάσει να εγκαταστήσεις το Intel Rapid Storage Technology, απαραίτητο για να δουλέψει σωστά ο ssd σου (το είχα πάθει κι εγώ με τον ίδιο δίσκο με τα ίδια περίπου αποτελέσματα). Κατέβασε από εδώ: https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=23060

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

1) Χωρίς sata 6Gbps μην περιμένεις να δεις τις κανονικές επιδόσεις, παρά περίπου το 1/2 αυτών.
Έτσι είναι, στις σειραϊκές αναγνώσεις όμως στις random εγραφές/αναγνώσεις η διαφορά sata2 με sata3 δεν είναι τόσο μεγάλη στον intel controler. Στις σειραϊκές εγραφές δεν φτάνει να μπουκώσει το sata2 αλλά είναι και πάλι μεγάλη η διαφορά από τον WD.
Link to comment
Share on other sites

για τα 2/3 : Κατέβασε το as ssd ( AS SSD Benchmark 1.7.4739.38088 Download - TechSpot ) και τρέξε το. Βαλε screenshot από το αποτέλεσμα.

Τα seq. νουμερά σου είναι ΟΚ. Το read στο όριο του sata2 και το write στο όριο του ssd. Δεν το έτρεξες όλο για να δουμε και τα άλλα αποτελεσματα. Στο screenshot που έβαλες, τα νουμερα που βλέπεις είναι τα νουμερα του caching από το Samsung Magician. Εγκατέστησέ το

Tifozi τα αποτελέσματα που μου έδωσε o AS SSD Benchmark 1.7.4739.38088 είναι αυτά : post-32538-1416078526,6187_thumb.png

1) Χωρίς sata 6Gbps μην περιμένεις να δεις τις κανονικές επιδόσεις, παρά περίπου το 1/2 αυτών.

2) Ο 840 PRO είναι καλύτερος του EVO, στην ίδια χωρητικότητα. Ο EVO για να καλύψει το κενό κάνει χρήση RAM caching (γι αυτό είδες τα τρελά νούμερα), που μπορείς να βάλεις και στον PRO.

3) Είμαι 99% βέβαιος ότι μάλλον έχεις ξεχάσει να εγκαταστήσεις το Intel Rapid Storage Technology, απαραίτητο για να δουλέψει σωστά ο ssd σου (το είχα πάθει κι εγώ με τον ίδιο δίσκο με τα ίδια περίπου αποτελέσματα). Κατέβασε από εδώ: https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=23060

cyberdyne

απο τη σελίδα που μου έδωσες κατεβάζω το τρίτο (File name:SetupRST.exe) και το τρέχω. Τα 2 πρώτα μετά το download τί τα κάνω εφόσον δεν εχουν κάποιο set-up/ install;

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Συγχώνευση 2 συνεχόμενων μηνυμάτων - MHN κάνεις συνεχόμενα posts με διαφορά μερικών λεπτών !!! Αντ' αυτού κάνε διόρ
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου. Βάλτο και ρίξε άλλη μια μέτρηση να δουμε!

cyberdyne η μέτρηση που έδωσα παραπάνω ήταν αφοί εγκατέστησα το Intel Rapid Storage Technology άλλα και το Samsung Magician.

Έγινε επεξεργασία από remaz
Link to comment
Share on other sites

Το seq write δεν μου αρέσει, το read για σατα3 καλό είναι. Τα 4Κ χαμηλά τα βλέπω... Το ahci mode να δεις μέσα στο bios (αν είναι ide, όταν το αλλάξεις ενδεχεται να χρειαστείς format...).

Ο δικός μου 840pro 128gb σε sata 6gbps έχει τις παρακάτω επιδόσεις για να πάρεις μια ιδέα.

post-19806-1416078527,0595_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τσεκαρετε μια και εμένα στο δίπλα θρεντ που είναι για τους Samsung 840 ssd

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Στάλθηκε από το ZTE Blade V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.