Jump to content



BlueScreen σε Windows 7 κατα την εκκινηση


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

Τωρα τελευταια οποτε ανοιγω τον υπολογιστη μου βγαζει BlueScreen και στην συνεχεια κανει επανεκινηση ο υπολογιστης.

Οταν ξανα ανοιξει ο υπολογιστης δουλευει μια χαρα, μετα οσες φορες και ανα κανω επανεκινηση δεν εχει προβλημα.

Το προβλημα ειναι μονο την πρωτη φορα που ανοιγει ο υπολογιστης.

Τι παιζει να ειναι παιδια?

Μνημες? Μητρικη? Τι ακριβως παιζει να ειναι?

Υπαρχει καποιος τροπος να το δω?

Οποιος ξερει ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς λέει στην bluescreen?Αν δεν προλαβαίνεις να δεις επειδή κάνει αμέσως επανεκκίνηση απενεργοποίησε την επιλογή για automatic restart.

Δεξί click στο My Computer και Properties.

Στο νέο παράθυρο πας στο Advanced system settings στην αριστερή πλευρά.

Στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει με τίτλο System Properties επιλέγεις το tab Advanced και μετά πατας το Settings εκεί που λέει Startup and Recovery και μετά ξετικάρεις την επιλογή Automatically restart.

attachment.php?attachmentid=62776&stc=1&d=1403866676

post-1215-1416078544,9122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ το εκανα αυτο ευχαριστω.

Τωρα για να δω το μηνυμα δεν γινεται γιατι ο υπολογιστης ειναι ανοιχτος.

Θελω να πω, οτι και επανεκινηση να τον κανω τωρα δεν θα το βγαλει το μηνυμα.

Απο οτι καταλαβα το βγαζει μονο οταν ο υπολογιστης ειναι κλειστος για ωρα και ανοιξει μετα.

Οποτε θα τον κλεισω για καποιες ωρα και οταν ανοιξει θα δω το μηνυμα.

Αλλα απο οτι θυμαμαι δεν ειναι στα Ελληνικα.

Και δεν ξερω, που ακριβως να κοιταξω? Γιατι το ειχα κοιταξει πολλες φορες και δεν ηξερα που ακριβως πρεπει να κοιταξω ωστε να δω το προβλημα.

Οποτε μιας και δεν θα κανει τωρα επανεκινηση θα το βγαλω μια φωτογραφια με το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές "κλειστός για ώρα" όταν το κάνει, σε ρεύμα με πάει εμένα. Δώσε λιγάκι αν μπορείς στοιχεία για το σύστημα, επεξεργαστή, μητρική, τροφοδοτικό κ.λπ. Μήπως έχεις κάνει oc;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανει καποιο O/C.

Και εμενα σε ρευμα μου παει το μυαλο γιατι ειχα συνδεσει μια λαμπα για τον υπολογιστη μεσα για χρωμα φωτεινοτητα κτλπ, και οταν την συνδεσα εκανε μια διακοπη απο καποια πραγματα οπως USB κτλπ γιατι ειδα πως το ποντικι πληκτρολογιο κτλπ ειχανε αποσυνδεθει και μετα απο λιγο πηρανε μπρος μονα τους.

Ειχα κλειστο τον υπολογιστη απο τις 14:30 που εκανα το ποστ πιο πανω μεχρι τωρα 21:00 και δεν εκανε κατι τωρα.

Οταν τον κλεισω για βραδυ αν ειναι και τον ανοιξω αυριο θα σας δειξω το μηνυμα.

Windows 7 64 Bit.

RAM G.Skill DIMM 8 GB DDR3-2133 Kit

GPU GigaByte GTX770 2GB O/C

CPU Intel 1150 i7-4770K Ci7 Box (3,5GHz)

OCZ Technology HIGH-PERFORMANCE MODULAR 750W

Αυτο ειναι το συστημα μου.

Οταν λεμε οτι παιζει να ειναι το ρευμα? Δηλαδη παμε στο τροφοδοτικο το μυαλο μας?

Οπως ειπα μιας και δεν το εκανε τωρα μετα απο τοσες ωρες, οταν κλεισω για βραδυ και τον ανοιξω αυριο θα το βγαλω φωτογραφια να το ανεβασω εδω.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

To βασικότερο δεν έβαλες. Μητρική ποιά έχεις; Μήπως χρησιμoποιείς κάποιο προγραμματάκι της μητρικής; Κανένα Easy Tune, κανένα Asus ΑΙ Suite κ.λπ.;

Πάντως, αν μετά από optimized defaults και επαναφορά στις πάγιες ρυθμίσεις στο ξανακάνει, εμένα σε τροφοδοτικό μου κάνει. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο, για αρχη ξεκινα με το Bluescreenview για να παει να μαζεψει τα αρχεια που δημιουργουν οι μπλε οθονες, (μπορεις να τα βρεις και εσυ, αλλα οκ, αστο να στο κανει) για να σου δειξει που εχει σκασει το προβλημα, και ριξε το τι λεει εδω μεσα να το δουμε. Αν λεει γενικουρες..θα το καταλαβουμε και θα αποκλεισουμε διαφορα υπαιτια, μπορει ομως να εχει "σκασει" οτιδηποτε ισως ακομη και drivers.

Στις μπλε οθονες μην πατε στην αρχη στα τυφλα. Το Bluescreenview βοηθαει για να ξεκινησεις απο καπου.

Στην θεωρια οι BSOD ειναι με τη σειρα Μνημες-σκληρος-τροφοδοτικο.

Και εννοειται οτι πολλες φορες ειναι οι drivers υποπτοι για ¨λ¨αλακιες.

Δες λοιπον απο κει πρωτα και εδω ειμαστε.

Τακης

Έγινε επεξεργασία από tagavr
Link to comment
Share on other sites

Ναι αιντα, αν σου πω οτι επεσα να δω ταινια και σκεφτομουνα το εβαλα η δεν το εβαλα?

Και μπηκα να δω...

Mod 1150 ASUS Z87-K C2

Αυτη ειναι η Μητρικη μου.

Και οχι δεν χρησιμοποιω κανενα προγραμμα.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Bluescreenview? Εννοεις της μπλε οθονες η κατι αλλο?

Γιατι με μπερδευεις ετσι οπως το λες.

BHSOD? Τι σημαινει αυτο?

Και εμενα για Μνημες μου πηγαινε στην αρχη το μυαλο.

Αλλα οπως ειπα αυτο ξεκινησε απο την στιγμη που εβαλα κατι λαμπες μεσα και εκανα την βλακεια και αποσυνδεσα την μια χωρις να το κλεισω το ρευμα ξεχαστηκα, χωρις να κλεισω τον υπολογιστη δηλαδη.

Εκεινη την στιγμη οπως ειπα ακουσα τον ηχο οτι και κααλα αποσυνδεσα κατι, και ειδα το ποντικι να μην δουλευε, μετα απο λιγο ομως δουλευε κανονικα.

Αλλα ισως ειναι και τροφοδοτικο μιας και πειραχτηκε το ρευμα.

Optimized Defaults?

Που ακριβως το βρισκω αυτο στο BIOS?

Να κανω ολο το BIOS? Η κατι συγκεκριμενο?

Το παραξενο ειναι πως αν δουλευει ο υπολογιστης δεν το κανει.

Και πως αν ειναι ανοιχτος και κανει επανεκινηση δουλευει κανονικα.

Απο οτι καταλαβα και απο οτι ειδα δηλαδη το κανει μονο οταν ο υπολογιστης μεινει για ωρες κλειστος και ανοιξει μετα.

Οπως ειπα θα το παρατηρησω αυριο οταν τον ανοιξω και θα σας δωσω φωτογραφια με το τι βγαζει.

Προς το παρον δεν κανω καποιο Default στα BIOS γιατι θελω να δω η μαλλον να σας δειξω τι ακριβως μηνυμα βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Εκ παραδρομης εγραψα BHSOD, το διορθωσα BSOD ηθελα να γραψω.

Καταλαβα τι λες και ισως να εχεις δικιο με ρευματα κλπ, αλλα το Bluescreenview δειχνει σε πιο μαζεμενη εικονα ολα αυτα που δε προλαβαινεις να διαβασεις στις μπλε οθονες ή που προλαβαινεις και δεν καταλαβαινεις (οπως σχεδον ολοι μας).

ξεκινα απο εκει και ποσταρε αυτα που λεει (θα σου δειχνει με κοκκινο την αιτιολογια της μπλε οθονης) οπου την εχει ανιχνευσει μεσω του αρχειου που δημιουργειται για το περιστατικο καθε φορα.

Ας ξεκινησουμε απο κει και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα τον υπολογιστη και ανοιξε κανονικα.

Δεν μπορω να καταλαβω.

Δεν εβγαλε τιποτα.

Δεν ξερω τι παιζει.

Το μηνυμα εκεινο μοθ το εβγαζε επι μια εβδομαδα καθε μερα και λεω οκ θα παω να ρωτησω.

Και μολις το εκανα σταματησε να βγαινει.

Το Bluescreenview που λες ειναι προγραμμα?

Η εννοεις απλα την μπλε οθονη που περιμενα να βγει?

Link to comment
Share on other sites

Το Googlara και το ειδα αλλα δεν το πολυ καταλαβα.

Τι ακριβως κανει?

Παντως και σημερα που ανοιξα τον υπολογιστη μετα απο τοσες ωρες που ητανε κλειστος δεν εκανε ουτε εβγαλε τιποτα.

Δεν μπορω να καταλαβω.

Απο μονο του εφτιαξε?

Το μονο που αλλαξα ητανε αυτο που ειπατε πιο πανω να αλλαξω ωστε αν βγει η μπλε οθονη να μην κανει επανεκινηση.

Αυτο εκανα και εφτιαξε?

Περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Μου πεταξε μπλε οθονη ετσι στα καλα καθουμενα.

Εκανα επανεκινηση και μου ξανα πεταξε ξανα.

Αυτη ειναι και η μπλε οθονη που μου βγαζει.

4ggrw5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bug Check 0x4A: IRQL_GT_ZERO_AT_SYSTEM_SERVICE (Windows Debuggers)

Δοκίμασε το BlueScreenView που πρότειναν παραπάνω θα σου διαβάσει τα mini dumps που σώζουν τα windows όταν πετάνε μπλε οθόνη και θα σου έχει περισσότερες πληροφορίες για το error.

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα και το περασα.

Το ετρεξα, βρισκει το προβλημα μου αλλα που ακριβως κοιταω πιο ειναι το προβλημα μου?

Μου λεει οτι βγαζει αυτο το σφαλμα αλλα που ακριβως κοιταω τι ειναι αυτο το σφαλμα η απο οτι προερχεται?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.