Jump to content



Thermalright XP-90 vs SLK-948U


Borg

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας για ποια ψήκτρα είναι καλύτερη

Από την μια πλευρά η slk είναι από χαλκό αλλά διαβάζω ότι και η XP-90 αυτή η μ@λ@κια με τους σωλήνες κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά

Ποια προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειδα απο κοντα πανω σε Asus K8N-E Deluxe την ΧΡ-90..........απιστευτη κατασκευη.....τρομερος σχεδιασμος και αντιληψη ως προς την απαγωγη........γενικα με εντυπωσιασε.....απο θερμοκρασιες οντως κανει τρελη δουλεια και χωρις σαματα απο το φουρφουρι......μονο μειονεκτημα που ειδα ειναι η δυσκολια στην εγκατασταση εαν εχεις στριμωγμενο κουτι..........καταλαμβανει μεγαλο ογκο αν και δεν ειναι ιδιαιτερα βαρια.

αν ειχα το οικονομικο θα την τσιμπαγα......ειναι πολλα ομως τα ευρωπουλα.....

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για την xp-90.

Aν ψηνεσαι για την xp-90 δωσε κατι παραπανω και

βαλε νερακι.

Προσωπικα δεν θα εδινα τοσα λεφτα για αεροψυξη.

Η 948U πιστευω οτι ειναι η σωστοτερη επιλογη,

βαση αποδοσης-τιμης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

greekfragma την δικια μου xp-90 ειδες...και σε ειδα πως την ζαχαρωνες...:p :P

Θερμοκρασιες:

A64 3200 @11x230 -1,600 volt

room temp = 23-25c

idle temp (net surfing 1 hour) =39-40c

full load temp (nfsu2 1 hour) =46-47c

1000% καλυτερη απο slk...5-10% χειροτερη απο xp-120...και μλκ μου ,γιατι η xp-120 ηταν μονο 7 ευρω πιο ακριβη...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Η 948U σίγουρα είναι μια πολύ καλή ψύκτρα! Πρέπει βασικά να δείς πόσο θόρυβο αντέχεις από τον ανεμιστήρα που θα της βάλεις διότι μπορεί να χρειάζεται περισσότερη ροή αέρα για να διώξει την θερμότητα από τον χαλκό, που σημαίνει οτι ο ανεμιστήρας θα δουλεύει πιό γρήγορα και θα παράγει περισσότερο θόρυβο! Δεν ξέρω επίσης αν χρειάζεται να βγάλεις το back panel πίσω από τη motherboard για να βάλεις το δικό της...

Οπότε ακολούθησα τη σίγουρη λύση και προχθές έβαλα μια ΧΡ90. Πραγματικά κορυφαία! Εύκολη στην εγκατάσταση και εντελώς αθόρυβη με τον 90άρη ανεμιστήρα που έβαλα! Λόγω της μεγάλης επιφάνειας δεν χρειάζεται πολύ δυνατό αέρα και έτσι τον έχω και δουλεύει στις 1000-1200 rpm!

Πάντως και η 948U είναι πολύ φημησμένη και σε καλύτερη τιμή, αλλά επειδή δεν την έχω δοκιμάσει δε μπορώ να σου πώ....

Θερμοκρασίες: Με διπλό Prime maximum 48 C! :worship:

Πρίν με την stock ψύκτρα και κάτω από τις ίδιες συνθήκες έφτανα τουλάχιστον 62 C :nuke: και έκανε και σαν μοτοσακό!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.